16° Parçalı bulutlu

Koroner Arter Hastalığına Yol Açan 11 Risk Faktörüne Dikkat!

Doğrudan kalp kasının üzerinde olan koroner arterler, kalp kasının kasılma fonksiyonunun devamı için gerekli oksijeni sağlıyor.
Sağlık - Ocak 14, 2022 10:20 am A A

Doğrudan kalp kasının üzerinde olan koroner arterler, kalp kasının kasılma fonksiyonunun devamı için gerekli oksijeni sağlıyor. Koroner arter hastalığı, kalbi besleyen koroner arterler hasar gördüğünde meydana geliyor. Koroner arterler daralırsa, özellikle egzersiz sırasında kalbe yeterince oksijen açısından zengin kan sağlanamıyor. Hastalığın ilk dönemlerinde, azalan kan akışı, herhangi bir semptoma neden olmuyor ancak koroner arterlerde plak birikmeye devam ettikçe çeşitli belirti ve riskler ortaya çıkıyor. Memorial Sağlık Grubu Medstar Topçular Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayşegül Ülgen Kunak, koroner arter hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Herhangi bir belirti vermeyebilir

Koroner arterler, kalbe kan, oksijen ve besin sağlar. Plak birikmesi bu arterleri daraltarak kalbe giden kan akışını azaltabilir. Sonuç olarak azalan kan akışı; göğüs ağrısı (anjina), anormal kalp ritmi,nefes darlığı, kalp yetersizliği veya diğer koroner arter hastalığı belirtilerine yol açabilir. Eğer bu, tam bir tıkanıklık ise kalp krizine neden olabilir. Koroner arter hastalığı genellikle yıllar içinde geliştiğinden, önemli bir tıkanıklık veya kalp krizi meydana gelene kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Ancak koroner arter hastalığını önlemek ve tedavi etmek için atılacak adımlar önemli faydalar sağlamaktadır.

Bu belirtileri önemseyin

Göğüs ağrısı (Anjina): Göğüste baskı veya sıkışma hissi olarak tanımlanan anjina genellikle göğsün orta veya sol tarafında oluşur. Anjina özellikle fiziksel veya duygusal stres ile tetiklenir. Ağrı çoğunlukla stresli aktiviteyi durdurduktan sonra dakikalar içinde geçer. Bazı insanlarda, özellikle kadınlarda ağrı kısa veya keskin olabilir ve boyun, kol veya sırtta hissedilebilir.

Nefes darlığı: Kalp vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kan pompalayamıyorsa, aktivite ile nefes darlığı veya aşırı yorgunluk gelişebilir.

Kalp krizi: Tamamen tıkanmış bir koroner arter kalp krizine neden olur. Kalp krizinin klasik belirtileri, göğüste ezici bir baskı ve bazen nefes darlığı ve terleme ile birlikte omuz veya kola yayılan ağrı şeklinde ortaya çıkar. Kadınlarda boyun veya çene ağrısı gibi kalp krizinin daha az tipik belirtilerinin görülme olasılığı erkeklerden biraz daha fazladır. Ayrıca nefes darlığı, yorgunluk ve mide bulantısı gibi diğer belirtilere de rastlanabilir. Bazen herhangi bir belirti olmadan da kalp krizi meydana gelebilir.

Ateroskleroz gelişimi kalp krizine yol açabilir

Koroner arter hastalığının, koroner arterin iç tabakasında hasar veya yaralanma ile başladığı düşünülmektedir. Hasar sigara içiciliği, kan basıncı yüksekliği, kolesterol yüksekliği, diyabet veya insülin direnci, hareketsiz yaşam tarzı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Bir atardamarın iç duvarı hasar gördüğünde, kolesterol ve diğer hücresel atık ürünlerinden oluşan yağ birikintileri (plak) yaralanma bölgesinde toplanma eğilimi gösterir. Bu sürece ateroskleroz denir. Plak yüzeyi hasarlanır veya yırtılırsa, trombosit adı verilen kan hücreleri, arteri onarmaya çalışmak için bölgede bir araya toplanır. Bu küme, atardamarı tıkayarak kalp krizine yol açabilir.

Koroner arter hastalığının risk faktörleri

Risk faktörleri sıklıkla birlikte ortaya çıkar ve biri diğerini tetikleyebilir. Örneğin obezite, Tip 2 diyabet ve yüksek tansiyona yol açabilir. Birlikte gruplandırıldığında, belirli risk faktörleri, koroner arter hastalığı gelişme olasılığını daha da artırır.

1.    Yaş

2.    Cinsiyet

3.    Aile öyküsü

4.    Sigara içmek

5.    Kan basıncı yüksekliği

6.    Kolesterol yüksekliği

7.    Diyabet yani şeker hastalığı

8.    Fazla kilolu veya obezite hastası olmak

9.    Fiziksel hareketsizlik

10.  Stres

11.  Sağlıksız beslenme

Yaşam tarzı değişiklikleri büyük önem taşıyor

Koroner arter hastalığının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olmak için uygulanan yaşam tarzı değişiklikleri etkili olabilmektedir. Sağlıklı bir yaşam tarzı, atardamarları güçlü ve plaktan uzak tutmaya yardımcı olur. Kalp sağlığını iyileştirmek için sigarayı bırakmak, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi durumları kontrol altına almak, fiziksel olarak aktif olmak, meyve, sebze ve kepekli tahıllar açısından zengin, az yağlı, az tuzlu bir diyet yapmak, ideal kiloyu korumak, stresi azaltmak ve yönetmek olumlu etkiler sağlayabilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sağlık - 10:20 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Belediye Ekipleri Karla Mücadele Çalışmalarını Sürdürüyor
  Nevşehir Belediyesi Karla Mücadele Ekipleri, şehir içinde ulaşımın aksamaması ve vatandaşların olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını sürdürüyor.
 • 02
  Fuarlar ilk günden yoğun ilgi gördü
  Antalya ANFAŞ Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ve 21 Ocak 2022 tarihine kadar sürecek olan '28.
 • 03
  Belediye Ekipleri Buzlanmaya Karşı Solüsyon Çalışması Yapıyor
  Nevşehir Belediyesi, akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı ile birlikte trafikte sürücülerin mağduriyet yaşamaması için yoğun olarak kullanılan yollarda ve ana arterlerde buz solüsyonu uygulaması yaptı.
 • 04
  Buldan: HDP’nin durduğu yer diyalog ve müzakere zeminidir, yalanlarınızın hükmü yoktur
  Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan, partimizin haftalık Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Buldan, şunları söyledi: Hrant’ın bize emanet ettiği barışı ve özgür ülke düşünü unutmadık Yarın 19 Ocak, yani Sevgili Hrant Dink’in katledilişinin 15’inci yıl dönümü. Sevgili Ahparig’i saygıyla, sevgiyle ve büyük özlemle anıyorum. Evet, Hrant’sız 15 yıl geçti ama umut dolu […]
 • 05
  Zeynep Yılmazok: Kimdir? kaç yaşında ve aslen nerelidir?
  Zeynep yılmazok aslen Erzurum’lu olup İstanbul doğumlu 38 yaşında 4 çocuk annesi Üsküdar Kuzguncuk’da Cafe Bonbon adınca çok şirin bir mekan işletmecisi. İşletmeyi diğerlerinden ayrı kılan ise tüm ürünlerini kendisi en sağlıklı ve doğal ürünler kullanarak hazırlıyor. Özellikle ev yapımı soslar ve reçellerle kahvaltısı çok ilgi görürken kendi yöresine ait kete ve kadayıf dolmasıda bulunuyor. […]
 • 06
  Öğrencilere Zabıta Mesleği Tanıtılıyor
  Malkara Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personelleri, Zabıtası Meslek Tanıtım etkinlikleri kapsamında ilçemizdeki ilköğretim okullarında öğrencilere zabıta mesleğinin tanıtımı, görevi ve zabıtanın sorumluluk alanı gibi konularda bilgilendirmelerde bulundular.
 • 07
  Büyükşehir Belediyesi Aydın’ı beyaza bürüyen kara karşı çalışma yapıyor
    Sabahın erken saatlerinden itibaren Aydın'da etkisini gösteren şiddetli kar yağışına karşı hazırda bekletilen Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin karla mücadele ekipleri ulaşımın sorunsuz sağlanması için kapanan yollarda çalışma yapmaya başladı.
 • 08
  Balat ek hizmet binası törenle açıldı
  Nilüfer Belediyesi, Balat Mahallesi’ne bölgenin pek çok ihtiyacını karşılayacak bir hizmet binası kazandırdı.