16° Parçalı bulutlu

Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Kasım 2021

Ticari süt işletmelerince Kasım ayında 763 bin 413 ton inek sütü toplandı   Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı 3,6 arttı.
Ekonomi - Ocak 12, 2022 9:20 am A A
Ticari süt işletmelerince Kasım ayında 763 bin 413 ton inek sütü toplandı
 
Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı 3,6 arttı. Ocak-Kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,2 arttı.

Kasım ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama 3,5, protein oranı ise ortalama 3,2 olarak tespit edildi.

Toplanan inek sütü ve değişim oranları, Kasım 2021 
                                                                                                                                                     (Ton)

Toplanan inek sütü, Kasım 2021


 

Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretimi 3,9 azalarak 132 bin 923 ton olarak gerçekleşti. Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretimi 5,1 azalarak 1 milyon 396 bin 542 ton olarak gerçekleşti.
 
Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan yoğurt üretimi 8 artarak 90 bin 489 ton, Ocak-Kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,4 artarak 1 milyon 38 bin 240 ton olarak gerçekleşti.
Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, ayran üretimi 46,7, tam yağlı süt tozu üretimi 33,7, tereyağı üretimi 25, yağsız süt tozu üretimi 19,6, inek peyniri üretimi 1,7 artarken; kaymak üretimi 20,5, diğer peynirlerin (koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri) üretimi 54,4 azalmıştır.
Süt ürünleri üretimi, Kasım 2020-Kasım 2021 
Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yağsız süt tozu üretimi 20,6, ayran üretimi 20,4, tam yağlı süt tozu üretimi 13,5, tereyağı üretimi 6,3, diğer peynirlerin (koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri) üretimi 1,9, kaymak üretimi 0,6 artarken, inek peyniri üretimi 0,1 azalmıştır.
 
Süt ürünleri üretimi, Ocak-Kasım 2020-2021

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ekonomi - 9:20 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

  • 01
    Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör’e Anlamlı Ziyaret
    Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Kızılkaya Belediyesi’ni Ayça Haberleşme ve Yayıncılığa bağlı A Haber Ajansının Genel Yayın Yönetmeni aynı zamanda Dünya Basın Federasyonu Üyesi olan ve Alaattin Çakıcı’nın da baş danışmanlığını yapan Gazeteci Ferhat Aydoğan ziyaret etti. Aydoğan Burdur ilinde bir dizi ziyaretlerde bulunarak Kzızılkaya beldesine geldi. Aydoğan Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Kızılkaya Belediye başkanı İlkay […]
  • 02
    Büyükşehir, Tipide Mahsur Kalan Vatandaşların Yardımına Koştu
    Van Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, kentte etkili olan kuvvetli fırtına ve tipide mahsur kalan 100’lerce araç ve vatandaşı kurtarmak için var gücüyle çalışıyor.
  • 03
  • 04
    ASAT’ta işçiyi sevindiren sözleşme
    Antalya ASAT Genel Müdürlüğü ve DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Antalya Şubesi arasında 2 bin 95 işçiyi kapsayan 3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı.
  • 05
    Kar tatili olan iller belli oldu!
    Yoğun kar yağışı nedeniyle 8 ilde okullar tatil edildi… Valilikler açıklamayı peş peşe yaptı… İşte kar tatili olan iller… ADIYAMAN Önceki akşam sadece taşımalı eğitime 1 gün ara verilmesine karar veren Adıyaman Valiliği, bugün eğitim ile ilgili yeni bir karar aldı. Salı ve Çarşamba günü tüm ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiği açıklandı. Adıyaman […]
  • 06
    Motorine zam İşte il il motorin fiyatları!
    Dolar yükselince artan motorin fiyatlarına dolar düşse de zam gelmeye devam ediyor. Son olarak motorine 52 kuruşluk bir zam daha geldi. İşte il il motorin fiyatları… Dolar yükselince artan motorin fiyatlarına dolar düşse de zam gelmeye devam ediyor. Son olarak motorine 52 kuruşluk bir zam daha geldi. İşte il il motorin fiyatları… İşte il il […]
  • 07
    Hrant Dink 15 yıl önce bugün katledildi
    Gazeteci Hrant Dink, 15 yıl önce bugün, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Cinayeti azmettirenlerin yargılandığı dava ise halen sonuçlanmış değil. Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 15 yıl önce bugün, çalıştığı gazetenin önünde, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Devlet görevlilerinin planlayıcısı olduğu ortaya çıkan ve 17 yaşındaki saldırganın gerçekleştirdiği cinayetin azmettiricileri ise […]
  • 08
    Sağlıkta Eylem Sürecek
    Sağlıkta Eylem Sürecek. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Yönetim Kurulu toplantısı 15 Ocak 2022 Cumartesi günü Omicron varyantının yaygınlığı ve hava şartları nedeni ile çevrimiçi yapıldı. En kısa sürede eylem kararının açıklanacağı belirtildi. Toplantının pandemi gündeminde, özellikle son yayımlanan ve aşı olmayanlara PCR şartının kaldırılması ile iktidarın pandemi tutumunun iyice çöktüğü, sürecin başından beri etkin bir […]