16° Parçalı bulutlu

Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: “Buradayım!”

Pera Film’in, Dünya AIDS Günü kapsamında düzenlediği Buradayım! adlı film programının beşincisi 15 Aralık tarihine dek sürecek.
Kültür & Sanat - Aralık 8, 2021 4:20 pm A A

Pera Film’in, Dünya AIDS Günü kapsamında düzenlediği Buradayım! adlı film programının beşincisi 15 Aralık tarihine dek sürecek. Kısa film, belgesel ve animasyon gibi farklı türlerin yer aldığı film programı karşılıklı yardım ve dayanışma hikâyelerine odaklanıyor, HIV salgını konusunda toplum destekli çalışmaların önemini vurguluyor.

Pera Müzesi Film ve Video Programları, Dünya AIDS Günü çerçevesinde düzenlediği Buradayım! adlı film programında bu yıl çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS’in kısa filmlerden oluşan Sabırlı Bakım seçkisini izleyicilerle buluşturuyor. Bu seçki, HIV’li bireylerin bakımına ilişkin stratejilere vurgu yapıyor. Buradayım! programında, kısa filmlerin yanı sıra, siyah gey hayatını ele alan ve çığır açan bir belgesel, Çözülen Diller, HIV ile yaşayan bir bireyin samimi itirafını aktaran animasyon Kanıyorum ve 1980’lerin sonlarında Arjantin’de AIDS’e ve polis şiddetine karşı mücadelenin nasıl kol kola ilerlediğini anlatan belgesel Pleybek de yer alıyor.

AIDS politikalarına karşı
AIDS/HIV konularında farkındalığı artırmayı amaçlayan Visual AIDS’in videolardan oluşan Sabırlı Bakım isimli program HIV salgınındaki toplum destekli bakım stratejilerine ışık tutuyor. Programa verilen isim, HIV taşıyıcılarına destek veren bakıcıların özverili çalışmalarını onurlandırırken aynı zamanda ilaçlardan ve sağlık hizmeti sağlayıcılardan kaynaklanabilecek potansiyel zararlara da vurgu yapıyor. Hükümetlerin ve sivil toplum kuruluşlarının yanlış ve yetersiz politikalarına da dikkat çeken film programı karşılıklı yardım ve dayanışma hikâyelerine odaklanıyor. Sabırlı Bakım, kalıcı çözüm için meseleyi yalnızca ilaçlara bırakmak yerine toplum destekli çalışmalara da önem vermeyi öneriyor.

Siyah gey hayatı üzerine çığır açan 1989 yapımı Çözülen Diller, belgeselin Emmy ödüllü yönetmeni Marlon T. Riggs’in deyişiyle “Ulusun cinsel ve ırksal farklılıklar konusundaki gaddar sessizliğini kırmak” amacıyla yapılmış. Sessizliği kırarak siyah eşcinselliğinin damgalanmasına meydan okuyan bu yapım müzik ve dans sahneleri ile belgesel ve performansı bir arada sunuyor. Essex Hemphill, Joseph Beam gibi çığır açan yazarların sözleri ve şiirlerinin de bulunduğu belgesel Afrikalı Amerikalı erkeklerle hem samimi ve güldüren hem de hüzünlendiren röportajlardan oluşuyor. Çözülen Diller, “Utanç hüküm sürdüğü müddetçe kurtuluş mümkün değildir” fikrinden yola çıkarak homofobinin yaygın olduğu siyah bir toplumda beyazlara ait görülen eşcinsel alt kültüründe bir yabancı olarak var olmanın ne demek olduğunu gözler önüne seriyor.

Güney Amerika’dan hikâyeler 
Gerçek bir hayat hikâyesinden esinlenilen Kanıyorum, Brezilya’da HIV ile yaşayan bir kişinin itiraflarını animasyon türünde beyaz perdeye taşıyor. Toplumun virüse dair gerçek olmayan fikirlerini işleyen kısa animasyon HIV’e dair doğru bilinen yanlışları açıklığa kavuşturuyor.

VHS anılardan derlenen bir veda mektubu niteliğindeki Pleybek ise Arjantin’de 1980’lerin sonlarında katolik, muhafazakar ve askeri diktatörlük altında yaşamış La Delpi’nin anılarına odaklanıyor. Bir grup trans kadın ve drag queen’den hayatta kalan tek kişi olan La Delpi ruj, pleybek performansları ve sahne kıyafetleriyle yaralarını nasıl sardıklarını ve ölmek üzere olanlar için nasıl mutlu sonlar kurguladıklarını anlatıyor. Playbek, bodrum katındaki tiyatrolarda gerçekleştirilen bu performansların toplumu nasıl harekete geçirdiğini vurgularken, trans ve drag queenlerin AIDS ve polis şiddetine karşı mücadelelerinde onlara nasıl yardımcı olduklarını da ortaya koyuyor. 

Buradayım! film programı, 1 – 15 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi oditoryumunda izlenebilir.

Gösterim Programı
Buradayım! 1 – 15 Aralık 2021

1 Aralık Çarşamba 
19.00 Sabırlı Bakım (63’)
Enduring Care 

8 Aralık Çarşamba 
19.00 Sabırlı Bakım (63’)
Enduring Care 

10 Aralık Cuma 
19.30 Kanıyorum (7') + Pleybek (14') + Çözülen Diller (55')
Bleed + Playback  + Tongues Untied 

15 Aralık Çarşamba 
19.00 Kanıyorum (7') + Pleybek (14') + Çözülen Diller (55')
Bleed + Playback  + Tongues Untied 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kültür & Sanat - 4:20 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi’
  Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi’ 19 Aralık Pazar günü 10:00 – 16:00 saatleri arasında online olarak gerçekleşti. İhracat yapan ve yapma hazırlığında olan her sektörden firma için yol haritası niteliğinde harika bir buluşma oldu. Bu yıl 19 Aralık 2021 tarihinde üçüncüsünü gerçekleşen, ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi 2021’ Sosyal Uygunluk, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Ödül […]
 • 02
  Aşırı Soğuklarda Hipotermi Durumu Oluşabilir !
  Aşırı soğuklar ! Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, geçtiğimiz hafta ülkemizi etkileyen yoğun kar ve soğuk havanın bu hafta da devam edeceği söylenmektedir. Kişisel olarak alınabilecek önlemlerle bu sorunları daha az hasarla atlatabiliriz. Soğuk havada donma ve hipotermi gibi risklerin yanında buzlanma dolayısıyla oluşabilecek kazalardan kendimizi korumakta çok önemlidir. Donmanın en sık rastlanan belirtisi soğuk […]
 • 03
  ABD’den Sedef Kabaş tepkisi
  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkında “Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasından dolayı üzgünüz. İfade özgürlüğü evrenseldir” açıklamasında bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ”Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasından dolayı üzgünüz. İfade özgürlüğü evrenseldir ve bazıları tarafından tartışmalı ya da rahatsız edici olduğu düşünülen sözleri içerse de ifade özgürlüğünün korunması demokrasileri […]
 • 04
  İBB, Metro Seferlerini 02.00’ye Kadar Uzattı
  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u etkisi altını alan kar yağışıyla ilgili denetimlerini gün boyu sürdürdü.
 • 05
  Senfoni Orkestrasına Bir Ödül Daha
  Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından, Anadolu’nun ortak kimliğine katkıda bulunan üretimlere dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Anadolu Ödülleri’nin kazananları açıklandı.
 • 06
  Yüzde 30’a çıkarılan devlet katkısı, BES’teki büyümenin itici gücü olacak
  Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Remzi Duman: “30’a çıkarılan devlet katkısı, BES’teki büyümenin itici gücü olacak” BES’teki yeni düzenleme ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Remzi Duman; “Sistemin önümüzdeki dönemde yakalayacağı büyüme ivmesindeki en önemli itici güçlerden biri hiç kuşkusuz ki, yüzde 30’a çıkarılan devlet katkısı olacak.
 • 07
  Ülke Genelinde Olumsuz Hava Koşulları
  Ülke genelinde yaşanan aşırı kar yağışları nedeniyle kapalı bulunan yolların açılması ve vatandaşlarımıza yardım ulaştırılması için AFAD koordinasyonunda Karayolları, Emniyet, Jandarma, 112, Belediye, İl Özel İdare, Türk Kızılay, UMKE ve STK ekiplerinin çalışmaları devam etmektedir.
 • 08
  Cengiz Kurtoğlu’ndan şok sözler! Verdi veriştirdi
  Geçtiğimiz hafta domuz gribine yakalanan sanatçı Cengiz Kurtoğlu, iyileşir iyileşmez sahneye çıktı. Kurtoğlu, “Bizim camiada grip yok ama domuzlar çok” sözleriyle şaşırttı. İşte detaylar. “YETER Kİ YOLUMA YABAN DOMUZU ÇIKMASIN” Sağlığın her şeyden önemli olduğunu söyleyen Kurtoğlu, geçirdiği hastalık üzerinden bazı meslektaşlarına da gönderme yaptı: “Domuz gribine yakalandım ama bu dağdaki yaban domuzu gribi gibiydi. […]