16° Parçalı bulutlu

Şermin Yaşar: Bir ayağınız hep çocuklukta kalsın

Kocaeli Kitap Fuarı’nda çocuklar ve ebeveynleri ile buluşan Şermin Yaşar, “Çocukluğunuzu doyasıya yaşayın” dedi.
Eğitim - Mayıs 14, 2022 1:50 pm A A

Kocaeli Kitap Fuarı’nda çocuklar ve ebeveynleri ile buluşan Şermin Yaşar, “Çocukluğunuzu doyasıya yaşayın” dedi.

 

12. Kocaeli Kitap Fuarı’na sevenleriyle bir araya gelen Şermin Yaşar, Akçakoca Salonu’nda yüzlerce çocuk ve ebeveyne unutamayacakları bir tecrübe yaşattı. Günümüz edebiyatının dikkat çeken isimlerinden biri olan Yaşar, ‘çocuk’ kelimesi üzerinden yaptığı konuşmasında bunun yetişkinler tarafından bir küçümseme olarak kullanılmasını eleştirerek çocuklara, “Çocuk kalın” mesajını verdi.

 

“UZUN BİR ARADAN SONRA KAVUŞTUK”

Kocaeli Kitap Fuarı’nı çok sevdiğini dile getirerek konuşmasına başlayan Yaşar, “Uzun bir ara verdik ama kavuştuk sonunda. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin işitme engelliler için çeviri yapmasını çok olumlu buluyorum. Bunun için kendilerine teşekkür ederim” dedi.

 

ÇOCUK OLMAK PEK KOLAY DEĞİL

Kelimeleri çok önemsediğini belirten Yaşar, “En çok sevdiğim kelimelerden biri çocuk. Ebeveyn olmak çok zor ama çocuk olmak da pek kolay değil. Biz, yetişkinler, çocuk kelimesini daha çok aramızda nazikçe uyarmak için kullanıyoruz. Daha çok bir küçümseme edasıyla… Çocukluğu da bir an önce kurutulmak gerekilen bir zaman olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“ÇOCUKLUK DOYASIYA YAŞANMALI”

Buna karşın çocukluğun çok kıymetli bir dönem olduğunu vurgulayan Yaşar, “Buradaki çocuklar dahil dünyadaki çocuklar, çocukluklarını doyasıya yaşamalı. Kitaplarımda bunu alttan alta anlatmaya çalışıyorum” şeklinde konuştu.

 

ÇOCUKLARIN DÜNYASINA ÇOCUK GİBİ BAKALIM

Yaşar, “Empati sahip olabileceğimiz en değerli şey. Çocukluğumuzu hatırlayalım. Bizi üzen ve mutlu eden şeyleri hayal edelim. Çocukların dünyasına bir çocuk gibi bakalım. Çocuklarımız da bu kıymetli dönemi doyasıya yaşasın. Bir an önce kurtulmak için çaba sarf etmeyin. Bir ayağınız hep çocuklukta kalsın. Bol bol yazın ve yazdıklarınızı saklayın” dedi.

 

“ASLA SİZİN GİBİ YAZAMAM”

Çocukların yazmasının önemini anlatan Şermin Yaşar, “Çocuk kitapları yazarıyım ama asla sizin gibi yazamam. Sizin düşünceleriniz saf ve hiç müdahale edilmemiş bir hayal dünyanız var. Ben sizin gibi yazabilmek için çaba sarf ediyorum. Oysa siz benim olmak istediğim yerdesiniz” ifadelerini kullandı.

 

“ESERLERİMDE GERÇEK HAYAT DA, HAYALLERİM DE VAR”

‘Eserlerinizde kendi çocukluğunuzdan mı ilham alıyorsunuz?’ şeklindeki soruya cevap veren Yaşar, “Bazı kitaplarımda çocukluğumdan destek alıyorum ama bazıları da tamamen kurgu. Dolayısıyla hem kendimden hem de hayalimde kurduğum olaylardan yola çıkarak karakterler oluşturuyorum” diyerek cevap verdi.

 

YETİŞKİNLER İÇİN DE YAZIYOR

Diğer yandan çocuk kitaplarının dışında yetişkinler için öykü kitapları da bulunan Yaşar’ın Başlarım Şimdi Anneliğe, Oyuncu Anne, Çok Hayal Kuran Çocuk, Oyun Takvimi, Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler, Dedemin Bakkalı, Dedemin Bakkalı Çırak, Tilki Masalları ve Tarihi Hoşça Kal Lokantası ve Gelirken Ekmek Al gibi kitapları bulunuyor. Yaşar, Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 67’ncisini Deli Tarla adlı öykü kitabıyla almıştı.

 

22 MAYIS PAZAR AKŞAMINA KADAR AÇIK

Kocaeli Kitap Fuarı, 22 Mayıs Pazar akşamına kadar açık kalacak. Fuarda bu yıl 315 yayınevi, 40 sahaf ve 70 STK yer alıyor. Türkiye’nin ziyaretçi sayısı, etkinlik ve katılımcı açışından en büyük Kitap Fuarı’nda, toplam 673 etkinlik düzenlenecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Eğitim - 1:50 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  İletişim Başkanı Altun’dan “İsveç, NATO’ya katılmak için Türkiye’nin endişelerini gidermek zorunda” mesajı
  İletişim Başkanı Altun: “Terör örgütleri konusunda yeterince kararlı bir pozisyon alamamış ülkelerin üyeliğine olumlu yaklaşılması düşünülemez.” Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç’te yayımlanan Expressen gazetesinde kaleme aldığı makalede, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu: “İsveç’in NATO’ya katılımı, Türkiye’nin bu haklı endişeleri giderilmediği müddetçe mümkün olmayacaktır. Bir saldırı durumunda NATO’nun en büyük ikinci ordusunun sizleri savunmasını […]
 • 02
  Hekim Göçü ! (Özel Haber)
  Hekim Göçü ! Haklarını alamadıkları gerekçesiyle 17-18 Mayıs tarihlerinde iş bırakan hekimler, ülkede gündeminin birinci sırasına yerleşti. Twitter #SağlıkÇöktüDoktorGöçtü etiketi ile yıkıldı !  Hekimlerin ve sağlık personelinin başlattığı eylem süreci devam ederken, kamudan istifa eden ve yurt dışına giden hekim sayısı da her geçen gün artıyor ! İşte hekim hakları ile ilgili atılan twitler Şehirler arası […]
 • 03
  CHP’den SADAT Önergesi: “Kamu Kurumlarıyla İlişkileri Açıklığa Kavuşmalı”
  Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, SADAT’ın faaliyetlerinin araştırılması ve seçim güvenliğini sağlayacak önlemlerin belirlenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Araştırma önergesinin gerekçesinde, “Suriye’deki iç savaş ve iç karışıklık sürecinde ve bu ülkeden Türkiye’ye yaşanan sığınmacı akınında büyük rol oynadığı belirtilen bu şirketle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Cumhurbaşkanlığı’nın, Genelkurmay Başkanlığı’nın, […]
 • 04
  CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Erdoğan, ‘SADAT’la Alakam Yok’ Demişsin; Tanıştırayım, Solundaki 6. Kişi SADAT’ın Kurucusu”
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ‘SADAT ile alakam yok’ demişsin. Tanıştırayım, devlet sırlarının konuşulduğu toplantıda solundaki 6. kişi SADAT’ın kurucusu…” dedi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü TBMM grup toplantısında; “SADAT’ın yöneticileriyle yakından uzaktan hiçbir alakam olmadığı halde bunu bizim kullandığımız darbeci bir oluşum olduğunu söyleyecek kadar bu başkan terbiyesizleşiyor” diye konuştu. Bunun […]
 • 05
  Burhaniye Müzesi Büyük İlgi Gördü
  18 Mayıs Müzeler günü dolayısıyla Burhaniye Belediyesi Kuvva-i Milliye Kültür müzesi ziyaretçi akınına uğradı.
 • 06
 • 07
  ‘Suveyda’ Filmi Ücretsiz Halk Gösteriminde İzleyicisiyle Buluştu
  Nevşehir Belediyesi, 1930'lu yıllarda hafız olmaya çalışan bir çocuğun gözünden Türkiye'nin bir döneminde yaşananları ele alındığı Suveyda Filmi’ni, Nevşehirlilerle buluşturdu.
 • 08
  Prof. Dr. Türkan Saylan Ölümsüzlüğünün 13. Yılında Mezarı Başında Anıldı
  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)’nin Unutulmaz Genel Başkanı Prof.