16° Parçalı bulutlu

SOCAR’dan Aliağa’ya Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı

SOCAR Türkiye, Azerbaycan Karabağ Zaferi’nin birinci yılında, bağımsızlık yolunda şehit düşen askerlerin anısını yaşatmak amacıyla Aliağa’da ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ oluşturdu.
Gündem - Kasım 22, 2021 11:10 pm A A

SOCAR Türkiye, Azerbaycan Karabağ Zaferi’nin birinci yılında, bağımsızlık yolunda şehit düşen askerlerin anısını yaşatmak amacıyla Aliağa’da ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ oluşturdu. 20 Bin fidanın toprakla buluşacağı hatıra ormanında fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi. 

 

Samurlu Mahallesi’nde SOCAR Türkiye, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve Aliağa Orman İşletme Şefliği iş birliğinde düzenlenen etkinliğe Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet İmir, İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, İzmir Orman İşletme Müdürü Ersen Çetin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Engin Bişar, Aliağa Devlet Hastanesi Başhekimi Yalçın Koçyiğit, Aliağa Orman İşletme Şefi Oktay Atalay Dikmen, siyasi parti temsilcileri, Samurlu Mahalle Muhtarı Fikri Narşap, SOCAR üst yöneticiler ile kurum müdürleri katıldı. Fidan dikim etkinliği şehit düşen askerler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından Azerbaycan ve Türkiye Milli Marşlarının okunmasıyla başladı.

 

SOCAR TÜRKİYE CEO’SU ZAUR GAHRAMANOV: “TÜRKİYE HER ZAMAN YANIMIZDA OLDU”

Etkinliğin açılış konuşmasını SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov yaptı. 8 Kasım’da Azerbaycan halkı için büyük zaferin ilk yıl dönümünü kutladıklarını belirten Gahramanov, “44 gün süren haklı mücadelemizde Türkiye her zaman yanımızda oldu. Birçok şehit versek de büyük bir zafer kazandık. Burada dikeceğimiz fidanlarla şehitlerimizin ve gazilerimizin hatıralarını yaşatacağız. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluğu hiçbir zaman unutmayacağız. Azerbaycan’ın en büyük yatırımları Aliağadadır. Bir millet iki devlet olarak büyük işler yapacağımıza inanıyorum” dedi.  

 

ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ ZAFER DERİNCE: “ŞEHİTLERİMİZİ VE BAĞIMSIZLIK GÜNÜNÜ UNUTTURMAYACAĞIZ”

Azerbaycan halkının yanında olmak ve Karabağ şehitlerini unutturmamak adına organize edilen fidan dikim etkinliğine tüm desteği verdiklerini ifade eden İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, “Yaklaşık 467 dekarlık alana değişik türlerden toplam 170 bin fidan dikilecek. Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı için dikilecek fidanlar ayrı bir anlam kazanacak. Şehitlerimizi ve bağımsızlık gününü unutturmayacağız” dedi.

 

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI SERKAN ACAR: “HATIRA ORMANIMIZ HAYIRLI, BAĞIMSIZLIĞIMIZ DAİM OLSUN”

Azerbaycan bayrağını Karabağ’da dalgalandırmanın büyük gururunu yaşadıklarını belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “30 yıla yakın işgal, yüzlerce şehit ve evlerini terk etmek zorunda kalan 1 milyona yakın Azerbaycan vatandaşımız. Karabağ, Azerbaycan ve Türkiye’nin yıllardır süre gelen kanayan yarasıydı. 27 Eylül sabahı başlayan harekâttan ta ki 44 gün süren mücadele sonunda elde edilen zafere kadar. Tek millet iki devlet anlayışımızı tüm dünyaya gösterene kadar. Azerbaycan bayrağını Karabağ’da dalgalandırmayı Allah bize nasip etti. Burada şehitlerimiz anısına 20 bin fidan dikimini gerçekleştireceğiz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, dost ve kardeş Azerbaycan halkımıza bir kez daha başsağlığı diliyorum. Hatıra ormanımız hayırlı, bağımsızlığımız daim olsun” dedi.

 

ALİAĞA KAYMAKAMI ÖMER KARAMAN: “HATIRA ORMANI KARABAĞ ZAFERİNİN SEMBOLÜ OLACAKTIR”

Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’nın hem İzmir hem Aliağa için çok anlamlı olduğunu vurgulayan Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, “Karabağ zaferi Azerbaycan ve Türk halkının dualarıyla kazanılmıştır. Bu hatıra ormanı Karabağ zaferinin ve destanının sembolü olacaktır. Aliağa, sanayisinin yanı sıra turizmi, doğası ve tarihi ile de ön plana çıkan İzmir’in incisi konumuna gelmiştir. Aliağamızda ormanlarımızı ve yeşili korumak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov ve beraberindekiler fidanları toprakla buluşturarak fidanlara can suyu verdi.  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 11:10 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Öğretmenler En Çok Neyden Şikayetçi ? (Özel Haber)
  Türk Eğitim Sen tarafından yapılan ankette öğretmenlerin en çok şikayetçi olduğu konular gün yüzüne çıktı. Katılımcıların yüzde 58’i Milli Eğitim Bakanlığı ve bakanlık taşra teşkilatlarında liyakatsız yöneticilerin tutum, davranış ve uygulamalarından şikayetçi oldu ! Ankete katılımcıların %52,52’si il/ilçe müdürlüklerinde en çok yaşadıkları sorun olarak liyakatsiz yöneticilerinin tutum, davranış ve uygulamaları olarak belirtmişlerdir. %22,24’ü ise hiçbir […]
 • 02
  Horlamaya Çözüm
  Horlamaya Çözüm !  Horlama, uyku ve yaşam kalitesini engelleyen sorunların başında geliyor. Horlama şikayeti olan kişilerin sabahları fazlasıyla yorgun, halsiz ve kalitesiz uykuyla güne başladıklarını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik, bu rahatsızlığın ‘Su Diyeti’ ile kişinin kilosuna bağlı olarak 1 – 4 aylık süre içinde ve yüzde 95’in üzerinde başarı oranıyla tedavi edilebileceğini ifade ediyor.  Dr. […]
 • 03
  Dünya Ticaret Yatırım ve Kalkındırma Derneğinden Gazeteci Ferhat Aydoğan’a Teşekkür
  Dünya Basın Federasyonu Üyesi Gazeteci Ferhat Aydoğan, Dünya Ticaret Yatırım ve Kalkındırma Derneği’ni ziyaret etti. Aydoğan gerçekleştirdiği ziyarette, dernek başkanı Ali Genç’e hizmet anısına onur plaketi takdim ederek işlerinde başarılar diledi. Aydoğan gerçekleştirdiği ziyarette, Dernek Başkanı Ali Genç’e hizmet anısına onur plaketi takdim ederek işlerinde başarılar diledi. Ziyaretten dolayı memnuıniyetini belirten Dernek Başkanı Ali Genç, […]
 • 04
  Ege Kıyılarında Fırtına Devam Edecek
  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kıyı Ege’de devam eden kuvvetli fırtınanın yarın da (30 Kasım 2021 Salı) etkili olacağı bilgisini verdi.
 • 05
  ORGANICS by Red Bull “Organics Sunday” ile bomontiada’da Sertab Erener ve Gülinler Rüzgarı Esti
  Türkiye’nin ilk organik içerikli gazlı içecek serisi ORGANICS by Red Bull’un müzik, çağdaş sanat ve gastronomiyi harmanlayan ORGANICS by Red Bull Sessions çatısı altında, 28 Kasım’da Yapı Kredi bomontiada’da Organics Sunday etkinliği gerçekleştirildi.
 • 06
  Cartel Grubu’nun İnceefe’sinden Pandemic albümü
  Efsane CARTEL grubunun kurucu üyelerinden İnceEfe'nin kurduğu Efeler Area şirketinin yapımcılığını üstlendiği, 19 sanatçının şarkılarının bulunduğu PANDEMIC isimli toplama albüm Cuma günü tüm dijital marketlerde yerini aldı.
 • 07
  Veri madenciliği ile gelecekteki trendler öngörülebiliyor…
  Veri madenciliği, insan gözüyle görülmesi mümkün olmayan finansal eğilimlerin keşfedilmesi, güvenlik açıklarının tespiti, gen haritalandırma ve pazar analizi gibi uygulamaları mümkün kılıyor.
 • 08
  Nevşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Dirikoç ve yöneticilerden NTSO Başkanı Parmaksız’a ziyaret
    Nevşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Nafiz Dirikoç ve beraberindeki kulüp yöneticileri Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M.