26° Parçalı az bulutlu

Schneider Electric Yorumluyor: Dijitalleşmede Edge Bilişim’in Rolü Daha Fazla Önem Kazanacak!

Güncel bir araştırma için dünya genelinde 1.
Teknoloji - Haziran 23, 2022 1:30 pm A A
 • Güncel bir araştırma için dünya genelinde 1.000'den fazla BT uzmanı ve karar vericiden gelen yanıtlar, Edge Bilişim’in özellikle bağlı sistemlerin geleceğindeki önemini bir kez daha ortaya koydu. 
   
 • Dayanıklılığı ve bağlanabilirliği korumak için güvenli, güvenilir, esnek ve sürdürülebilir dijital operasyonlarda Edge Bilişim, kritik bir etkinleştirici konumunda yer alıyor.
   
 • Bağlı operasyonlara geçişi desteklemek için gereken teknoloji kabiliyetlerinin tasarlanması, planlanması, kurulması ve sürdürülmesi konusunda; uygulama ve bakım için yetenekli bireylere erişim eksikliğinden yoğun kullanılan Edge altyapısının yönetimiyle ilgili sorunlara kadar birçok zorlukla karşılaşılabilir. 

 

Enerji yönetiminin dijital dönüşümü ve otomasyon konusunda lider konumda olan Schneider Electric, IDC tarafından yapılan “Dijital Öncelikli Bağlı Operasyonlarda Başarı” adlı araştırmanın sonuçları üzerinden dijital öncelikli dünyaya geçişin sağlanması konusunda Edge Bilişim’in gücünü vurgulayan açıklamalarda bulundu. Yayımlanan teknik makalede; sanayi, sağlık, eğitim ve diğer önemli sektörlerden 1000’den fazla IT ve operasyon uzmanının yanıtlarının yanı sıra, sanayi işletmeleriyle yapılan bir dizi kapsamlı görüşme ayrıntılı olarak anlatılıyor. Dünya genelindeki katılımcılar; Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya, Almanya, Birleşik Krallık, Hindistan ve İrlanda’daki firmaları temsil ediyor. Ölçek olarak kuruluşlar, 100 ila 1000’den fazla çalışan aralığında yer alıyor. Yanıtlar; Edge yatırımlarına yön veren faktörler, Edge uygulamaları sırasında firmaların karşılaştıkları zorluklar, devam eden yatırımlardaki engeller ve Edge özelliklerini geleceğe hazır hale getirme konusunda stratejik önerilerle ilgili fikir veriyor. 

  

Teknik dokümanın Edge Bilişim ve Edge nokta dağıtımlarının, dijital öncelikli ve bağlantılı operasyonları mümkün kılmada oynadığı kritik rolü incelediğini ifade eden Schneider Electric Ticari Operasyonlar ve Küresel Kanallar, Kıdemli Başkan Yardımcısı Chris Hanley, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Kuruluşlar müşteriler için yeni veya geliştirilmiş deneyimler yaratmaya ve operasyonel olarak daha verimli olmaya, emniyet ve güvenliği artırmaya ve daha sürdürülebilir hale gelmeye çalıştıkça, dijital teknolojilere daha fazla yaslanıyor. BT uzmanlarının ve karar vericilerin uzak, bağlantılı, güvenli, esnek ve sürdürülebilir operasyonları desteklemek için Edge Bilişim yeteneklerini gelecekte daha fazla benimseyecekler. Edge Bilişim, dijital öncelikli paradigmanın en önemli kolaylaştırıcılarından biri. Aslında, Edge altyapısının en yaygın kullanım durumları, operasyonel ağı yerel olarak izlemek için siber güvenlik sistemlerinin yanı sıra, buluta getirmek için operasyonel verileri depolamak ve işlemek için siber güvenlik sistemlerini içeriyor.” 

 

Kuruluşlara bu iş yüklerini desteklemek için neden Edge bilişime yatırım yaptıkları sorulduğunda, katılımcılar "siber güvenliği artırmak" (50) ve "sistem esnekliği ve güvenilirlik sağlamak" (44) ifadelerini kullandı. Yine de kuruluşların Edge altyapılarının ve dolayısıyla bağlı operasyonlarının esnek ve güvenilir olmasını sağlamak için üstesinden gelmeleri gereken çeşitli zorluklar var. Edge Bilişim’in vaatlerine rağmen, birçok kuruluş bağlantı ve elektrik kesintisi endişelerini dile getiriyor. Aslında, ankete katılanların 32’si, Edge dağıtımlarında "bağlantı eksikliği veya yavaş bağlantı" yaşadığını da ifade etti. Ayrıca, 31’i, "60 saniyeden fazla süren bir elektrik kesintisi veya güç artışı" yaşadığını dile getirdi.

 

 

Dijital öncelikli bağlı operasyonlara geçiş sırasında aşılması gereken zorluklar 

 1. Güvenlik: Operasyonları bağlarken fiziksel ve siber güvenlik endişeleri yüksektir. Bu endişe, bu yeni paradigma için uyarlanmış sistemler ve süreçler gerektirecektir. Ancak, buluta bağlandıktan sonra, operasyonel verilerin gücünden bir dizi yeni ve gelişmiş kullanım örneğini yönlendirmek için yararlanılabilir. Bu tür veriler, kuruluştaki işbirliğini geliştirebilir ve şirketlerin esnek, uzaktan operasyon yeteneklerine sahip olmalarını sağlarken işgücü verimliliği ile sonuçlanan uzaktan operasyon yeteneklerini etkinleştirebilir.

 

 1. Beceriler: İş gücünün, teknoloji ortamları arasında uygulama yapmak için doğru becerilere sahip olması ve değişimi yönlendirmek için dahili olarak uyum oluşturabilmesi gerekir. Bu odak, şirketlerin kuruluşlarının içinde ve dışında yeni ekosistem ortaklarıyla etkileşime girmelerini gerektirecektir.
 2. Güvenilirlik: Yerel operasyon yeteneklerinin çoğu bağlı Edge üzerinden uzaktan ve doğrudan desteklendiğinden, güvenilirlik kritik bir endişe kaynağıdır. 

Esnek Edge kaynakların, dijital öncelikli ve bağlantılı operasyonlara geçişin temeli olduğunu söyleyen IDC Edge Stratejileri Araştırma Direktörü Jennifer Cooke ise konu hakkında şu açıklamada bulundu: “Kuruluşlar, teknolojileri başarısız olursa ve böyle bir durumda savunmasız hale gelecektir. Geleceğe dönük Edge dağıtımları için liderler, siber güvenlik ve bağlantı sorunları gibi endişeleri ele alan ve esnek Edge altyapılarını korumak için gereken becerilere erişim sağlayan bir strateji geliştirmelidir."

 

Kuruluşlar, dijital öncelikli bağlantılı operasyonlara geçişlerini desteklemek için geleceğe dönük Edge yeteneklerini nasıl kullanabilir? 

 • Esnek, güvenli, sürdürülebilir güç ve bağlantı kaynakları: Şirketler, Edge planlama aşamalarının başlarında esnek güç ve bağlantı kaynaklarını dahil ederek kesinti süresi riskini azaltabilir.
 • Büyük Ölçekli Edge Kaynaklarının Uzaktan İzlenmesi ve Yönetimi: Yoğun kullanılan Edge altyapısının kesintisiz yönetimi, tüm kuruluşları zorlar. Doğru zamanda, doğru yerde doğru becerilere sahip olmak imkansız olmasa bile zor olacaktır. Edge kaynaklarınızın sürekli uzaktan izleme ve otonom çalışmayı destekleyecek donanıma sahip olduğundan emin olun.
 • Yukarıdaki Edge kaynakları için gerekli becerileri sağlayabilecek güvenilir iş ortakları: Ekonomik ve fiziksel olarak sizin yapmanızın uygun olmadığı durumlar ve yerlerde, sektörün en iyi uygulamalarını ve hizmeti sağlaması için güvenilir iş ortaklarını değerlendirin. Güvenilir hizmet iş ortakları, genellikle sorunları ortaya çıkmadan önce öngörebilir. Dahası, katılımcıların 82’si sürdürülebilirlik taahhüdünü Edge çözüm sağlayıcı seçimi konusunda bir kriter olarak gördüğünden, sürdürülebilirlik taahhüdü de sunan iş ortakları arayın
   
 •  

Güvenilir bir iş ortağı ve eksiksiz çözüm sağlayıcı olan Schneider Electric, Edge konusunda tasarım, uygulama ve yönetim süreçlerinin tamamında kesinlik, esneklik, güvenlik ve sürdürülebilirlik sağlamak için stratejilerini tasarlarken müşterilerle yakın şekilde çalışıyor ve şunları kullanıyor:

 

 • Bağlı bir dünyada kesinlik sağlamak üzere her Edge ortamı için esnek, güvenli, bağlı ve sürdürülebilir fiziksel altyapı çözümleri…
 • Güvenlik, veri odaklı içgörüler ve öneriler, raporlama yetenekleri ve dijital hizmet yetenekleri dahil olmak üzere uzaktan görünürlük sağlayan bulut tabanlı bir izleme ve yönetim platformu EcoStruxure IT
 • BT Teknolojisi iş birliklerinden, güvenilir deneyimli kanal ortaklarından ve servis mühendislerinden oluşan küresel bir ağın yanı sıra, kurallara dayalı tasarım araçlarından oluşan entegre bir ekosistem…  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Teknoloji - 1:30 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Aşçılık Nedir
  Aşçılık Nedir ? Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda “Sözleşmeli Destek Personeli” statüsünde aşçı ve aşçı yardımcısı kadrosuna personel alımı gerçekleştirildi,Bakanlık bünyesindeki pansiyonlarda ve yurtlarda istihdam edildi. Türk Eğitim-Sen Aşçıların Teknik Hizmetler Sınıfında Değerlendirilmesi İçin Meb’e Başvuru Yaptı!Türk Eğitim-Sen “Sendikamıza, aşçı ve aşçı yardımcılarının karşılaştığı bazı sorunlar ile ilgili şikayetler gelmektedir. Sorunun temel kaynağı; Milli Eğitim […]
 • 02
  Daha Temiz Bir Deniz İçin 7 Ton Atık Toplandı
  Güvercinlik Koylarında  7 Ton Atık Toplandı   Muğla’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, “Ölçekte Küçük Değerde Büyük” parolasıyla kıyı balıkçılığının önemine dikkat çekmek amacıyla ‘Kıyı ve Dip Temizliği Etkinliği’ düzenlendi.
 • 03
 • 04
  Netflix duyurdu Erşan Kuneri’ye 2. sezon geliyor
  Netflix Türkiye, resmi hesabından yaptığı açıklamada Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği Erşan Kuneri dizisinin ikinci sezonunu duyurdu. Netflix Türkiye, resmi sosyal medya hesabından Cem Yılmaz’ın “Erşan Kuneri” dizisinin ikinci sezonu hakkında bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, “Kuneri Film ailesi ile yeniden bir araya gelmekten mutluluk duyarım. Erşan Kuneri 2. sezon geliyor” denildi. Başrollerinde Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Ezgi Mola, Çağlar Çorumlu, Uraz […]
 • 05
  Haluk Levent’ten, Konya saldırısına sert tepki
  Konya Şehir Hastanesi’nde bir saldırgan, Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya’ya silahlı saldırıda bulundu. Karakaya ve intihar eden saldırgan yaşamını yitirdi. Korkunç saldırıya sosyal medyadan tepki gösteren ünlü sanatçı Haluk Levent, “Doktorlarımız , sağlık emekçileri. Yine bugün öldürüldüler. Nasıl bir şeydir bu?” dedi. Sağlıkta şiddet haberlerinin son adresi bugün Konya oldu. Karatay ilçesinde Konya Şehir Hastanesi’nin kardiyoloji […]
 • 06
  Stranger Things rekor kırdı
  Netflix’in popüler dizisi Stranger Things, 1 milyar saat izlenme rekorunu aşan ikinci dijital yapım oldu. Netflix’te yayınlanan Stranger Things, dördüncü sezonuyla yeni bir rekora imza attı. Dizi, Squid Game’den sonra 1 milyar saat izlenme rekorunu aşan ikinci dijital yapım oldu. Millie Bobbie Brown, Winona Ryder ve David Harbour’ın başrollerinde yer aldığı dizi, yeni sezonuyla dijital […]
 • 07
  Yüzüklerin Efendisi dizisinden yeni tanıtım
  2 Eylül’de Amazon Prime Video’da ekrana gelecek Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinden yeni tanıtım yayınlandı. Dizinin yeni fragmanının 14 Temmuz’da yayınlanacağı duyuruldu. 2 Eylül’de Amazon Prime Video’da ekrana gelecek Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinden yeni tanıtım yayınlandı. Geçtiğimiz günlerde dizide yer alacak orkların genel hatlarıyla nasıl göründüğü konusunda detaylı görseller paylaşan yapım ekibi, yeni tanıtımda […]
 • 08
  İstanbul’da silahlı saldırı Avukatın Ofisini Basan Kişi Avukatı ve davacıyı öldürdü
  Abdullah Türkoğlu adlı saldırgan avukat Servet Bakırtaş’ı Bakırköy’deki bürosunda ve kendisine dava açan Öznur Tufan’ı Büyükçekmece’deki işyerinde öldürdü. İstanbul’da tabanca ile yaraladığı kişinin ailesi tarafından açılan tazminat davasının geri çekilmemesi üzerine Abdullah Türkoğlu avukat ve davacıyı işyerlerini basarak öldürdü. Türkoğlu, önce Bakırköy’de davanın avukatı Servet Bakırtaş’ı bürosunda öldürdü. Saldırgan daha sonra Büyükçekmece’deki iş yerinde kendisine dava açan […]