26° Parçalı az bulutlu

Prof. Dr. Gürgün, “Hemşirelik, emek ve özveri gerektiren bir meslek”

Ege Üniversitesi(EÜ) Hemşirelik Fakültesinin ev sahipliğinde, EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi ve Türk Hemşireler Derneği İzmir Şubesi iş birliğinde “Hemşireler Günü” dolayısıyla bir program düzenlendi.
Gündem - Mayıs 16, 2022 10:20 pm A A

Ege Üniversitesi(EÜ) Hemşirelik Fakültesinin ev sahipliğinde, EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi ve Türk Hemşireler Derneği İzmir Şubesi iş birliğinde “Hemşireler Günü” dolayısıyla bir program düzenlendi. “Hemşireler: Öncü Bir Ses-Küresel Sağlığı Güvence Altına Almak İçin Hemşireliğe Yatırım Yapın ve Haklara Saygı Gösterin” temasıyla düzenlenen programa;  EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Vekili Uzman Hemşire Reyhan Demir, Türk Hemşireler Derneği (THD) İzmir Şube Başkanı Dr. Ebru Melek Benligül'ün yanı sıra sağlık çalışanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Program öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda  çelenk sunma töreni yapıldı. 

 

Programın açılışında konuşan EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, sağlık hizmetinin sunum ve sürdürülmesinde hemşirelik uygulamalarının bir bütünün vazgeçilmez bir parçası olduğuna dikkat çekti. Hemşirelik mesleğinin tüm mesleklerde olduğu gibi emek ve özveri gerektirdiğine değinen Prof. Dr. Gürgün, “Uluslararası Hemşireler Konseyi hemşireliğin tanımını 'sağlığın korunması, yükseltilmesi, hastalığın önlenmesiyle, hasta ve engellilere ve hayatını yitirmekte olan bir bireyin bakımını içerir' şeklinde ifade ediyor. Hemşirelik her ortamda her yaştaki bireylere, gruplara bakım veriyor. Bu bakımı da diğer sağlık çalışanlarıyla iş birliği içinde yürütüyor. Hemşireler, bu süreçte bağımsız ve özgür çalışabilmelidir. Hemşireler, analitik düşünme yeteneği, fiziksel dayanıklılığa sahip olmanın yanı sıra psikolojik, sosyolojik süreçleri kavrayacak nitelikte olmalıdır” dedi. Hemşireler gününün öneminden bahseden Prof. Dr. Gürgün, “Bu özel gün, hemşirelerin toplum sağlığına verdiği, verebileceği önemli katkıları herkes için anımsatmak nedeniyle kutlanıyor. Hemşirelik Haftası boyunca mesleğin toplum yararına gelişmesine engel durumlara dikkat çekiliyor. Bugün aynı zamanda sorun ve ihtiyaçları konuşma günüdür" dedi.

 

“Hemşirelik haklarının korunması gerekli ve zorunludur”

Uluslararası Hemşireler Birliği'nin belirlediği temaya dikkat çeken Dekan Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, "Bu yıl küresel sağlık kavramına vurgu yapılıyor. Küresel sağlık kavramına vurgu yapılmasının nedeni 2020 yılında yaşanan COVİD-19 salgınıdır. Sosyal bir kriz olarak gördüğümüz küresel salgın, dünyaya hemşirelik bakımının ne kadar önemli olduğunu kanıtlamıştır. Özellikle yoğun bakım hemşirelerimize ihtiyacın ne kadar çok olduğunun göstergesi olmuştur.  Bu süreç hepimize hemşirelik mesleğinin sağlık sisteminin en temel yapı taşlarından biri olduğunu göstermiştir. Yüksek nitelikli hemşirelik gücünün oluşturulması ve hemşirelik haklarının korunması bir gereklilik ve zorunluluktur. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi her yıl ortalama 300 mezun vererek bu ihtiyacı karşılıyor" diye konuştu.

 

"Hemşireler, kilit sağlık çalışanlarıdır"

Hemşirelik mesleğine ve eğitimine yatırım yapılmasının gerekli olduğunu vurgulayan THD İzmir Şube Başkanı Dr. Ebru Melek Benligül, “Hemşireler her bireyin ulaşabildiği, eşit şekilde yararlanabildiği, sürdürülebilir, adil, etik temelli ve geleceğe uygun sağlık sistemlerinin inşa edilmesi ve yürütülmesi için kilit sağlık çalışanlarıdır. Hemşireler olarak toplumumuzdaki her birey için insan merkezli, eşitlikçi, erişilebilir, yüksek kaliteli sağlık bakım hizmeti sunmak için çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. Hemşirelerin topluma hak ettiği ve ihtiyaç duyduğu hemşirelik bakımını vermesi, toplum sağlığının korunması, hastalık ve sakatlıkların önlenmesi, nitelikli ve güvenli sağlık hizmetinin verilebilmesi için hemşireliğe yatırım yapılması gereklidir" dedi.

 

“EÜ 500'den fazla hemşireyi göreve başlattı”

Sağlık profesyonelleri arasında büyük bir çoğunlukta olan hemşirelerin sağlık hizmetinin geleceğinin planlamasında önemli bir role sahip olduğunu belirten Uzman Hemşire Reyhan Demir, "Covid-19 pandemisi hemşirelik mesleğini ve bakımını ön plana çıkardı. Aynı zamanda hemşirelik karar verici ve yönetici koordinatör rollerini öne çıkarmıştır. EÜTF Hastanesi, hastaları karşılama kapasitesi, tedavisi ve takibi açısından örnek bir hastane oldu. Bu başarıda başta hemşireler olmak üzere bütün sağlık ekibimizin rolü büyük. Bir kısmı evinden çocuklarından uzak kaldı. Bakmakta sorumlu olduğu hastaların hayatı kendi ailesinin önüne çıktı. Onların fedakârlıklarını asla unutamayız.  Ancak bu başarı tabi ki yeterli sağlık çalışanıyla mümkün olabilir. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak'ın katkılarıyla 2019'da 160, 2020 yılında 362 olmak üzere toplam 500'den fazla hemşirenin göreve başlamasıyla hemşire açığı büyük oranda giderilmiş oldu. Şu an hastanemiz bin 801 yatak ve toplamda bin 549 hemşiremizle faaliyet göstermektedir" dedi.

 

Konuşmaların ardından “Rağmenciler: Zorlu Zamanlardan Güçlenerek Çıkmak”, “Küresel Sağlığın Sesi: Hemşirelik”, “Hemşireliğe Yatırım Sağlık Sistemine Neler Kazandırır”, “Hemşireler İçin Çalışma Ortamları”, “Hemşireliği Nasıl Güçlendiririz” gibi konu başlıklarıyla alanında uzman kişilerce katılımcılara bilgi verildi. Etkinlikte ayrıca müzik dinletisi ve hemşirelik alanında çeşitli ödüller alan kişiler adına ödül töreni düzenlendi. Program, öğrenciler tarafından hazırlanan projelerin sunulmasıyla sona erdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 10:20 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Kabotaj Bayramı Didim’de Kutlandı
  1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Didim'de çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
 • 02
  İzmir Körfez Festivali başladı
  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından beşincisi düzenlenen İzmir Körfez Festivali, Başkan Tunç Soyer’in de katıldığı kortejle başladı.
 • 03
  CHP Kadın Kolları, “YaşamHak Çağrı Hattı” ile Sokakta Kendini Güvensiz Hisseden Kadınlara Eşlik Edecek
  Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP’nin YaşamHak Projesi kapsamında başlattığı yeni uygulamayı tanıttı. Nazlıaka, proje kapsamında oluşturdukları çağrı hattı ile kendini sokakta tedirgin hisseden kadınların yanında olacaklarını belirterek “444 82 85 numaralı hattımızı aradıklarında onlara eşlik edeceğiz. Bilsinler ki telefonun diğer ucunda onları güvende hissettirecek olan kız kardeşleri var. Bir olumsuzluk yaşandığında […]
 • 04
  Meral Akşener’den asgari ücret tepkisi: Sandık zamanı gelmiş demektir
  İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5500 TL olarak açıkladığı yeni asgari ücret rakamına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret tespit komisyonuyla beraber gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni asgari ücreti 5 bin 500 TL olarak açıkladı. İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni asgari ücret rakamına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından […]
 • 05
  Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de yayımlandı
  Asgari ücretin 5 bin 500 liraya yükseltilmesi kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zam oranını açıkladı. Buna göre, 2022’nin ikinci yarısında ödenecek aylık net asgari ücret yaklaşık yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira oldu. “İşçinin günlük asgari ücreti 215 lira” Asgari ücret kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. […]
 • 06
  Sigaraya zam Yarından itibaren uygulanacak
  Türkiye Tekel Bayileri Platformu Kurucusu Özgür Aybaş, sigaraya zam geldiğini duyurdu. Aybaş’ın paylaştığı listede zamlı fiyatların 2 Temmuz itibarıyla uygulanacağı görülüyor. İğneden ipliğe gelen zamlara her geçen gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor. Bu kez zammın adresi sigara fiyatları oldu. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Kurucusu Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından yeni fiyat listesini paylaşarak sigaraya […]
 • 07
  Busenaz Sürmeneli’den altın madalya
  Milli boksör Busenaz Sürmeneli, Akdeniz Oyunları 66 kiloda altın madalyanın sahibi oldu. Cezayir’de düzenlenen 19’uncu Akdeniz Oyunları’nda ülkemizi kadınlar 66 kiloda temsil eden milli boksör Busenaz Sürmeneli, finalde Cezayirli rakibi Ichrak Chaib’i yenerek altın madalya kazandı.
 • 08
  Van Büyükşehir Belediyesi, Temmuz ayında birbirinden güzel kültür-sanat etkinliklerini Vanlılar ile buluşturacak.
  Büyükşehir Belediyesi hazırlamış olduğu kültür sanat takvimiyle her ay birbirinden farklı etkinlikler düzenliyor.