16° Parçalı bulutlu

Meyve ağaçlarında aşılama ve budama nasıl olmalı?

KO-MEK’te Meyve Ağaçlarında Aşılama ve Budama kursuna katılan kursiyerleri, güneşli havanın da etkisiyle bahçelerde pratik yapmaya başladı.
Eğitim - Nisan 22, 2022 8:50 am A A

KO-MEK’te Meyve Ağaçlarında Aşılama ve Budama kursuna katılan kursiyerleri, güneşli havanın da etkisiyle bahçelerde pratik yapmaya başladı.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kurslarında (KO-MEK), teorik eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitimler de devam ediyor. Uygulamalı eğitimleri yerinde ve eğitmenler eşliğinde birebir görerek öğrenen, KO-MEK Kandıra Meyve Ağaçlarında Aşılama ve Budama kursu kursiyerleri bahçede uygulama yaptı. Meyve Ağaçlarında Aşılama ve Budama kursiyerleri güneşli bir havada meyve ağaçlarında aşılama ve budama alanında bol bol pratik yaparak öğrenmenin tadını çıkardı.

 

EL BECERİLERİNİ GELİŞTİRDİLER

İlkbaharın gelmesiyle birlikte Kandıra Meyve Ağaçlarında Aşılama ve Budama kursiyerleri, güneşli havanın da etkisiyle bahçelerde pratik yapmaya başladı. Oldukça geniş alanda farklı meyve ağaçlarının üzerinde aşılama ve budama yapan kursiyerler ellerinde testere ve bıçakla bol bol pratik yaparak el becerilerini geliştirme fırsatı buldu.

 

ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİNE GİDECEKTİM KO-MEK’E GELDİM

Yabani olarak yetişen elma ağacına daha önceden hazırlamış olan elma kalemleri ile aşı yapan kursiyerler, yapılan aşıları özenle sararak güvenle büyümesini sağladı. Aşılama ve budama yapan kursiyer Doğan Ciboğlu konuşmasında, “Kandıra’ya yaklaşık 5 sene önce geldim. Burada yaşıyorken tarım ile ilgilenmek istedim. Önceden ziraat mühendisliğine gitmeyi düşünüyordum fakat bu kurs açılınca gerek kalmadı. Bu kurs sayesinde burada çok güzel bilgiler öğrendik. Eğitimcilerimiz canla başla bizlere bir şeyler öğretmek için uğraşıyorlar ben de buradan öğrendiklerimle seracılık yapıp öğrendiklerimi hayatıma uygulamak istiyorum” diye ifade etti.

 

KO-MEK’TE EĞİTİMLER ÇOK KALİTELİ

Bir diğer kursiyer Ali Kocan ise konuşmasında, “Emekli olduktan sonra KO-MEK’e kayıt yaptırarak arıcılık, seracılık ve aşılama kurslarına geldim. Daha önce Kandıra’da böyle bir kurs olduğunu bilmiyordum. Burada gerçekten eğitim çok kaliteli ben KO-MEK’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye ifade etti.

 

KADIN KURSİYERLER ÇOK İDDİALI

Yeni dönemde 19 kursiyerin katıldığı Meyve Ağaçlarında Aşılama ve Budama Kursunda bayanların çoğunlukta olması ise oldukça dikkat çekiyor. Üretimde ve iş gücünde her alanda erkeklerin yanında olan kadın kursiyerler ağaç budama ve aşılama alanında da oldukça iddialı. Meyve Ağaçlarında Aşılama ve Budama kursuna katılan bayan kursiyer Filiz Yıldırım, “Bu kursa gelmeyi çok istiyordum çünkü babam bu işin her inceliğini biliyordu ama biz bir türlü öğrenme fırsatı bulamamıştık, artık KO-MEK sayesinde ben de aşılama ve budamanın inceliklerini öğrenme fırsatı buldum. Bugün eğitmenlerimizle buraya gelerek alanda meyve ağaçlarının üzerinde uygulama yapma fırsatı bulduk bize bu imkânı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

BABAMDAN ÖĞRENMEDİĞİMİ KO-MEK’TE ÖĞRENDİM

Son olarak konuşan bir diğer kursiyer Hızır Dilek ise “Ben Kandıralıyım ama uzun yıllar yurt dışında yaşadım. Kandıra Kocaeli’nin toprak bakımından en büyük ilçesi ve burada çiftçi yoğunluğu daha fazla. Gençlerimizin çoğu bu konularda pek bilgi sahibi değil. Onlarında KO-MEK’e gelerek eğitim almalarını istiyorum. Bizim bağ ve bahçelerimiz var ama daha önceden babam bize bu tür uygulamaları göstermiyordu. KO-MEK sayesinde burada babamın öğretemediğini öğreniyorum” diyerek KO-MEK’e teşekkür etti.

 

BUDAMANIN İNCELİKLERİ ANLATILDI

Alanında uzman eğitmenler tarafından verilen, Meyve Ağaçlarında Aşılama ve Budama kursunda; farklı yaş ve türde meyve ağaçlarının bulunduğu bahçede budamanın amaçları esasları anlatıldıktan sonra işlemde sezonun, anacın, meyve tür ve çeşidinin, yaşın, iklimsel faktörlerin budamaya olan etkileri üzerinde duruldu. Dikim, şekil, verim ve gençleştirme budamaları elma, armut, kayısı, kiraz ve ceviz ağaçlarında uygulamalı olarak anlatılmış olup, ilaveten farklı budama tekniği gerektiren asmada da uygulamalı eğitim gerçekleştirildi. Budamada daha çok klasik ağaçlarda uygulanan Goble ve Modifiye Lider budama sistemleri üzerinde duruldu.

 

AŞILAMA İŞLEMİ YAPILDI

Aşılama konusu ise özellikle dönemsel nedenlerden dolayı ancak birçok meyve türünde uygulanan yarma kalem aşısı ile cevizde çeşit değiştirmeye yönelik, kabuk altı aşı olarak ifade edilen aşı metotları uygulamalı olarak ele alınmıştır.  Ancak göz aşılarından olan yonga, yama aşılarından teorik olarak bahsedildi.

 

BAŞVURULAR KO-MEK.ORG ADRESİNE

KO-MEK eğitimlerinden ücretsiz yararlanmak isteyen vatandaşlar başvurularını KO-MEK’in resmi internet sitesi olan www.komek.org adresi üzerinden yapabilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Eğitim - 8:50 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  İletişim Başkanı Altun’dan “İsveç, NATO’ya katılmak için Türkiye’nin endişelerini gidermek zorunda” mesajı
  İletişim Başkanı Altun: “Terör örgütleri konusunda yeterince kararlı bir pozisyon alamamış ülkelerin üyeliğine olumlu yaklaşılması düşünülemez.” Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç’te yayımlanan Expressen gazetesinde kaleme aldığı makalede, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu: “İsveç’in NATO’ya katılımı, Türkiye’nin bu haklı endişeleri giderilmediği müddetçe mümkün olmayacaktır. Bir saldırı durumunda NATO’nun en büyük ikinci ordusunun sizleri savunmasını […]
 • 02
  Hekim Göçü ! (Özel Haber)
  Hekim Göçü ! Haklarını alamadıkları gerekçesiyle 17-18 Mayıs tarihlerinde iş bırakan hekimler, ülkede gündeminin birinci sırasına yerleşti. Twitter #SağlıkÇöktüDoktorGöçtü etiketi ile yıkıldı !  Hekimlerin ve sağlık personelinin başlattığı eylem süreci devam ederken, kamudan istifa eden ve yurt dışına giden hekim sayısı da her geçen gün artıyor ! İşte hekim hakları ile ilgili atılan twitler Şehirler arası […]
 • 03
  CHP’den SADAT Önergesi: “Kamu Kurumlarıyla İlişkileri Açıklığa Kavuşmalı”
  Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, SADAT’ın faaliyetlerinin araştırılması ve seçim güvenliğini sağlayacak önlemlerin belirlenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Araştırma önergesinin gerekçesinde, “Suriye’deki iç savaş ve iç karışıklık sürecinde ve bu ülkeden Türkiye’ye yaşanan sığınmacı akınında büyük rol oynadığı belirtilen bu şirketle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Cumhurbaşkanlığı’nın, Genelkurmay Başkanlığı’nın, […]
 • 04
  CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Erdoğan, ‘SADAT’la Alakam Yok’ Demişsin; Tanıştırayım, Solundaki 6. Kişi SADAT’ın Kurucusu”
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ‘SADAT ile alakam yok’ demişsin. Tanıştırayım, devlet sırlarının konuşulduğu toplantıda solundaki 6. kişi SADAT’ın kurucusu…” dedi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü TBMM grup toplantısında; “SADAT’ın yöneticileriyle yakından uzaktan hiçbir alakam olmadığı halde bunu bizim kullandığımız darbeci bir oluşum olduğunu söyleyecek kadar bu başkan terbiyesizleşiyor” diye konuştu. Bunun […]
 • 05
  Burhaniye Müzesi Büyük İlgi Gördü
  18 Mayıs Müzeler günü dolayısıyla Burhaniye Belediyesi Kuvva-i Milliye Kültür müzesi ziyaretçi akınına uğradı.
 • 06
 • 07
  ‘Suveyda’ Filmi Ücretsiz Halk Gösteriminde İzleyicisiyle Buluştu
  Nevşehir Belediyesi, 1930'lu yıllarda hafız olmaya çalışan bir çocuğun gözünden Türkiye'nin bir döneminde yaşananları ele alındığı Suveyda Filmi’ni, Nevşehirlilerle buluşturdu.
 • 08
  Prof. Dr. Türkan Saylan Ölümsüzlüğünün 13. Yılında Mezarı Başında Anıldı
  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)’nin Unutulmaz Genel Başkanı Prof.