Lavanta Bahçelerinde Hasat Coşkusu

 Muğla’nın kırsal kesimlerini tarımla buluşturmaya devam eden il Tarım Müdürlüğü, Menteşe ilçesinde lavanta ve ‘Ata Tohumu’ projesi kapsamında üretilen kale biberi hasadı etkinliği gerçekleştirdi.
Ekonomi - Ağustos 5, 2022 8:20 am A A

 Muğla’nın kırsal kesimlerini tarımla buluşturmaya devam eden il Tarım Müdürlüğü, Menteşe ilçesinde lavanta ve ‘Ata Tohumu’ projesi kapsamında üretilen kale biberi hasadı etkinliği gerçekleştirdi. Yoğun ilgi gören etkinlikte konuşan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, şimdiye kadar 1.3 milyon Ata Tohumu fidesini toprakla buluşturduklarının altını çizerek, “Projelerimizi, desteklerimizi ve eğitim çalışmalarımızı gece gündüz sürdürerek, üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Muğla Valiliği tarafından desteklenen ‘Ata Tohumu’ projesi kapsamında üretilen kale biberi ve bölgenin temel tarım ürünlerinden biri olan lavanta hasadı etkinliği gerçekleştirdi. 

 

Menteşe ilçesinin Fadıl Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe; AK Parti Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan, AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Duygu Pınar Marçalı Doğru, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Bitki Sağlığı ve Bitkisel Üretim Şube Müdürü Süreyya Can, Menteşe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kuray, STK temsilcileri ve çok sayıda mahalle muhtarı ile üreticiler katıldı. Hasat töreninde ilk konuşmayı yapan Fadıl Mahalle Muhtarı Halil Orhan, desteklerinden dolayı Muğla Valiliği’ne ve Muğla İl Tarım Müdürü Barış Saylak’a teşekkür ederek, Tıbbi Aromatik bitki yetiştiriciliği yaparak Muğla tarımına katkı sağlayacaklarını söyledi. 

 

1.3 Milyon Ata Tohumu Fidesi Toprakla Buluştu

Ata tohumlarına sahip çıkılması gerektiğini belirten Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ise konuşmasında, kırsal mahallelerde yürüttükleri tarımsal projelere büyük önem verdiklerine dikkat çekti. Bitkisel üretim adına Fadıl gibi merkeze uzak mahallelerde tarımsal projeler üretmeye devam edeceklerini kaydeden İl Tarım Müdürü Saylak, “Muğla’nın her mahallesinde tarım ve hayvancılık yapılmakta. Çevre mahalleler ile birlikte Fadıl dahil 5 mahalle için desteklerimiz, eğitim çalışmalarımız, gece gündüz sürecek ve üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Şimdiye kadar 1.3 milyon Ata Tohumu ve fidesini toprakla buluşturduklarını kaydeden Saylak; Lenox ve Yem Şalgamı Dağıtım projesi, Itri Tıbbi ve Boya Bitkilerinin Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi ile 1963 ten Bugüne Ulusal Tohum Gen Bankamızdan Soframıza Yerli ve Milli Çeşit Sebze Projesi gibi çalışmalarda kendileriyle birlikte hareket eden üreticilere de teşekkür etti. 

 

Hasat etkinliğinde konuşan AK Parti Milletvekili Yelda Erol Gökcan ise hasadın üreticilere hayırlı olmasını diledi. Tarıma verdiği desteklerinden dolayı İl Tarım Müdürü Saylak’a da teşekkür eden Gökcan, “Bir Menteşeli olarak kırsalda kalan tüm mahallerimizin tarımsal olarak hak ettiği yere gelmesi için gerekli desteği vereceğiz. Son iki yılda 13 İlçedeki çiftçilerimize 356 Milyon lira destek sağlanmıştır ve desteklerimiz devam edecektir” diye konuştu. 

 

AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir ide ”Burada bulunmaktan ve üreticilerimizle beraber olmaktan çok mutluyum. Sahil kenarlarında olan mahallelerimiz dışında kırsaldaki mahallelerimize de desteklerimiz devam edecek bu güzel coğrafyada atalarımızdan kalma sebze, meyve tohum ve fideleri gün yüzüne çıktı, üretimi yapılıyor. Üreticilerimiz bu ata tohumlarından gelir elde ediyor. Tarım İl Müdürlüğünü ve üreticilerimiz yürekten kutluyorum” ifadelerini kullandı. Lavantanın çok kıymetli bir bitki olduğuna değinen Demir, üretiminin bu bölgelerde yapılmasının önemli olduğunu belirtti.

 

Konuşmaların ardından tüm protokol üyelerinin katılımıyla lavanta bahçesinde ve biber bahçesinde hasat yapılarak etkinlik son buldu. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ekonomi - 8:20 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Türkiye ile Güney Kore arasındaki milletlerarası anlaşma Resmî Gazete’de
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan milletlerarası anlaşma, Resmî Gazete’de yayımlandı. Güney Kore’nin başkenti Seul’de 22 Ekim 2021’de imzalanan “Türkiye ile Güney Kore Arasında Bilim ve Teknoloji Alanında İşbirliğine Dair Anlaşma”nın onaylanması hakkındaki karar, Resmi Gazete’de yer aldı. Anlaşma çerçevesinde, taraflar bilim ve teknoloji alanlarında iş birliğini geliştirecek ve destekleyecek. Bilim ve teknoloji alanlarında bilim insanı, […]
 • 02
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023’te yapılacak seçimlerde yeniden zafere ulaşmakta kararlıyız
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kuruluşundan beri sandıktan 15 defa birinci çıkan AK Parti’yi, 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde yeniden zafere ulaştırmakta kararlıyız.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 21’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla parti kurucuları ve AK noktalardaki partililere mektup gönderdi. Mektubuna, “Değerli dava ve yol arkadaşım, bundan 21 yıl önce sizlerle birlikte, AK Partimizin resmî kuruluşunu […]
 • 03
  80’ler/90’lar coşkusu Büyükşehir ile Bursa’da
  Bursa Büyükşehir Belediyesi 80’ler ve 90’lara özel müzikal zaman yolculuğu yaşatmak, 80’ler ve 90’larda Bursa’da yaşam kültürünü canlandırmak ve o döneme damga vuran müzikleri tiyatral sahne şovu ile vatandaşlarımızla buluşturmak amacıyla “Bursa Nostalji Festivali”ne hazırlanıyor.   Retrobüs, döneme damga vuran müzikleri Yeşilçam kokulu sahne performansı ile sizinle buluşturacak.
 • 04
  Başkan Büyükkılıç’tan MÜSİAD Kayseri Şubesi’ne Ziyaret
  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi’ni ziyaret ederek, MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Ferhat Akmermer ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Başkan Büyükkılıç, iş insanlarına çalışmalarında kolaylıklar diledi. Anadolu’nun parlayan yıldızı kadim kent Kayseri’yi her yönüyle daha iyi noktalara taşımak için kentte bulunan kamu […]
 • 05
  Başkan Zolan’dan AK Parti kuruluş yıldönümü mesajı
  AK Parti’nin 21. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Başkan Osman Zolan, “AK Parti kuruluşundan bu yana hizmet ve eser siyasetinin Türkiye’deki adı, dünyada ise Türkiye’nin stratejik ve başat ülkelerinden biri konumuna gelmesine imkan sağlayan siyasal hareketin adıdır” dedi. 13.08.2022 Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti’nin 21. kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir […]
 • 06
  Bursa’nın geleceği ortak akılla şekilleniyor
  Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin yeni anayasası niteliğindeki 2040 yılı Bursa Çevre Düzeni Planı çalışmalarını ortak akıl vizyonuyla sürdürmeye devam ediyor. İlçe belediyelerinden akademik odalara, sivil toplum kuruluşlarından akademisyenlere kadar toplumun tüm kesimlerini biraraya getiren Büyükşehir Belediyesi, yılsonuna kadar nihai şeklinin verileceği plan hakkında bilgilendirme yaparken görüş ve önerileri de topladı. Türkiye ekonomisinin önde gelen şehirlerinden […]
 • 07
  Dev Projede Sona Yaklaşıldı: Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Hattı Projesinin 19 Kilometresi Tamamlandı
  Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Gölbaşı ilçe merkezi başta olmak üzere birçok kırsal mahalledeki yaklaşık 650 bin kişiye sağlıklı, temiz ve kaliteli içme suyu sağlayacak olan “Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Ana İletim Hattı”nın tamamlanması için yoğun mesai harcıyor. 5 kilometrelik projenin 19 kilometresi tamamlandı. İki ayrı güzergâhta devam eden ve son 6 kilometresi kalan […]
 • 08
  CHP’li 11 Belediye Başkanından Ortak Açıklama
  CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanları Tekirdağ’da bir araya geldi.