26° Parçalı az bulutlu

Rektör Budak, “Üniversitemiz, eğitim alanındaki yeni eğilimleri yakından takip ediyor”

“9.
Eğitim - Haziran 23, 2022 9:00 am A A

“9.  Uluslararası Avrasya Eğitim Araştırmaları Kongresi” EÜ ev sahipliğinde başladı

 

*Ege Üniversitesi ev sahipliğinde bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Avrasya Eğitim Araştırmaları Kongresi (EJER) kapsamında “Rektörler Paneli” Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Rektör Budak, Türk yükseköğretim sisteminde örnek teşkil eden pek çok öncü çalışmaya imza attıklarını ifade ederek, Ege Üniversitesinin eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kalitesini tescillemiş bir üniversite olduğunu, başarılarını sürdürülebilir kılmak için daha çok çalışacaklarını söyledi.

 

Ege Üniversitesi(EÜ), Penn State Üniversitesi ve Anı Yayıncılık iş birliği ile EÜ Eğitim Fakültesi ev sahipliğinde düzenlenen “9.  Uluslararası Avrasya Eğitim Araştırmaları Kongresi”nin açılışı, çevrimiçi gerçekleştirildi. Bu yıl “Bölgesel Sorunların Yol Açtığı Göçler, Mülteciler ve Dezavantajlı Grupların Eğitimi”  temasıyla yapılan kongrenin Onursal Başkanlığını EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak üstlenirken, EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay ve Penn State Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şenel Poyrazlı kongreye eş başkanlık yaptılar.

 

Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Günümüz dünyasında bilginin üretilmesi, kullanılması ve aktarılması noktasında çok hızlı bir dönüşüm ve değişim yaşanmaktadır. Küreselleşme ile ortaya çıkan değişimden en çok etkilenen alan hiç kuşku yok ki, eğitim alanıdır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak yaşanan hızlı değişimden etkilenen eğitim alanında pek çok tartışma ve yeni eğilimler söz konusu olmuştur. Bizler de Ege Üniversitesi olarak eğitim alanındaki yeni eğilimleri yakından takip ediyor, toplumumuzun bilimsel ve kültürel olarak gelişimini sağlayan eğitim alanına ayrı bir önem veriyoruz. Bölgesel sorunların yol açtığı göçler, mülteciler ve dezavantajlı grupların eğitimi teması ile düzenlenen kongreyi, eğitim alanındaki yeni eğilimleri ve tartışmaları yakından takip etmek açısından faydalı ve anlamlı buluyorum” dedi.

 

“Türk yükseköğretimine örnek çalışmalar yaptık”

         Eğitimde kaliteye her zaman öncelik verdiklerini söyleyen Rektör Budak, “Göreve başladığımız ilk günden itibaren eğitim ve öğretimde kaliteyi kendimize öncelikli hedef olarak belirledik. Türk yükseköğretim sisteminde örnek teşkil eden pek çok öncü çalışmaya hep birlikte imza attık. Kalite kavramını kurum kültürü haline getirmek için yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde ülkemizin kurumsal tam akreditasyon alan ilk devlet üniversitesi olarak tarihi bir başarıya imza attık. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kalitesini tescillemiş bir üniversite olarak, başarımızı sürdürülebilir kılmak için çalışmalarımıza önümüzdeki dönemde de hız kesmeden devam edeceğiz. Ege Üniversitesi öğretim elemanlarının öğretim bilgi ve becerilerini desteklemek açısından oldukça değerli bulduğum bu kongrenin paydaşı olan Penn State Üniversitesi ve Anı Yayıncılık'a çabaları ve katkıları nedeniyle teşekkür ederim” dedi.

 

“Öğretim faaliyetlerimizi çağın gereksinimlerine uygun hale getiriyoruz”

         EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay, “Üniversitemizin güçlü ve dinamik bir fakültesi olarak; nitelikli öğretim üyesi kadromuz, zengin kültürel ve fiziki olanaklara sahip kampüsümüz sayesinde kendimizi diğer eğitim fakülteleri içerisinde ayrıcalıklı hissediyoruz. Vizyonumuz doğrultusunda bünyemizdeki yetkin akademik personelimizle birlikte yaptığımız araştırmalar, yürüttüğümüz projeler ve eğitim-öğretim faaliyetleri ile toplumsal gelişime katkı sağlayan bir fakülte olmak için büyük bir gayret içindeyiz. Üniversitemizin kalite politikası çerçevesinde eğitim ve öğretim faaliyetlerimizi çağın gereksinimlerine uygun hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.

 

         Önemli bir kongreye ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Başbay, “Dört gün sürecek olan kongremizin alana önemli katkılar sunacağını düşünüyoruz. Hem kongrenin düzenlenmesinde, hem de tüm çalışmalarımızda bizlere her zaman destek olan, yol gösteren Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak'a, desteğini her zaman yanımızda hissettiğimiz Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hakan Atılgan'a saygılarımı sunmak istiyorum. Kongrenin düzenlenmesinde eş başkanlık görevini yürütmüş olduğum saygıdeğer Şenel Hocam'a özellikle çalışma birlikteliği ve uyumu için çok teşekkür ediyorum. Anı Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Özer Daşcan'a ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

         Zengin içerikli kongre

         Kongre Eş Başkanı ve Penn State Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şenel Poyrazlı ise, “Bu yıl düzenlenen kongreye benimle beraber EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay eş başkanlık yapmakta. Toplam dört gün sürecek kongremizin programında sekiz yüze yakın bildiri, altı davetli konuşmacı, Rektörler Paneli, Dekanlar Paneli, Eğitim Çınarları ile Söyleşiler ve pek çok çalıştay yer alıyor.  Bu yılki kongremize verdikleri destek ve ev sahiplikleri için Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Atılgan ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay'a, çok teşekkür ederiz. Bundan önce gerçekleştirdiğimiz ilk 8 kongrenin başkanlığını yapan ve bu kongreye de büyük katkıda bulunan Prof. Dr. Şakir Çınkır hocamıza da ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

 

Rektörler “Değişen Dünya Dönüşen Üniversite” paneline katıldı

         Açılış konuşmalarının ardından EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın moderatörlüğünü yaptığı, “Değişen Dünya Dönüşen Üniversite: Akademik Performans, Teşvikler ve Akademisyen Motivasyonu” konulu Rektörler Paneli gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak katılan Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, akademik performansı ve eğitim kalitesini artırmaya yönelik kendi üniversitelerinde gerçekleştirdikleri uygulamaları anlattılar.

 

         Kongrenin ilk günü, gerçekleştirilen paralel oturumlarda alanlarında uzman akademisyenlerin sunumlarıyla devam etti. Kongre, 25 Haziran Cumartesi tarihine dek sürecek. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Eğitim - 9:00 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Mudanya Lezzet Şenliği Başladı
  Mudanya Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Lezzet Şenliği, Mütareke Meydanı’nda başladı.
 • 02
  Aydem Perakende ve Gediz Perakende ile Yapı Kredi’den Çiftçilere Ödeme Kolaylığı Sağlayacak İş Birliği
  Aydem Perakende ve Gediz Perakende ile Yapı Kredi arasında çiftçilere yönelik önemli bir iş birliğine imza atıldı.
 • 03
  Kabotaj Bayramı Didim’de Kutlandı
  1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Didim'de çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
 • 04
  İzmir Körfez Festivali başladı
  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından beşincisi düzenlenen İzmir Körfez Festivali, Başkan Tunç Soyer’in de katıldığı kortejle başladı.
 • 05
  CHP Kadın Kolları, “YaşamHak Çağrı Hattı” ile Sokakta Kendini Güvensiz Hisseden Kadınlara Eşlik Edecek
  Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP’nin YaşamHak Projesi kapsamında başlattığı yeni uygulamayı tanıttı. Nazlıaka, proje kapsamında oluşturdukları çağrı hattı ile kendini sokakta tedirgin hisseden kadınların yanında olacaklarını belirterek “444 82 85 numaralı hattımızı aradıklarında onlara eşlik edeceğiz. Bilsinler ki telefonun diğer ucunda onları güvende hissettirecek olan kız kardeşleri var. Bir olumsuzluk yaşandığında […]
 • 06
  Meral Akşener’den asgari ücret tepkisi: Sandık zamanı gelmiş demektir
  İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5500 TL olarak açıkladığı yeni asgari ücret rakamına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret tespit komisyonuyla beraber gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni asgari ücreti 5 bin 500 TL olarak açıkladı. İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni asgari ücret rakamına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından […]
 • 07
  Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de yayımlandı
  Asgari ücretin 5 bin 500 liraya yükseltilmesi kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zam oranını açıkladı. Buna göre, 2022’nin ikinci yarısında ödenecek aylık net asgari ücret yaklaşık yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira oldu. “İşçinin günlük asgari ücreti 215 lira” Asgari ücret kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. […]
 • 08
  Sigaraya zam Yarından itibaren uygulanacak
  Türkiye Tekel Bayileri Platformu Kurucusu Özgür Aybaş, sigaraya zam geldiğini duyurdu. Aybaş’ın paylaştığı listede zamlı fiyatların 2 Temmuz itibarıyla uygulanacağı görülüyor. İğneden ipliğe gelen zamlara her geçen gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor. Bu kez zammın adresi sigara fiyatları oldu. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Kurucusu Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından yeni fiyat listesini paylaşarak sigaraya […]