Tatilcilere öneriler

Türkiye’deki yüksek enflasyonun geçim sıkıntısı yarattığına dikkat çeken Destination İzmir Başkanı Bülent Tercan, tatil yapmak isteyen vatandaşlara erken rezervasyon tavsiyesinde bulundu.
Gündem - Temmuz 7, 2022 7:50 am A A

Türkiye’deki yüksek enflasyonun geçim sıkıntısı yarattığına dikkat çeken Destination İzmir Başkanı Bülent Tercan, tatil yapmak isteyen vatandaşlara erken rezervasyon tavsiyesinde bulundu.

 

Tatilde planlamanın önemine değinen Tercan, ‘Avrupalılar erken rezervasyonlarını  aylar öncesinden yaparak  çok uygun rakamlarla ailesiyle tatillerini yapıyorlar. Burada programlama önemli. Örneğin çocukları okula gitmeyen ailelere Eylül ve Ekim aylarında tatile çıkmalarını öneriyorum. Türkiye pek çok turizm değerine sahip. Sadece denizi güneşi ile değil,  termalleri, doğası, tarihi değerleri ve inanç turizmi imkanlarıyla yılın 12 ayı tatil imkanı sağlayan cennet gibi bir ülke. Geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımız doğru planlama ile kendilerine fırsatlar yaratabilir’ dedi.

 

Tatil de bir ihtiyaç

Turizm sektöründe bayram hazırlıklarının çoğunun tamamlandığnı vurgulayan Tercan, Yabancı turiste hitap eden otellerde yüzde 85 lere varan doluluk oranı var. Ancak yerli turisti hedefleyen pek çok işletme arzu ettiği noktaya gelemedi. Bu dönem çok farklı. Hem dünyada hem ülkemizde enerji fiyatlarını tetiklediği artdışlar, yüksek enflasyon aileleirn turizm harcamalarını sekteye uğratdıyor.  Almanya, Fransa, İspanya gibi ülkelerde de son 37 yılın en yüksek enflasyon oranları var. Dolayısıyla otellerin girdi ve işçilik maliyetleri de arttı. Bunun da tüketiciye yansıması doğal. Ancak tatil de bir ihtiyaçtır. Vatandaşlarımız gelirleri imkanında planlı tatil programları ile tatil haklarını kullanabilirler’ diye konuştu.

 

Kuşadası ile işbirliği

6 yıl aranın ardından kruvaziyer turizmin başlamasını da değerlendiren Bülent Tercan sözlerini şöyle sürdürdü: ‘İzmir limanına gemi gelmesi için çalıştık ve geldi de. Şimdi Ege’nin ana limanı olan Kuşadası ile ortak çalışmalar yapmanın zamanı geldi. Burada İzmir Ticaret Odası yönetimine de önemli görevler düşüyor. İzmir-kuşadası rekabeti yerine ortak işbirliği ile kruvaziyer turizmini geliştirmeliyiz. Bize gelip geçen günlük değil, konaklayan turist fayda sağlar. Konaklayan, turizm merkezlerini gezen, döviz harcayan ve topluma faydası dokunan turistler getirmeye odaklanmalıyız. Bu hedefe ulaşmanın en etkin yolu da, sahip olduğumuz inanç ve kültür turizm olanaklarını kullanmak, bu değerlerimizi dünyaya etkin tanıtmak ve pazarlamaktır’

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 7:50 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  YKS Kontenjanları 2022
  YKS Kontenjanları 2022 YÖK Başkanı Özvar: Kontenjanların yüzde 99’u doldu   Özvar, yazılı açıklamasında, YKS’de baraj puanı uygulamasını ocak ayında sonlandırdıklarını, bu kararla adayların üzerinde baraj kaygısı ve baskısı olmadan YKS’ye odaklanma imkanı bulduklarını belirtti. Barajın kaldırılması kararının ardından üniversite sınavına girmek için başvuran aday sayısında bir önceki yıla göre yüzde 24 artış gerçekleştiğini bildiren Özvar, […]
 • 02
  Eczacı Ferit Eczacıbaşı’nın Kurduğu Eczane Ofis Oldu
  Eczacı Ferit Eczacıbaşı’nın Kurduğu Eczane Ofis Oldu !!!  Türk Eczacılığında yeni bir dönemin başlamasına öncülük eden Süleyman Ferit Eczacıbaşı’nın İzmir’de ilk görev yaptığı Gureba-yı Müslimin Hastanesinde yönettiği eczane ofis olarak kullanılıyor. İzmirli Sanayici ve Eczacı Enver Olgunsoy, Bilim ve Sağlık Haber Ajansına yaptığı açıklamada, “Tarihi eczanenin ofis şeklinde değerlendirilmesi uygunsuz olmuştur” yorumunu yaptı. İzmir’deki ilk […]
 • 03
  Penta Teknoloji yılın ilk yarısında cirosunu yüzde 60 artırarak 4 milyar TL’ye yükseltti
   Dünyanın önde gelen teknoloji markalarını Türkiye ile buluşturan Penta Teknoloji, 2022 yılının ilk altı aylık döneminde konsolide cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artırarak 4 milyar TL’ye yükseltti.
 • 04
  Dünya Ticaret ve Kalkındırma Derneği’nin Yeni Bölge Temsilciliklerinin Açılması
  DÜNYA TİCARET VE KALKINDIRMA DERNEĞİ BAŞKANI SAYIN ALİ GENÇ: ​Ülkemiz ekonomisine tüm gücüyle ve üyeleriyle katkıda bulunmaya çalışan Derneğimiz, yeni açılan Ege Bölge Temsilciliği Şube Başkanlığı’na İlker KARA Beyefendi Atanmıştır. Ülke çapında iş dünyamıza destek olma kapasitesini artırarak ve ülkemiz ile diğer ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirerek, dünya ticaretini kolaylaştırmak ve ticaret kapasitesini yükseltmek konusunda hepimizi […]
 • 05
  League Of Legends Mevsim Finalleri Başlıyor
  13 – 14 Ağustos tarihinde oynanan heyecan dolu karşılaşmalar ile lig aşaması geride kaldı.
 • 06
  30 Ağustos Zaferi’nin 100. Yılı Kütahya’da Tırmanma Yarış İle Kutlandı
  NG Kütahya Seramik sponsorluğunda düzenlenen AVIS 2022 Türkiye Tırmanma Şampiyonası 13-14 Ağustos tarihlerinde Frigya Spor Kulübü tarafından 30 Ağustos Zaferinin 100.
 • 07
  Tüpraş’ın Stratejik Dönüşüm Planı doğrultusunda atılımları devam ediyor
  Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2022 yılının ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.
 • 08
  eKampüs’le yaz döneminde kesintisiz gelişim fırsatı
  ÖRAV’ın uzaktan eğitim platformu eKampüs, öğretmen eğitimlerinin yanı sıra tüm bireylere açık gelişim eğitimleri de sunuyor.