TEKNOFEST Ordu’da Yüz Binleri Buluşturdu

Türkiye’nin ayakları yere basmayan tek festivali TEKNOFEST, beşinci yılında tüm coşkusu ve heyecanıyla yüzbinleri buluşturmaya devam ediyor.
Teknoloji - Ağustos 1, 2022 11:50 am A A

Türkiye’nin ayakları yere basmayan tek festivali TEKNOFEST, beşinci yılında tüm coşkusu ve heyecanıyla yüzbinleri buluşturmaya devam ediyor. TEKNOFEST Karadeniz kapsamında toplam 11.593 takımın başvuruda bulunduğu ve 1844 yarışmacının finalist olduğu Karma Sürü SimülasyonSürü Robotlar, Sağlıkta Yapay Zeka, Jet Motor Tasarım, Akıllı Ulaşım, Tarım Teknolojileri ve Tarımsal İKA Yarışmaları Ordu’da tamamlandı. Samsun’da 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek TEKNOFEST Festivali için geri sayım devam ederken, heyecan fırtınası şimdi Trabzon, Aksaray, Kütahya, Afyonkarahisar, Rize, Zonguldak, Samsun, Kocaeli, Artvin ve Ankara’da düzenlenecek teknoloji yarışmalarıyla devam ediyor. 

 

Türkiye Kritik Sistemleri Yerli ve Millî İmkânlarıyla Geliştirebilen Ülke

 

29-31 Temmuz tarihleri arasında Ordu Tayfun Gürsoy Parkında gerçekleşen festivalin açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır: “Türkiye bugün kritik savunma sanayi ürünlerini başkalarından satın almanın peşinde koşan bir ülke değil artık. Türkiye, kendi ihtiyaçlarını kendi imkânlarıyla, kendi yetkinlikleri ve kabiliyetleriyle karşılayabilen hem kendi hedefleri doğrultusunda hem dost ve ülkelerin ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirebilen bir ülke. Türkiye yüksek teknolojide geliştirdiği insansız hava araçlarıyla dünyanın bir numarası olmayı başarmış bir ülke. Türkiye kritik sistemleri, platformları ve bu platformların alt sistemlerini, bileşenlerini çekirdek teknolojilerini kendi yerli ve millî imkânlarıyla geliştirebilen bir ülke.” açıklamasında bulundu. 

 

Binlerce vatandaş üç gün boyunca fuar etkinlikleri, simülasyon deneyimleri, mobil bilim merkezi etkinlikleri ile halk oyunları, kent orkestrası ve konserlerden oluşan eğlenceli sahne gösterileriyle dopdolu günler yaşadı. TEKNOFEST Karadeniz kapsamında Ordu’da gerçekleşen festivalde ayrıca Bilim Türkiye, Deneyap ve Deneyap Kart'ın yanı sıra 7 Bilim Atölyesi (Doğa Bilimleri, Matematik, Girişimcilik, Astronomi, Tasarım, Tarım, Teknoloji) ve Sanal Gerçeklik Tüneli katılımcılardan büyük ilgi gördü. Öğrencilerin atölyelere olan ilgisi dikkat çekerken sanal gerçeklik tüneli için gençler uzun kuyruklar oluşturdu.

 

TEKNOFEST ile birlikte gökyüzünü hareketlendiren uçuş gösterileri de Ordu semalarında harika dakikalar yaşattı. Millî gururumuz Solo Türk ve Türk Yıldızları pilotları Orduluları gökyüzünden selamladı. Ordu semalarında sunulan uçuş gösterileri ise izleyenlere heyecan ve gurur dolu anlar yaşattı.   

 

Yarışmaların finaline katılan ve burada konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ise "Umudumuz ve gençler lafını çok ortamda işitiyoruz, ancak onun hayata geçtiği yer buralar. Bu tür faaliyetler sadece festival günlerinden ibaret değil. Bir dizi yıl içindeki çabalar ile gerçekleşiyor. Bu çabada gençler büyük bir özveri ve takımdaşlık ruhu oluşturarak bir şeyler yapmaya çalışıyor. Burada yarışmalardan, derecelerden bahsediliyor ancak buraya katılmak ve tecrübe çok anlam ifade ediyor. Bu anlamı ömür boyu hatırlayacaksınız ve inşallah ilerideki büyük başarılarının ilk adımları, ilk filizleri bunlar olacaktır" dedi. 

 

Ödül töreni ile devam eden programda yarışmada dereceye girenlere ödüllerini Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, T3 Vakfı Müdürü ve TEKNOFEST Genel Sekreteri Ömer Kökçam ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi. 

 

Yarışmalarda dereceye giren takımlar

 

HAVELSAN yürütücülüğünde düzenlenen; 

Sürü Robotlar Yarışması: En İyi Takım Ruhu-Orion UAV-Konya Teknik Üniversitesi

Karma Sürü Simülasyon Yarışması: En İyi Takım Ruhu-DOU ALGO-Doğuş Üniversitesi

 

TARNET yürütücülüğünde;

Tarım Teknolojileri Yarışması Lise Seviyesi-En İyi Sunum-Royal Jelly-Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Tarım Teknolojileri Yarışması Üniversite ve üzeri Seviyesi En İyi Sunum- ETA Etnik Tarım-Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Tarımsal İKA Yarışması: En Özgün Tasarım- AGREV-Gaziantep Üniversitesi

 

Sağlık Bakanlığı ve TUSEB Yürütücülüğünde;

Bilgisayarlı Görüyle Hastalık Tespiti Kategorisi Lise Seviyesi-En İyi Sunum-ZEBOT E1- Adapazarı Özel Şahin Anadolu Lisesi

Bilgisayarlı Görüyle Hastalık Tespiti Kategorisi Üniversite ve üzeri Seviyesi- En İyi Sunum- SUBU-AI Averroes-Sakarya Üniversitesi

Medikal Teknolojiler Kategorisi Lise Seviyesi-En İyi Sunum-BİYO Bilsem- Karşıyaka Aydoğan Yağcı Bilim ve Sanat Merkezi

Medikal Teknolojiler Kategorisi Üniversite ve üzeri Seviyesi-En İyi Sunum-Odor Sensing-Medipol Üniversitesi

Biyoinformatik Analiz Geliştirme Kategorisi Lise Seviyesi-En İyi Sunum- Meliora- Vehbi Dinçerler Fen Lisesi

Biyoinformatik Analiz Geliştirme Kategorisi Üniversite ve üzeri Seviyesi-En İyi Sunum- Bioware- Bahçeşehir Üniversitesi

 

İGA Yürütücülüğünde;

Akıllı Ulaşım Yarışması İlkokul/ Ortaokul/ Seviyesi-En İyi Sunum- A01 OSMANİYE Cebir Takımı-Mithatpaşa İlkokulu

Akıllı Ulaşım Yarışması Lise Seviyesi-En İyi Sunum- Grupmahsun69- BAYBURT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Akıllı Ulaşım Yarışması Üniversite ve üzeri Seviyesi-En İyi Sunum- Goldenhorn – Haliç Üniversitesi 

 

TEİ Yürütücülüğünde;

Jet Motor Tasarım Yarışması- LykeAero-Uludağ Üniversitesi

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Teknoloji - 11:50 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  TOBB İle Mesleki Eğitim
  Tobb İle Mesleki Eğitim Merkezleri Alanında İş Birliği Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleşen törenle imzalandı. Kapsama alınan oda ve borsa üyesi işletmelerle mesleki eğitim merkezlerinin eşleştirilmesine yönelik protokolün imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki […]
 • 02
 • 03
  Karşıyaka’da Aşure Buluşması
  Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel Aşure Günü etkinliği, Bahçelievler Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde yoğun katılımla gerçekleşti.
 • 04
  Bağcılarlı sporcular İslami Dayanışma Oyunları’na damga vurdu
  İlk üç sıra Bağcılar’ın oldu Konya’da düzenlenen ve 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı 5.
 • 05
  Bingöl Müteahitler Birliğinden Ortak Açıklama
  Bingöl Müteahhtitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara ve Başkan yardımcıları Muhittin Bukan,Metin Günay’dan Ortak basın açıklaması Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’de de inşaat maliyetleri yükseldi. Artan maaliyetler üstünde kentte satılan konutlar çok sayıda ev hayali ile kalan yurttaşın hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu. Bu konularda bir değelendirme yapan Bingöl Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara yaptığı açıklama […]
 • 06
  Kral Şakir Aydın Tekstil Park’ta Çocuklarla Buluştu
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Tekstil Park’ta her gün binlerce Aydınlının bir araya geldiği etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.
 • 07
  Zeytinli Rock Festivali yasaklandı
  Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, Zeytinli Rock Festivali’ni ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ bahanesiyle yasakladı. Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ve biletleri günler öncesinden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yayınlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve […]
 • 08
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Vatandaşlara Aşure İkram Etti
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayıyla birlikte her yıl geleneksel olarak yaptığı aşure ikramlarını, bu yıl da Aydın’ın tüm ilçelerinde gerçekleştiriyor.