16° Parçalı bulutlu

SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen: IBAN’ı bir kere de burjuvaziye göndersinler

Gündem - Ağustos 13, 2021 6:10 pm A A

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla yangın ve sel afetleri ile ilgili ‘yardım’ kampanyası başlatılması kararına tepki gösteren SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, “IBAN’ı bir kere de burjuvaziye göndersinler” dedi.

Türkiye’de yangın ve sel afetlerinden zarar gören yurttaşlar için yardım kampanyası başlatılacak. Kampanya kapsamında banka hesap numaraları da AFAD tarafından kamuoyuyla paylaşılacak. Söz konusu kampanyaya tepki gösteren SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, “Burjuvazinin çıkarı için doğa talanına zemin hazırlayan saray rejimi, bu felaketlerin baş sorumlusu olmasına rağmen pişkinlikte sınır tanımıyor. Her fırsatta IBAN numarası göndererek halktan yardım isteyen, hiçbir sorumluluk üstlenmeyen iktidar her şeyin yükünü emekçilerin sırtındaki küfeye koymaya fazlasıyla alıştı” dedi.

Geçtiğimiz yıl ulusal gelirin yüzde 17’sini bulan vergilerin ağırlıklı kısmının emekçi halktan alındığını, şirketlerin, bankaların, rant geliri sahiplerinin ise 2020’de de toplam vergi gelirlerine doğru düzgün bir katkıda bulunmadığına dikkati çeken İşleyen, “Yaşadığımız her felakette bugün olduğu gibi IBAN numarası atıp halktan para isteyen iktidar, her daim kolladığı, her krizde borçlarını sildiği burjuvazinin servetinden hiçbir zaman bahsetmiyor. Somali’ye hibe ettiği paralarla övünen saray rejimi, ekonomik darboğazın yarattığı sorunları kendi attığı yalanlara sarılarak örtmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

İşleyen’in solsiyaset.org’da yer alan yazısının tamamı şöyle:

“Yangın ve sel felaketlerinde kaybettiğimiz yurttaşlarımızdan dolayı derin üzüntü içerisindeyiz. Şüpheniz olmasın ki doğal alanlarımızı sermayenin talanına peşkeş çekerek bu felaketleri tetikleyen sömürü rejimini eninde sonunda ortadan kaldıracağız!

Burjuvazinin çıkarı için doğa talanına zemin hazırlayan saray rejimi, bu felaketlerin baş sorumlusu olmasına rağmen pişkinlikte sınır tanımıyor. Her fırsatta IBAN numarası göndererek halktan yardım isteyen, hiçbir sorumluluk üstlenmeyen iktidar her şeyin yükünü emekçilerin sırtındaki küfeye koymaya fazlasıyla alıştı! Bugün yine Resmi Gazete’de yayınlanan bir kampanyayla yangın ve sel felaketlerinde zarar gören afetzedeler için halktan para istendi. Oysa emekçiler üzerine düşenden fazlasını çoktan yerine getirmiştir! Geçtiğimiz yıl ulusal gelirin yüzde 17’sini bulan vergilerin ağırlıklı kısmı emekçi halktan alındı! Şirketler, bankalar, rant geliri sahipleri 2020’de de toplam vergi gelirlerine doğru düzgün bir katkıda bulunmadı. 833 milyar liralık toplam vergi içinde 551 milyar liralık kısmı dolaylı, tüketim vergisi gelirleri oluşturdu. Yasaklar nedeniyle ceza yağdıran hükümet hedeflediğinin çok daha üzerinde vergi toplamasına rağmen yine de bütçe açığı oluştu. Üstelik yaşadığımız her felakette bugün olduğu gibi IBAN numarası atıp halktan para isteyen iktidar, her daim kolladığı, her krizde borçlarını sildiği burjuvazinin servetinden hiçbir zaman bahsetmiyor.

‘SARAY REJİMİ, SORUNLARI KENDİ ATTIĞI YALANLARA SARILARAK ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR’

Somali’ye hibe ettiği paralarla övünen saray rejimi, ekonomik darboğazın yarattığı sorunları kendi attığı yalanlara sarılarak örtmeye çalışıyor. Bir taraftan felaketler karşısında uluslararası çağrıda bulunan insanları hıyanetle suçlayarak ‘güçlü devletiz’ edebiyatına sımsıkı sarılırken, diğer taraftan ‘milletimiz yardımseverdir’ naralarıyla tekrar talana yelteniyor.

Sınıf devletinin sahte şanına sarılmak bu çelişkileri örtmeye yetmeyecek! Türkiye’nin dört bir yanında felaketlerin pençesinde kıvranan emekçi halkımızı bu paragöz iktidarın kurduğu talan düzenine mecbur bırakmayacağız!”

Gündem - 6:10 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Öğretmenler En Çok Neyden Şikayetçi ? (Özel Haber)
  Türk Eğitim Sen tarafından yapılan ankette öğretmenlerin en çok şikayetçi olduğu konular gün yüzüne çıktı. Katılımcıların yüzde 58’i Milli Eğitim Bakanlığı ve bakanlık taşra teşkilatlarında liyakatsız yöneticilerin tutum, davranış ve uygulamalarından şikayetçi oldu ! Ankete katılımcıların %52,52’si il/ilçe müdürlüklerinde en çok yaşadıkları sorun olarak liyakatsiz yöneticilerinin tutum, davranış ve uygulamaları olarak belirtmişlerdir. %22,24’ü ise hiçbir […]
 • 02
  Horlamaya Çözüm
  Horlamaya Çözüm !  Horlama, uyku ve yaşam kalitesini engelleyen sorunların başında geliyor. Horlama şikayeti olan kişilerin sabahları fazlasıyla yorgun, halsiz ve kalitesiz uykuyla güne başladıklarını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik, bu rahatsızlığın ‘Su Diyeti’ ile kişinin kilosuna bağlı olarak 1 – 4 aylık süre içinde ve yüzde 95’in üzerinde başarı oranıyla tedavi edilebileceğini ifade ediyor.  Dr. […]
 • 03
  Dünya Ticaret Yatırım ve Kalkındırma Derneğinden Gazeteci Ferhat Aydoğan’a Teşekkür
  Dünya Basın Federasyonu Üyesi Gazeteci Ferhat Aydoğan, Dünya Ticaret Yatırım ve Kalkındırma Derneği’ni ziyaret etti. Aydoğan gerçekleştirdiği ziyarette, dernek başkanı Ali Genç’e hizmet anısına onur plaketi takdim ederek işlerinde başarılar diledi. Aydoğan gerçekleştirdiği ziyarette, Dernek Başkanı Ali Genç’e hizmet anısına onur plaketi takdim ederek işlerinde başarılar diledi. Ziyaretten dolayı memnuıniyetini belirten Dernek Başkanı Ali Genç, […]
 • 04
  Ege Kıyılarında Fırtına Devam Edecek
  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kıyı Ege’de devam eden kuvvetli fırtınanın yarın da (30 Kasım 2021 Salı) etkili olacağı bilgisini verdi.
 • 05
  ORGANICS by Red Bull “Organics Sunday” ile bomontiada’da Sertab Erener ve Gülinler Rüzgarı Esti
  Türkiye’nin ilk organik içerikli gazlı içecek serisi ORGANICS by Red Bull’un müzik, çağdaş sanat ve gastronomiyi harmanlayan ORGANICS by Red Bull Sessions çatısı altında, 28 Kasım’da Yapı Kredi bomontiada’da Organics Sunday etkinliği gerçekleştirildi.
 • 06
  Cartel Grubu’nun İnceefe’sinden Pandemic albümü
  Efsane CARTEL grubunun kurucu üyelerinden İnceEfe'nin kurduğu Efeler Area şirketinin yapımcılığını üstlendiği, 19 sanatçının şarkılarının bulunduğu PANDEMIC isimli toplama albüm Cuma günü tüm dijital marketlerde yerini aldı.
 • 07
  Veri madenciliği ile gelecekteki trendler öngörülebiliyor…
  Veri madenciliği, insan gözüyle görülmesi mümkün olmayan finansal eğilimlerin keşfedilmesi, güvenlik açıklarının tespiti, gen haritalandırma ve pazar analizi gibi uygulamaları mümkün kılıyor.
 • 08
  Nevşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Dirikoç ve yöneticilerden NTSO Başkanı Parmaksız’a ziyaret
    Nevşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Nafiz Dirikoç ve beraberindeki kulüp yöneticileri Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M.