26° Parçalı az bulutlu

Sağlık sektöründe yeni dönem: ‘Dijital sağlık’

Sağlık hizmetleri ve bilişim teknolojisi, küresel dünyada birbirini etkileyen iki büyük sektörel güç durumunda.
Teknoloji - Haziran 16, 2022 10:40 am A A

Sağlık hizmetleri ve bilişim teknolojisi, küresel dünyada birbirini etkileyen iki büyük sektörel güç durumunda. Bu iki gücü bir araya getirmek ise, beraberinde birçok fırsatın elde edilmesine katkı sağlıyor. 

 

Gıda takviyeleri, dermokozmetik, anne-bebek, sağlık-medikal ve kişisel bakım kategorisindeki ürünleri eczaneler aracılığıyla temin ederek kullanıcılarına ulaştıran online hizmet sağlayıcı eczaneden Kurucusu Eczacı Elçin Tuncer, dijital sağlık konusunda açıklamalarda bulundu.

 

 

Dünya geneline bakıldığında, toplumun sağlıklı bireylerden oluşan bir düzen sağlaması, birçok ülkenin hedefi durumunda. Bu hedefin gerçekleşmesi ise, iyi yapılanmış sağlık bilişim teknolojileri ve iyi örgütlenmiş sağlık sistemleri ile mümkün. Mevcut sağlık hizmetlerinin genişlemesi, geleneksel sınırlarının aşılması ve yeniden tanımlanmasını ifade eden “dijital sağlık” kavramının, teknolojinin gelişmesiyle birlikte bireylerin dijital talep ve beklentilerini arttırarak ihtiyaçlarında değişime neden olduğu apaçık ortada.

 

Dijital sağlık geniş bir kapsama sahip

Dijital sağlık kavramının artmakta olan önemine dikkat çeken eczaneden’un Kurucusu Eczacı Elçin Tuncer, “Dijital sağlık, hastalıkları ve hastalıkların oluşturduğu sağlık risklerini yönetmek ve bununla birlikte sağlıklı yaşamı teşvik etmek için tıpta ve diğer sağlık alanlarında bilgi iletişim teknolojilerinin kullanılması anlamına geliyor. Dijital sağlık; giyilebilir cihazlar, mobil sağlık, tele sağlık, sağlık bilgi teknolojileri ve tele tıp kullanımını gibi, geniş bir kapsama sahiptir. Tüketicilerin dijital sağlık alanında bilinçlenmesi bireysel sağlık yönetiminde daha etkin çözüm alınabilmesi açısından çok önemlidir” diyor. 

 

Dijital sağlık ile beklenti ve talepler değişti

Dijital sağlıkta; sağlık hizmetlerini yüksek kaliteli ve kişiselleştirilmiş hizmetlere dönüştürmek amacıyla, dijital araçlar kullanma gibi bir eğilim söz konusu. Dijital sağlık teknolojileri; sağlık çalışanları ve sağlık tüketicileri için sağlık bilgilerinin sunulması, halk sağlığı hizmetlerini iyileştirmek için bilgisayarlı iletişim teknolojilerinin kullanılması, hasta sağlığı veya sağlık tesisi faaliyetleri hakkındaki bilgileri edinmek, depolamak, yönetmek veya iletmek için bilgi teknolojilerinin kullanılması gibi imkanlar sunuyor. 

 

Dijital sağlığın, dijital dünyanın en etkin teknolojilerinden biri olduğunu söyleyen Tuncer, “Dijital sağlık teknolojileri; sağlık hizmeti sunumu aşamasında yer alan sağlık profesyonelleri ve hastalar arasındaki iletişimi iyileştirmek, uzman olmayan kişileri önleyici sağlık faaliyetlerine katılmaya teşvik etmek ve hastanın tedavi protokollerine ve kronik hastalıkların bireylerin kendi kendine yönetimine uyumunu iyileştirmek adına katkı sağlıyor” açıklamasında bulundu.  

 

Yüz yüze bakıma potansiyel alternatif 

Mobil sağlık, sağlık bilgi teknolojileri, elektronik sağlık kayıtları dahil olmak üzere, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kesişim noktasındaki tüm kavramları ve faaliyetleri kapsayan dijital teknolojilerin, hastaların ve sağlıklı kalmak isteyen bireylerin sağlık hizmeti sürecini kolaylaştıran platformlar sağladığını söyleyen Tuncer, eczaneden ile tüketicilerin dijital sağlık hizmetlerine güvenle ulaşacakları online bir platform kurduklarının altını çiziyor. 

 

Eczaneden, şu anda Türkiye’de internette satışına izin verilen dermokozmetik, gıda takviyesi gibi ürünleri tüketiciye en yakınındaki eczanelerden temin ederek ulaştıran tek dijital sağlık platformu olarak hizmet veriyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Teknoloji - 10:40 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Ferhat Aydoğan’dan Osman Baylaz’a Ziyaret
  Türkiye’nin tanınmış iş adamlarından Zaza lakabı ile tanınan aslen Bingöl’lü olan Osman Baylaz’ı Gazeteci Ferhat Aydoğan Ankara’da ziyaret etti. OSMAN BAYLAZ KİMDİR..! Bingöl merkez Mazrafaki’de, iyi bir siyasetçi, kabul gören bir kanaat önderi ve garip gurebanın koruyucusu bir babanın oğlu olarak dünyaya gözlerini açtığında tarih, 1972’ydi. 1980 darbesinde henüz çocuktu ve zorlu geçen çocukluğunda ilkokulu […]
 • 02
  İznik Belediye Başkanlığı tarafından çalışmaları yürütülen Kütüphane ve Gençlik Merkezi açıldı
  Selçuk Mahallesi Kılıçaslan caddesi üzerinde bulunan eski polis lojmanlarının bulunduğu alanda evlerinin yıkımın ardından kazı çalışmaları gerçekleştirildi.
 • 03
  Saray Belediyesi parkları renklendiriyor
  Saray Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, ilçe merkezinde bulunan havuz ve parklara renk katıyor.
 • 04
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Didim’de Yolları Yeniliyor
  Kentin birçok noktasında eş zamanlı olarak yol yapım çalışmalarını sürdüren Aydın Büyükşehir Belediyesi, sürücüler ve yayalar için güvenli ve konforlu yollar oluşturmaya devam ediyor.
 • 05
  Van Gölü’ndeki Dip Çamuru Temizliği Devam Ediyor
  Van Büyükşehir Belediyesi, Van Gölü'nü kirlilikten arındırmak amacıyla başlattığı balçık ve dip çamuru temizlik çalışmaları hız kesmeden sürdürüyor.
 • 06
  Beko: Her yıl 100’e yakın çocuk iş cinayetlerinde ölüyor.
  Çocuk işçilerin ölümüne neden olanların kalbi kurusun!   TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifiyle ilgili söz alan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ‘İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almadığınız için iktidarınız boyunca her yıl 2 bine yakın işçi arkadaşımız hayatını, maalesef kaybetti, kaybetmeye devam ediyor.
 • 07
  Aliağa’da Kurbanlıklar Alıcılarını Bekliyor
  Kurban Bayramına kısa bir süre kala Aliağa'da kurulan kurban pazarı, satıcılar ile alıcıları bir araya getiriyor.
 • 08
  Yangınlar Sadece Ormanlara Değil, Yaban Hayatına da Zarar Veriyor
  Marmaris’te başlayan ve Bördübet Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na da yayılan orman yangını sonrasında yaban hayatı uzmanı Ahmet Emre Kütükçü, “Orman Yangınları Sırasında Yaban Hayvanları İçin Tahliye Planı Yapılsın,   İlkyardım Merkezleri Kurulsun” talebiyle change adresinde bir imza kampanyası başlattı ve kampanyaya 10 binin üstünde imza atıldı.