26° Parçalı az bulutlu

Rektör Budak, yeni iş birlikleri için Azerbaycan’ı ziyaret etti

Ege Üniversitesi Rektörü Prof.
Gündem - Mayıs 16, 2022 10:20 pm A A

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak başkanlığındaki heyet,  akademik iş birliği görüşmelerinde bulunmak üzere Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesini (ADAU) ziyaret etti. Rektör Budak’ı Azerbaycan’da ADAU Rektörü Prof. Dr. İbrahim Caferov ve Rektör Yardımcısı Anar Hatemov karşıladı. Ege Üniversitesi, uluslararasılaşma stratejisi kapsamında nitelikli eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve inovasyon potansiyelini paylaştığı Azerbaycan’da akademik iş birliklerini geliştirmeye devam ediyor.

 

Rektör Budak’ın başkanlığındaki Ege Üniversitesi heyeti Azerbaycan’a ziyarette bulundu. Ege Üniversitesi ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi arasında başarı ile yürütülen Çift Diploma Programı kapsamında gerçekleştirilen ziyarette, üniversiteler arası öğretim üyesi ve öğrenci değişimi, ziraat ve tarım başta olmak üzere farklı disiplinler arası sürdürülebilir proje ortaklıklarının kurulması,  personel eğitimleri,  uzaktan eğitim,  eğitim öğretim, araştırma geliştirme, laboratuvar,  sağlık, kültür, sanat ve spor altyapıların paylaşılması konularında yürütülecek çalışmalar üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Azerbaycan’da bulunmaktan dolayı bahtiyar olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Karabağ’ı azat etmiş Azerbaycanlı kardeşlerimle birlikteyim. Bu zaferden duyduğum gururla açıkça ifade edebilirim ki Karabağ ve onun azatlığı için kahramanca mücadele eden herkesi tebrik ediyor, şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

 

Protokolümüz “ilk çift diploma programı” olarak tarihe geçti

Azerbaycan’ın jeopolitik konumu nedeniyle Türk dünyasında önemli bir rolü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Budak, “Temeli yüzlerce yıl öncesine dayanan Azerbaycan ile Türkiye arasındaki güçlü ilişkiler, karşılıklı güven ve dayanışma temelinde ‘iki devlet, bir millet’ anlayışında günden güne daha da artmaktadır. Sürekli gelişen ve yenilenen iş birliği sürecinin geliştirilmesi için, iki devlet arasında birçok anlaşma ve mutabakat metni imzalanarak hayata geçirilmiştir. Bu kapsamda üniversitemiz ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi arasında belirlenen alanlarda; uluslararası ortak eğitim ve öğretim programları yürüterek, uluslararası iş birliğini geliştirmek, öğrencilere kaliteli eğitim fırsatı sunarak rekabet gücünü artırmak, ADAU Ziraat Mühendisliğinin eğitim-öğretim programlarını geliştirerek Ar-Ge çalışmalarına olanak sağlamak ve ortak projeler geliştirilmesine yönelik faaliyetler yürütmek amacıyla bir protokol imzaladık. Karşılıklı destek ve özverili çalışmalara dayanan bu protokol ‘ilk çift diploma programı’ olarak tarihe geçti” diye konuştu.

 

Tam Akredite Araştırma Üniversitesi

Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi olarak Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından aldığımız  ‘tam akreditasyon’ ve ‘Araştırma Üniversitesi’ unvanları ile birlikte, dünya standartlarına uygun eğitim-öğretim ve araştırma altyapısına sahip olduğumuzu kanıtlamış bulunmaktayız. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak 6 bölümümüzle birlikte Türkiye’de akreditasyon alan ilk ve tek Ziraat Fakültesi olarak büyük ve önemli bir başarıya imza attık.  Aynı zamanda QS World University Rankings 2022 yılı dünya üniversite ‘Tarım ve Ormancılık’ alan sıralamasında Ege Üniversitesi olarak Türkiye’de birinci, Dünya’da ise 200-250 bandında yer aldık. Ege Üniversitesinin güçlü ve köklü eğitim kalitesini bu protokol kapsamında mezun olacak öğrencilere aktarmamızın yanı sıra Türk cumhuriyetlerinin ve topluluklarının değer ve inançlarıyla donanmış yetişmiş insan kaynağını da artıracağımıza yürekten inanıyorum.  Türk dünyası ile kalıcı bir bağ ve dostluk köprüsü kurmak, bilimsel çalışmalardaki başarıyı dünya literatürüne taşımak ve ortak iş birliklerinin gelecek nesillere aktarılması için kurumsal bir nitelik kazandırılacak bu protokolün bir parçası olmaktan mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim” diye konuştu.

 

 Protokolün oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür eden Rektör Budak, “Tarihimizin bize sunduğu olanakların en üst düzeyde değerlendirilmesini sağlayacak olan bu programın oluşturulmasında ve yürütülmesinde büyük katkılar sağlayan başta Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Azerbaycan Tarım Bakanı İnam Kerimov’a, Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Emirullayev’e, Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Sayın Necibe Nesibova’ya, Azerbaycan Eğitim Bakanı Müşaviri Sayın Nicad Mammedli’ye, Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın İbrahim Caferov’a, Çift Diploma Programının Yürütme ve AR-GE Kurulu üyelerine, eğitim programında görev alan değerli akademisyenlere, araştırıcılara, idari ve teknik personele, emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Azerbaycan devlet erkânı ile görüşmeler gerçekleştirildi

 Rektör Budak, Azerbaycan ziyareti kapsamında Azerbaycan Gence Valisi Niyazi Bayramov ve Türkiye'nin Gence Başkonsolosu Zeki Öztürk ile bir araya gelerek şehit askerler adına yaptırılan anıtın temel atma törenine katıldı. Rektör Budak ayrıca; Haydar Aliyev Park Kompleksi, Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Müzesi, Nizami Mozolesi ve Nizami Gencevi Müzesi, ADAU Deneme ve Uygulama Çiftliği’ne de ziyaretlerde bulundu.

 

EÜ ile ADAU arasında imzalanan çift diploma programı kapsamında geçtiğimiz aylarda 11 Ege Üniversitesi akademisyeni, 89 günlük program kapsamında Azerbaycan’da eğitim vermişti. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 10:20 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Mudanya Lezzet Şenliği Başladı
  Mudanya Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Lezzet Şenliği, Mütareke Meydanı’nda başladı.
 • 02
  Aydem Perakende ve Gediz Perakende ile Yapı Kredi’den Çiftçilere Ödeme Kolaylığı Sağlayacak İş Birliği
  Aydem Perakende ve Gediz Perakende ile Yapı Kredi arasında çiftçilere yönelik önemli bir iş birliğine imza atıldı.
 • 03
  Kabotaj Bayramı Didim’de Kutlandı
  1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Didim'de çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
 • 04
  İzmir Körfez Festivali başladı
  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından beşincisi düzenlenen İzmir Körfez Festivali, Başkan Tunç Soyer’in de katıldığı kortejle başladı.
 • 05
  CHP Kadın Kolları, “YaşamHak Çağrı Hattı” ile Sokakta Kendini Güvensiz Hisseden Kadınlara Eşlik Edecek
  Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP’nin YaşamHak Projesi kapsamında başlattığı yeni uygulamayı tanıttı. Nazlıaka, proje kapsamında oluşturdukları çağrı hattı ile kendini sokakta tedirgin hisseden kadınların yanında olacaklarını belirterek “444 82 85 numaralı hattımızı aradıklarında onlara eşlik edeceğiz. Bilsinler ki telefonun diğer ucunda onları güvende hissettirecek olan kız kardeşleri var. Bir olumsuzluk yaşandığında […]
 • 06
  Meral Akşener’den asgari ücret tepkisi: Sandık zamanı gelmiş demektir
  İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5500 TL olarak açıkladığı yeni asgari ücret rakamına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret tespit komisyonuyla beraber gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni asgari ücreti 5 bin 500 TL olarak açıkladı. İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni asgari ücret rakamına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından […]
 • 07
  Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de yayımlandı
  Asgari ücretin 5 bin 500 liraya yükseltilmesi kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zam oranını açıkladı. Buna göre, 2022’nin ikinci yarısında ödenecek aylık net asgari ücret yaklaşık yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira oldu. “İşçinin günlük asgari ücreti 215 lira” Asgari ücret kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. […]
 • 08
  Sigaraya zam Yarından itibaren uygulanacak
  Türkiye Tekel Bayileri Platformu Kurucusu Özgür Aybaş, sigaraya zam geldiğini duyurdu. Aybaş’ın paylaştığı listede zamlı fiyatların 2 Temmuz itibarıyla uygulanacağı görülüyor. İğneden ipliğe gelen zamlara her geçen gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor. Bu kez zammın adresi sigara fiyatları oldu. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Kurucusu Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından yeni fiyat listesini paylaşarak sigaraya […]