Gündem - Ağustos 20, 2021 12:50 pm A A

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Yangın nereden çıkmış? Ormanlık alanda çıkmış. Sonrasında şehre doğru yönelmiş. Anayasa açık. Kanun açık. Ama yangında sorumlulukları yok, selde sorumlulukları yok, ekonominin durumunda sorumlulukları yok. Yolsuzluklarda yoksulluklarda sorumlulukları yok. Bu iktidar 20 yılda neyden sorumlu?” diye sordu.

TÜRKİYE YÖNETİLEMİYOR,MİLLETİN AKLI İLE ALAY EDİYORLAR

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Türkiye’nin yönetilemediğini bununda açık bir şekilde yaşanan sel ve yangın felaketleri ile ortaya çıktığını söyledi. Milletvekili Bülbül, “Türkiye yönetilemiyor. Türkiye’nin yönetilemiyor olduğu yangın felaketinde ortaya çıktı. Sel felaketinde ortaya çıktı. Vatandaşla dalga geçiliyor. Yangın felaketinde o tarım ve orman bakanının yaptığı konuşmaları başka bir yerde yapacak, bir gün daha tutmazlar. Görevden alınır veya istifası istenir. Çıkmış geçenlerde de ya bizim uçağımız yok. Uçak envanterimiz yok diyen kendisi, Yunanistan’dan uçak talep edilmiş, Yunanistan’a uçak gönderme konusunu değerlendiriyoruz diyor. Milletin aklı ile alay ediyorlar” dedi.

BELEDİYE TAŞKIN KORUMA DUVARI İSTEMİŞ, YAPILMAMIŞ

Kastamonu belediye başkanının taşkın koruma duvarları yapılması konusundaki girişiminin olumsuz sonuçlandığını belirten milletvekili Bülbül, “Şimdide aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanı Kastamonu Bozkurt’a gidiyor, Bozkurt’ta “sayın bakanım diyor, burada doğalgaz yokmuş diyor. Hemen doğalgaz işini hallet.” Ya vatandaşın orada derdi doğalgaz değil, vatandaşın derdi yaraların sarılması. Yaralar nasıl sarılır? Doğal afetten önceki aldığınız önlemlerle. Doğal afet sırasında aldığınız önlemlerle. Doğal afet sonrası aldığınız önlemlerle. Bunlar ne yapıyor? Doğal afet öncesi aldıkları bir önlem yok. Neden yok? Bozkurt belediyesi açıkça taşkın koruma duvarları yapılması konusunda 2019’da 2020’de belediye faaliyeti çerçevesinde bölgeye yazı yazmış. Yapılmamış. Aynı zamanda 2019’da DSİ Batı Karadeniz havzası Taşkın planı hazırlanmış. Oda yerine gelmemiş” şeklinde konuştu.

“BANA DOĞALGAZI DEĞİL AİLEMİ GERİ GETİRİN”

Doğal afetler için öncesinde alınması gereken önlemlerin hiçbirinin alınmadığını altını çizen milletvekili Bülbül, Ezine çayı üzerinde bina yapımına izin verildiğini ve bu felaketin yaşanmasına göz yumulduğunu belirtti. Bülbül şöyle konuştu:

“Bu durumda gidilmiş o Ezine çayı üzerinde bulunan alana imar izni verilmiş. Binalar konulmuş Ve sonra Ezine çayı üzerindeki o HES denilen doğaya, çevreye, çevrenin katliamının sorumlusu olan Hes’in kapaklarında regülatörler açılmış, sonra çılgın gibi gelmiş. Sel gelmiş. Ya geleceği belli. Bunlar söylenmiş. Bir şeyler felaket öncesi söylenmiş. Felaket sonrası ne yapacaksın. El birliği ile dayanışma içerisinde yerel yönetimlerle, genel yönetimle, merkez yönetimle bu felaketi en aza indireceksin. İstanbul Büyükşehir belediyesinin, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiyesi, yardım paketleri, yarım konvoyları sokulmamış. Geri gönderilmeye kalkışılmış. Böyle bir şey olabilir mi? İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerinin yardım konvoyları ne için sokulmuyor? Ondan sonra sayın Cumhurbaşkanı diyor ki “Bozkurt’ta doğalgaz getirilmesi talimatını beriyor”. Ona en iyi cevabı kim vermiş biliyor musunuz? Bir genç vermiş. “Bana doğalgazı değil ailemi geri getirin” demiş genç. Ailesi gitmiş çünkü. “

İKTİDAR 20 YILDA NEYDEN SORUMLU?”

Bülbül son olarak AK Parti hükümetinin yaşanan tüm felaketler için hep büyükşehir belediyelerini sorumlu tuttuğunu belirterek, “20 yıldır bu iktidar neyden sorumlu diye sordu. Bülbül, “Şuanda ne yapılıyor peki? Şuanda yangın felaketi var. Sorumlu biz değiliz. Büyükşehirler. Neyin büyükşehirleri? Ya yangın nerede çıkmış? Yangının sorumluları büyükşehirlermiş.  Anayasanın 169. Maddesi açık. Ormanların korunması ve bakımı sorumluluğunu merkezi hükümete veriyor. Oda tarım ve orman bakanlığı, Orman genel müdürlüğü. Orman kanunu 68. Ve 69. Madde açık. Ormanların korunması ve bu konudaki yangın konusunda yapılması gereken, emniyet alanlarının yapılması konusundaki yetki kime veriyor? Orman genel müdürlüğüne veriyor. Çıkmış sayın Cumhurbaşkanı “bu iş büyükşehirlerin sorumluluğu altındadır” diyor. Ya yangın nereden çıkmış? Ormanlık alanda çıkmış. Sonrasında şehre doğru yönelmiş. Anayasa açık. Kanun açık. Ama yangında sorumlulukları yok, selde sorumlulukları yok, ekonominin durumunda sorumlulukları yok. Yolsuzluklarda yoksulluklarda sorumlulukları yok. Bu iktidar 20 yılda neyden sorumlu?” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 12:50 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER