26° Parçalı az bulutlu

Son Vakit Haber Viyana Temsilcisi Yüksel’den Dünya Ekonomi Gelişimi Yorumu

Gündem - Haziran 16, 2022 4:56 pm A A

Ayça Haberleşme ve Yayıncılığa bağlı Son Vakit Haber’in baş yazarı Araştırmacı yazar Murat Yüksel’in kaleme aldığı yazısında şu sözlere yer verdi ;

Yatırımcılar ABD ve İsviçre’deki faiz artışlarının ardından geri çekildi – Dax yüzde 2,8 düştü Önde gelen Alman Ekonomi endeksi Perşembe günü açıkça kırmızıdaydı. İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı bugün de gündemde.

Faiz oranlarındaki artışlar Alman borsası üzerinde sürekli baskı oluşturuyor.

ABD ve İsviçre’deki faiz artırımlarının ardından yatırımcılar Alman borsasından çekiliyor: Dax Perşembe öğleden sonra kayıplarını artırıyor ve yüzde 2,8 daha aşağıda 13,103 puanla listeleniyor. Ekonmideki sıkıntıları şöyle açıklıyor: “Büyüme beklentilerindeki bozulma göz önüne alındığında, dünyada yüksek düzeyde ekonomik belirsizlik devam ediyor.”

Murat Yüksel ‘’Bazı ağır kayıplarla geçen altı işlem gününün ardından, önde gelen Alman endeksi Çarşamba günü yüzde 1.4 artışla 13.485 puana yükseldi. Avrupa Merkez Bankası (ECB), olağanüstü toplantısının ardından olası euro krizlerine çare olduğunu açıkladı. Görüşmede henüz detay verilmedi, ancak “ilgili kurumlara” çalışma emri verildi.

Çarşamba akşamı, ABD’deki para gözlemcileri 1994’ten bu yana en büyük faiz artırımına karar verdiler: Federal Rezerv, kilit faiz oranını 75 baz puan artırarak yüzde 1,5 ile yüzde 1,75 arasında bir aralığa çıkardı. Son Vakit Köse yazari Murat Yüksel’e göre, merkez bankasının kararı enflasyonla mücadelenin en önemli öncelik olduğuna dair hiçbir şüphe bırakmıyor.

Enflasyon oranı ABD’de Mayıs ayında yüzde 8,6’ya yükseldi – Avrupada 9,5 Oraninda. Aralık 1981’den bu yana en yüksek seviye. Fed, yüzde ikilik uzun vadeli enflasyon oranıyla fiyat istikrarını görüyor. Yüksel’e göre T.C merkez bankası yaptığı açıklamayla kendisini bu hedefe adadı. “Enflasyonla mücadele, şu anda ekonomiyi canlandırmak ve piyasaları desteklemekten açıkça öncelik alıyor.”

ABD para otoritelerinden sonra, İsviçre’deki meslektaşları yedi yıldan fazla bir süre sonra şaşırtıcı bir şekilde faiz oranlarını yükseltti. İsviçre Ulusal Bankası (SNB) Perşembe günü, merkez bankasındaki vadesiz mevduat kilit faiz oranı ve faizinin Cuma gününden itibaren eksi yüzde 0,25 olacağını duyurdu. Ayrıca daha fazla artış sözü verdi.

Son Vakit Murat Yüksrl’e göre, İsviçre kararı şu anda faiz oranları için tek bir yön olduğunu gösteriyor. “Bu, hemen hemen tüm büyük merkez bankalarının aynı yöne doğru çekildiğini gösteriyor.”

İngiltere Merkez Bankası odakta

Yatırımcılar da dikkatlerini bu Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantısına çeviriyorlar. Murat Yüksel, merkez bankasının kilit faiz oranını çeyrek puan dan fazla artıracağını tahmin ediyor.

“Bu, gerekenden çok daha az.” Çünkü sterlin devalüasyonu, ithal malları daha pahalı hale getirdiği için son birkaç ayda yapılan faiz artışlarının enflasyonu azaltıcı etkisini sıfırladı.

Dünya Devlet tahvillerinin satışına basladi

Hisselere ek olarak, devlet tahvilleri de artik Dünyada satılıyor, bunun karşılığında getiriler önemli ölçüde artıyor: on yıllık federal tahvillerin faiz oranı on üç baz puan artarak yüzde 1,79’a çıkarak 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İtalyan kağıt yüzde dörtten fazla dokuz baz puan daha yüksek getiri sağlıyor.

Murat Yüksel Wall Street’teki yatırımcılar, ülkelerinin faiz artırımını çoktan fiyatlamıştı. ABD borsaları Çarşamba günü daha sıkı bir şekilde kapandı, teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi geçici olarak yaklaşık yüzde üç arttı.

Murat Yüksel*e göre neden Türkiye Dünya da artik daha cok önemsenmelidir!

Murat Yüksel; Türkiye’ye farklı gözlerle bakılmalıdır: Almanya’daki iç siyasi sorunların nedeni olarak, aynı zamanda Avrupa sınırlarında güçlü bir devlet olarak.

Murat Yüksel;

Ihtiyac durumunda Ekonomi’de kendisine yetecek ayaklarinin üstünde durabilecek bir Türkiye var, Dünya da hic bir Ülke maaslara zam yapmazken Iktidar Asgari Ücrete zam yapdi, tüm Ülkeler faiz orantisini sürekli yükseltirken Türkiye sabit kalmasini bildi, simdi artik Türkiye’de yabanci ve yerli yatirimcilarin her gecen gün artigini görmekteyiz.

Son Vakit Pd.Mag Murat Yüksel

Gündem - 4:56 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Doğanlar Holding’de Atamalar Gerçekleşti!
  Doğanlar Holding İş Geliştirme ve Strateji Grup Başkanlığı bünyesinde atamalar gerçekleşti.
 • 02
  Tatilcilere öneriler
  Türkiye’deki yüksek enflasyonun geçim sıkıntısı yarattığına dikkat çeken Destination İzmir Başkanı Bülent Tercan, tatil yapmak isteyen vatandaşlara erken rezervasyon tavsiyesinde bulundu.
 • 03
  Van’da Bayram Öncesi Park, Bahçe ve Mesire Alanları İlaçlanıyor
  Van Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi park, bahçe ve mesire alanlarında vatandaşların rahat bir şekilde vakit geçirebilmeleri için ilaçlama çalışması başlattı.
 • 04
  Başkan Alper Taban’dan Personele Seyyanen Zam Müjdesi
  Çalışanının her zaman yanında olan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, asgari ücrete gelen ara zam sonrası belediye bünyesinde çalışan 530 işçiye seyyanen zam müjdesi verdi.
 • 05
  Aşçılık Nedir
  Aşçılık Nedir ? Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda “Sözleşmeli Destek Personeli” statüsünde aşçı ve aşçı yardımcısı kadrosuna personel alımı gerçekleştirildi,Bakanlık bünyesindeki pansiyonlarda ve yurtlarda istihdam edildi. Türk Eğitim-Sen Aşçıların Teknik Hizmetler Sınıfında Değerlendirilmesi İçin Meb’e Başvuru Yaptı!Türk Eğitim-Sen “Sendikamıza, aşçı ve aşçı yardımcılarının karşılaştığı bazı sorunlar ile ilgili şikayetler gelmektedir. Sorunun temel kaynağı; Milli Eğitim […]
 • 06
  Daha Temiz Bir Deniz İçin 7 Ton Atık Toplandı
  Güvercinlik Koylarında  7 Ton Atık Toplandı   Muğla’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, “Ölçekte Küçük Değerde Büyük” parolasıyla kıyı balıkçılığının önemine dikkat çekmek amacıyla ‘Kıyı ve Dip Temizliği Etkinliği’ düzenlendi.
 • 07
 • 08
  Netflix duyurdu Erşan Kuneri’ye 2. sezon geliyor
  Netflix Türkiye, resmi hesabından yaptığı açıklamada Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği Erşan Kuneri dizisinin ikinci sezonunu duyurdu. Netflix Türkiye, resmi sosyal medya hesabından Cem Yılmaz’ın “Erşan Kuneri” dizisinin ikinci sezonu hakkında bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, “Kuneri Film ailesi ile yeniden bir araya gelmekten mutluluk duyarım. Erşan Kuneri 2. sezon geliyor” denildi. Başrollerinde Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Ezgi Mola, Çağlar Çorumlu, Uraz […]