16° Parçalı bulutlu

Suyumuz Nereye Gidiyor

“Sularımız Nereye Gidiyor?”  söyleşisi Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde gerçekleşti.
Gündem - Nisan 7, 2022 10:25 am A A

“Sularımız Nereye Gidiyor?”  söyleşisi Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde gerçekleşti. “Sular Çekilirken” romanının yazarı Osman Akbaşak konuşmacı olarak katıldığı söyleşide doğru ve verimli su kullanımı için yapılması gerekenleri anlattı.

 

Su hakkında önemli bilgiler veren Akbaşak; “Fabrikası olmayan tek ürün su. Her şeyi üretebiliriz,  dünyada petrol bitebilir başka enerji kaynakları bulunur. Ama suyu üretemiyoruz. Dünyada bulunan su 1,4 Milyar Kilometre Küp ancak bunun yüzde 97,5’i okyanuslarda, iç denizlerde;  tuzlu ve biz bunu kullanamıyoruz. Kalan yüzde 2,5’i tatlı sular ama bunun da çok büyük kısmı buzullarda yer alıyor. Bizim kullandığımız bu su miktarında binde 1. Biz bu suyu da kaybetmek üzereyiz” dedi.

 

SULAMA POLİTİKALARI DEĞİŞMELİ

Su sorununun bilinenin aksine yağış azlığı ve kuraklıktan değil yanlış su kullanımından kaynaklandığının altını çizen Akbaşak, tarımda yanlış sulamaya bağlı olarak yaşanan su kaybına dikkat çekti. Yanlış sulamanın büyük oranda su kayıplarına neden olduğunu örneklendiren Akbaşak; “Suyun yüzde 75’ini tarımda kullanıyoruz. Ancak bunu kullanırken salma sulama yapıyoruz. Salma sulamada suyun yüzde 35’i bitki tarafından kullanılıyor. Geri kalanı geldiği gibi akıp gidiyor. Yağmurlama sulamada suyun yüzde 65’inden, damlama sulamada yüzde 90’ından yararlanılıyor. Sulama politikalarının tamamen değişmesi gerekiyor” dedi.

 

TARIMDA DOĞRU ÜRÜN SEÇİMİ SU İÇİN DE ÖNEMLİ

Tarımsal sulama yöntemi kadar tarımda doğru ürün seçimi ile de su kayıplarının önüne geçileceğinin bilgisini veren Akbaşak; “Bize çocukluğumuzda Türkiye’nin tarımsal olarak kendisine yeten az sayıda ülkeden biri olduğu söylenirdi. Şimdi bu durum söz konusu değil. Nedeni ise stratejik ürünlerimizi kaybetmemiz. Buğday üretimden vazgeçilerek silajlık mısır ya da şeker pancarı üretimine yer verildi. Buğday için 1 olan su ihtiyacı şeker pancarı için üç diye oranlayabiliriz. Silajlık mısır üretimi teşvik ediliyor ama stratejik olarak buğdaya da ihtiyacımız var. Tarım ürünlerinin desenleri devlet tarafından belirlenmeli. Üretim sadece ihtiyaç olarak değil stratejik olarak düşünülmeli. Daha da önemlisi su olarak düşünülmeli.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 10:25 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Ege İhracatçı Birlikleri’nde Jak Eskinazi güven tazeledi
  Ege İhracatının kare ası belirlendi   Ege İhracatçı Birlikleri’nde 1 Nisan 2022 tarihinde başlayan genel kurul maratonu Koordinatör Başkanlık seçimiyle sonuçlandı.
 • 02
  Sanko Enerji Devreye Aldığı Dört Rüzgâr Enerji Santralinin Açılışını Yaptı
  Açılış töreni Bursa Güney-1 RES’te yapıldı    Sanko Enerji Devreye Aldığı Dört Rüzgâr Enerji Santralinin Açılışını Yaptı   Sanko Enerji Grubu, son olarak devreye aldığı Akyel-1, Akyel-2, Gazi-9 ve Güney-1 RES olmak üzere toplam kurulu gücü 200 MW’ı aşan 4 yeni rüzgâr enerji santrali için 17 Mayıs 2022’de Güney-1 RES’te bir açılış töreni gerçekleştirdi.
 • 03
  “Trafik Sigortası’nda Teminat İki Kat Arttı”
  Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Özgür Obalı, SEDDK’nın yayınladığı yönetmeliğin ardından yaptığı açıklamada, primlerdeki değişikliğin teminat artışıyla birlikte geldiğine dikkat çekti.
 • 04
  Hayvan Pazarının Kotra Kiralamaları Yapıldı
  Kurban Bayramı’na 1 buçuk ay gibi kısa bir süre kalırken, bölgenin en hareketli hayvan pazarlarından biri olan İnegöl Hayvan Pazarının Kurban Bayramı için yer kiralama işlemi bugün yapıldı.
 • 05
  Halı ve zemin kaplamaları sektörlerinin buluşma noktası “DOMOTEX Turkey” yoğun ilgi gördü
  DOMOTEX TURKEY’DEN 2022 YILINDA HALI SEKTÖRÜNÜN  İHRACAT HEDEFİNE BÜYÜK KATKI   Halı ve zemin kaplamaları alanında sektör firmaları ve profesyonellerini bir araya getiren DOMOTEX Turkey, 3 yıllık aradan sonra yerli ve yabancı toplam 216 firmanın katılımıyla Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde yaklaşık 25.
 • 06
  Dargeçit Bilgi Evi Gençlerin Hizmetinde
  Zeytinburnu Belediyesi’nin katkılarıyla kardeş belediye Mardin Dargeçit’e kazandırılan Bilgi Evi’nin açılışı ilçede düzenlenen Dargeçit Gençlik Festivali’nde yapıldı.
 • 07
  Neo Skola ve İlber Ortaylı’dan “Atatürk’ü Anlamak” eğitimi
  Neo Skola’dan 19 Mayıs’ta, tüm Türkiye’ye büyük bir armağan…   Kendini geliştirmek ve hayatta bir adım ileri gitmek isteyen herkesin “en iyilerle” buluşmasını sağlayan online eğitim yönetimi platformu Neo Skola, tarihçi, akademisyen ve yazar Prof.
 • 08
  Fakirleştiren büyüme
  Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Ekonomist Sani Ak, İstanbul’da düzenlenen Mevzu Ekonomi: Çözüm Milli Ekonomi Modeli programında konuştu.