17° Açık

Milletvekili Özkan Yalım, Cumhurbaşkanı ve Ulaştırma Bakanlığını göreve davet etti

CUMHURBAŞKANI VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞINI GÖREVE DAVET ETTİ: “BU TİP YATIRIMLARDAN UZAK DURUN” CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “50 milyon Euro’ya mal edilen Zafer Havalimanına verilen yolcu garanti sayısından dolayı, devlet firmaya 8 yılda toplam 45 milyon 300 milyon Euro para ödedi.
Gündem - Ağustos 13, 2021 11:19 am A A

CUMHURBAŞKANI VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞINI GÖREVE DAVET ETTİ: “BU TİP YATIRIMLARDAN UZAK DURUN”

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “50 milyon Euro’ya mal edilen Zafer Havalimanına verilen yolcu garanti sayısından dolayı, devlet firmaya 8 yılda toplam 45 milyon 300 milyon Euro para ödedi. Üç ilin vatandaşının nüfusundan bile daha fazla verilen yolcu garanti sayısından dolayı, milletin ödediği, bizim vatandaşlarımızın ödediği vergileri siz o yapıcı firmalara har vurup harman savuruyorsunuz” dedi.

50 MİLYON EURO’YA MAL EDİLDİ, 8 YILDA SADECE DEVLETTEN 45 MİLYON 300 MİLYON EURO KAZANDI
CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Zafer Havalimanın önünde önemli açıklamalar yaparak, bu projenin hükümetin, ulaştırma bakanlığının yapmış olduğu en büyük hatalı projelerinden biri olduğunu söyledi. Milletvekili Yalım, “Şuan Kütahya ilimize bağlı Zafer Havalimanının önündeyiz. Zafer havalimanı 2012 yılı sonunda başladı, 2013’den itibaren faaliyet göstermeye başladı. Gerçekten hükümetin özellikle de ulaştırma bankalığının yapmış olduğu en büyük hatalı projelerden birisi. 2044 yılına kadar garantilidir. Toplam faaliyeti 50 milyon Euro’dur. 50 milyon Euro’ya mal olan bir havalimanı, verilmiş olan her yıl artan bir garanti 2021 yılında 1 milyon 317 bin toplam yolcu garantisi verildi. Peki, 1 milyon 317 bin yolcu garantisi nasıl olacak? Kütahya’nın, Afyon’un ve Uşak’ ın toplam nüfusundan bile daha fazla garanti verildi. Yani bu demek oluyor ki Uşak’taki, Afyon’daki, Kütahya’daki vatandaşlarımızı uçuracağız, bunun yanında yetmeyince de sağdan soldan insan aramaya gideceğiz. Veya uçan kuşları yakalayıp artık uçağa bindireceğiz. Ancak bu şekilde bir garanti yakalayabiliriz. Yakalanmadığı da çok aşikâr” dedi.

Milletvekili Yalım, firmaya verilen yolcu sayısı garantisinin her yıl altında kalmasından dolayı, firmaya devlet tarafından ödenen miktarları da paylaştı.Yalım, “Tam rakamları paylaşmak istiyorum.
20113’de yolcu garantisi tutturulamadığından bu firmaya 4. 6 milyon Euro,
2014 yılında yine yolcu garantisi tutturulamadığından 4.9 milyon Euro
2015 yılında yine yolcu garantisi tutturulamadığından 5.2 milyon Euro
2016 yılında yine aynı şekilde yolcu sayısı tutturulamadığından 5.6 milyon Euro,
2017 yılında 5.8 milyon Euro
2018 yılında, 6.1 milyon Euro
2019 yılında 6.4 milyon Euro
2020 yılında yani geçen yıl 6.7 milyon Euro
Yani bu koca firmaya verilen yolcu garantisinden dolayı toplam, 45 milyon 300 milyon Euro para ödedik” şeklinde konuştu.

YALIM CUMHURBAŞKANI VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞINI GÖREVE DAVET ETTİ: “BU TİP YATIRIMLARDAN UZAK DURUN”

“Milletin verdiği vergilerle bu gördüğünüz havalimanına uçmadığından dolayı 45 milyon 300 milyon Euro para ödendi” diyen milletvekili Yalım şöyle konuştu:

“Peki, toplam neydi maliyeti 50 milyon Euro’ydu. Şuanda neredeyse ilk 8 yılda yapmış olduğu yatırımı firma yaklaşık yüzde 95’ ini aldı. Şimdi geriye kaldı 2044 yılına kadar yani 23 yıl daha burayı çalıştıracak. 23 yılı da hesapladığımızda ortalama 8 yılda 45 milyon alıyorsa, yaklaşık 135 milyon Euro daha, yani yapmış olduğu yatırımın yaklaşık 10 katı fazla para kazanacak. Bu demek oluyor ki yap- işlet- devret modeli ile verilen garanti modeli ile bu işlemlerin başarısız olduğu köprü de otobanda, havalimanında hatta hastanede maalesef bu işlem başarısız. Ben buradan ulaştırma bakanını, sayın maliye bakanını ve de sayın cumhurbaşkanı göreve davet ediyorum. Bu tip yatırımlardan uzak durun. Gördüğünüz gibi bu havalimanı üç ile toplam nüfus sayısından fazla verilen garantiden dolayı milletin ödediği, bizim vatandaşlarımızın ödediği vergileri siz o yapıcı firmalara har vurup harman savuruyorsunuz. Ve de gördüğünüz gibi pandemi zamanında vatandaşımıza, esnafımıza destek veremediniz. Ama siz halen vermiş olduğunuz bu garantiden dolayı bu firmaya 2020 yılında 6.7 milyon Euro para ödediniz. Gelin bu işten vazgeçin diyorum. 2044 yılına daha 23 yıl var. Bunun yanında Tabiî ki ben Uşak Milletvekiliyim. Uşaklı vatandaşlarımızı da Uşak havalimanını kapatıp oradaki vatandaşlarımızı 110 km uzaklıktaki buraya getirttirmeye çalışıyorsunuz. Ama vatandaşımız istemiyor. Uşaklı esnafımız, iş adamımız, Uşak’taki tüm vatandaşlarımız bunu istemiyor. Ben buradan hem Uşak Milletvekillerinden de destek istiyorum. Gelin Uşak Havalimanımızı açalım. Hem de buranın nasıl olsa garantisi tutmuyor. Bu ihaleyi de fes edelim. Hem devlet kurtulsun hem de Uşaklı kendi ilinden, kendi hava limanından uçmaya başlasın diyorum. Ama ne olur gelin, milletin ödediği vergileri yapıcı firmaya 2044 yılına kadar peşkeş çekmeyin diyorum.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu haber 247 kez okundu.
Gündem - 11:19 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.