16° Parçalı bulutlu

Sabancı Vakfı’nın “Yeni Dünyada Yemi Meslekler” Temasıyla Düzenlediği 6. Kısa Film Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu

SABANCI VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI GÜLER SABANCI: “HER YIL FARKLI BİR TOPLUMSAL SORUNA DİKKAT ÇEKEN KISA FİLM YARIŞMASI’NDA BU YIL MESLEKLERDEKİ DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜ GENÇLERİN GÖZÜNDEN ORTAYA KOYMAK İSTEDİK” GÜLER SABANCI: “KISA FİLM, UZUN ETKİ” SLOGANIYLA BAŞLAYAN YARIŞMAMIZ, SİNEMAYA GÖNÜL VERMİŞ, BİNLERCE SİNEMACIYA İLHAM VEREN BİR PLATFORM OLARAK YOLUNA DEVAM EDİYOR” Sabancı Vakfı’nın “Kısa Film Uzun Etki” sloganıyla bu sene altıncısını düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın kazananları belli oldu.
Kültür & Sanat - Ocak 13, 2022 10:30 am A A

SABANCI VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI GÜLER SABANCI: “HER YIL FARKLI BİR TOPLUMSAL SORUNA DİKKAT ÇEKEN KISA FİLM YARIŞMASI’NDA BU YIL MESLEKLERDEKİ DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜ GENÇLERİN GÖZÜNDEN ORTAYA KOYMAK İSTEDİK”

GÜLER SABANCI: “KISA FİLM, UZUN ETKİ” SLOGANIYLA BAŞLAYAN YARIŞMAMIZ, SİNEMAYA GÖNÜL VERMİŞ, BİNLERCE SİNEMACIYA İLHAM VEREN BİR PLATFORM OLARAK YOLUNA DEVAM EDİYOR”

Sabancı Vakfı’nın “Kısa Film Uzun Etki” sloganıyla bu sene altıncısını düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın kazananları belli oldu. “Yeni Dünyada Yeni Meslekler” temasıyla bu yıl yine online düzenlenen yarışmanın ödül töreni Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan’ın ev sahipliğinde ve Zeynep Atakan’ın sanat yönetmenliğinde gerçekleşti. Jüri üyeleri ve yarışmacıların online bağlandığı, pek çok sanatseverin Sabancı Vakfı YouTube hesabından takip ettiği canlı yayında ödüller sahiplerini buldu.

 

Bu sene de genç sinemacılardan büyük ilgi gören yarışmada 12 eser finale kalmaya hak kazandı. Ödül almaya hak kazananlar; 6. Kısa Film Yarışması’nın jürisi ödüllü oyuncu Öykü Karayel ve sinema yazarı Melikşah Altuntaş ile yurt dışından dünyaca ünlü ödüllü yönetmenler Michel Franco ve Blerta Basholli ile ödüllü aktör Ingvar Sigurdsson’un ve Evrim Kuran, Gamze Elibol ve Yörük Kurtaran’dan oluşan Sosyal Etki Jürisi’nin değerlendirmeleriyle belirlendi.

 

Birincilik ödülü “Ziyaretçi” isimli filmiyle “Zafer Geyikçi”nin oldu 

 

“Ziyaretçi” filmiyle birinci olan Zafer Geyikçi’nin ödülünü Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı açıklarken, “Kırmızı Elbise” filmiyle ikinci olan Emre Sezgin’in ödülünü Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan ve “Yâren” filmiyle üçüncü olan Said Sakıp Demir’in ödülünü de yarışmanın Sanat Yönetmeni Zeynep Atakan açıkladı. Mansiyon ödüllerine layık görülen “Sufle” filminin yönetmeni Efe Tuncay’ın ve “Kadraja Girmeyen Pandemi” filminin yönetmeni Kenan Olpak’ın ödülünü yarışmanın jüri üyesi Melikşah Altuntaş açıkladı. Dereceye giren filmlerin birincisi 25 bin TL, ikincisi 20 bin TL, üçüncüsü 15 bin TL ile ödüllendirildi. “Kadraja Girmeyen Pandemi” aynı zamanda bu yıl ilk kez verilen Sosyal Etki Ödülü’nün de sahibi oldu.

 

Ödül töreninde yaptığı konuşmada; toplumsal etkileri ön plana çıkaran sinemanın, yaşamdaki birçok olayı farklı türler üzerinden aktaran, adeta topluma ayna tutma özelliği olan çok önemli bir sanat dalı olduğunu belirten Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Toplumsal sorunları sanat yoluyla ele aldığımız yarışmamızın önemli ve fark yaratan bir özelliği var; o da her yıl farklı bir toplumsal soruna dikkat çekiyor olması. Geçen yıl, ‘Değişen İklimler, Değişen Hayatlar’ olarak belirlemiştik temamızı. 2021’de hem ülkemiz hem de dünyada yaşanan afetleri ve iklim aciliyetinin etkilerini düşününce, aslında, ne kadar isabetli bir temaya dikkat çektiğimizi gördük. Yine, pandeminin tüm dünyada başlattığı değişimle birlikte bazı işler önemini yitirirken, bazı mesleklerinse, yıldızının parladığını görüyoruz. Ve tüm bu değişim ve dönüşümün odağında, pandemiyle birlikte öne çıkan dijitalleşme ve teknoloji var.          Biz de yaşanan bu değişim ve dönüşümü, gençlerin gözünden ortaya koymak istedik. İşte bu sebeple, 6. Kısa Film Yarışması’nın temasını da ‘Yeni Dünyada Yeni Meslekler’ olarak belirledik.

 

Teknoloji ve dijitalleşme ile meslekler değişiyor, dönüşüyor. Yarışmamıza başvuran sanatçılarımızın filmlerinde, meslek seçiminde yaş, cinsiyet ve engelliliğe yönelik eşitsizliklerin, gelecekte ortadan kalkacağını vurgulamaları umutlarımızı arttırıyor.  Özellikle zaman, mekân, çevre ve mesafe gibi sınırların dönüşerek, tüm bireylerin hayata daha üretken ve katılımcı olmasını sağlayacağını görüyoruz.        Sahne ve performans sanatlarının hem üreten hem de izleyen tarafındaki dönüşümü, bu değişime iyi bir örnek. Dijitalleşme ile mesafeler ortadan kalıyor ve biz böylece sanata, her şeye rağmen erişebiliyoruz.” dedi.

 

Güler Sabancı: “Bu yıl ilk kez Sosyal Etki Jürisi oluşturduk”

Her yıl sinema dünyasında yaptıklarıyla ses getiren isimlerden oluşan jüri üyelerine, bu yıl Sosyal Etki Jürisi’ni de eklediklerini söyleyen Güler Sabancı, “Yarışmamızın bu sene öne çıkan bir özelliği de sivil toplum alanında daha fazla etki ve farkındalık yaratması amacıyla, sivil toplumun önemli temsilcilerinden oluşan bir sosyal etki jürisi oluşturmaktı. Ana jürimiz, finalist filmleri, sanatsal kriterleriyle değerlendirirken, sosyal etki jürisi de bu filmleri, toplumsal farkındalık yaratmak istediğimiz temaya uygunluğu açısından değerlendirdi.” diyerek yarışmanın 6. yılında hayata geçirdikleri yenilik ile ilgili de bilgi verdi. 

 

İlk yılında “Mülteci Kadınlar”, ikinci yılında “Çocuk İşçiler”, üçüncü yılında “Ayrımcılık”, dördüncü yılında “Dijital Yalnızlık”, beşinci yılında “Değişen İklimler, Değişen Hayatlar” ve altıncı yılında da “Yeni Dünyada Yeni Meslekler” teması ile düzenlenen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması, bugüne kadar Türkiye’nin her bölgesinden; Avusturya, Belçika, Fransa, Hindistan ve Kanada’nın da aralarında bulunduğu pek çok ülkeden başvuru aldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kültür & Sanat - 10:30 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Belediye Ekipleri Karla Mücadele Çalışmalarını Sürdürüyor
  Nevşehir Belediyesi Karla Mücadele Ekipleri, şehir içinde ulaşımın aksamaması ve vatandaşların olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını sürdürüyor.
 • 02
  Fuarlar ilk günden yoğun ilgi gördü
  Antalya ANFAŞ Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ve 21 Ocak 2022 tarihine kadar sürecek olan '28.
 • 03
  Belediye Ekipleri Buzlanmaya Karşı Solüsyon Çalışması Yapıyor
  Nevşehir Belediyesi, akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı ile birlikte trafikte sürücülerin mağduriyet yaşamaması için yoğun olarak kullanılan yollarda ve ana arterlerde buz solüsyonu uygulaması yaptı.
 • 04
  Buldan: HDP’nin durduğu yer diyalog ve müzakere zeminidir, yalanlarınızın hükmü yoktur
  Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan, partimizin haftalık Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Buldan, şunları söyledi: Hrant’ın bize emanet ettiği barışı ve özgür ülke düşünü unutmadık Yarın 19 Ocak, yani Sevgili Hrant Dink’in katledilişinin 15’inci yıl dönümü. Sevgili Ahparig’i saygıyla, sevgiyle ve büyük özlemle anıyorum. Evet, Hrant’sız 15 yıl geçti ama umut dolu […]
 • 05
  Zeynep Yılmazok: Kimdir? kaç yaşında ve aslen nerelidir?
  Zeynep yılmazok aslen Erzurum’lu olup İstanbul doğumlu 38 yaşında 4 çocuk annesi Üsküdar Kuzguncuk’da Cafe Bonbon adınca çok şirin bir mekan işletmecisi. İşletmeyi diğerlerinden ayrı kılan ise tüm ürünlerini kendisi en sağlıklı ve doğal ürünler kullanarak hazırlıyor. Özellikle ev yapımı soslar ve reçellerle kahvaltısı çok ilgi görürken kendi yöresine ait kete ve kadayıf dolmasıda bulunuyor. […]
 • 06
  Öğrencilere Zabıta Mesleği Tanıtılıyor
  Malkara Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personelleri, Zabıtası Meslek Tanıtım etkinlikleri kapsamında ilçemizdeki ilköğretim okullarında öğrencilere zabıta mesleğinin tanıtımı, görevi ve zabıtanın sorumluluk alanı gibi konularda bilgilendirmelerde bulundular.
 • 07
  Büyükşehir Belediyesi Aydın’ı beyaza bürüyen kara karşı çalışma yapıyor
    Sabahın erken saatlerinden itibaren Aydın'da etkisini gösteren şiddetli kar yağışına karşı hazırda bekletilen Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin karla mücadele ekipleri ulaşımın sorunsuz sağlanması için kapanan yollarda çalışma yapmaya başladı.
 • 08
  Balat ek hizmet binası törenle açıldı
  Nilüfer Belediyesi, Balat Mahallesi’ne bölgenin pek çok ihtiyacını karşılayacak bir hizmet binası kazandırdı.