TELKODER Türk Telekom’un fiberde çizdiği pembe tabloyu yorumladı:

TELKODER: Tedavi ancak hastalığın kabulünden sonra başlar   Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türk Telekom’un Türkiye’de fiberleşme oranının yüzde 92’ye vardığı şeklindeki açıklamasını tartışmaya açtı.
Teknoloji - Ağustos 5, 2022 9:20 am A A

TELKODER: Tedavi ancak hastalığın kabulünden sonra başlar

 

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türk Telekom’un Türkiye’de fiberleşme oranının yüzde 92’ye vardığı şeklindeki açıklamasını tartışmaya açtı. TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci çizilen pembe tabloyu yorumlarken “ülkemizde fiberin hızla yaygınlaştırılması için tüm paydaşların öncelikle, fiber altyapısı ve aboneliğinde küresel rekabette geride kaldığımızı kabul etmesi, sonra da elini taşın altına koyup ihtiyaç duyulan adımları atması gerekmektedir” dedi

 

Bu sene 20. yaşını kutlayan Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türk Telekom’un geçtiğimiz günlerde gündeme damgasını vuran fiber açıklamalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Türk Telekom’un basına yaptığı açıklamaları “Türkiye’de fiber demek Türk Telekom demektir” demektir başlığıyla sunmasını eleştiren TELKODER, hakim işletmeci olan bu kurumun artık bu tip tekelci açıklamaları bırakması gerektiğini dile getirdi.

 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci, fiberin hızla yaygınlaşması için öncelikle tüm paydaşların küresel rekabette geri kalındığını kabul etmesi gerektiğini vurguladı:

 

“Türk Telekom yaptığı açıklamalarda Türkiye’de hanelerin yüzde 92’sinin sokağında istisnasız oldukları ve Avrupa'nın 3'üncü büyük FTTH/B altyapısına sahip olduğumuz iddia ediliyor. Türkiye’nin nüfusu AB üye ülkelerinin her birinin nüfusundan fazla. Dolayısıyla burada sayıya değil orana bakmak lazım. Kaç haneye fiber götürdüğümüze göre değil, mevcut hanelerin yüzde kaçına fiber götürdüğümüze göre bir kıyaslama yapmamız gerekir; aksi kendimizi yanıltmak olur.”

 

Yanıltıcı kıyas ve rakamlardan kaçınılması gerektiğini dile getiren Teberci sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Mevcut hanelerin ne kadarında fiber altyapı bulunuyor diye baktığımızda ülkemiz fiber altyapı yaygınlığında Avrupa’da 21. sırada. Ülkemiz fiber abone yaygınlığı açısından da Avrupa’da ancak 23. sırada yer alıyor. Sabit genişbantta abonelerin deneyimlediği hız bakımından ise durum ne yazık ki daha da kötü: Ookla Speedtest Global Index Mayıs 2022 verilerine göre sabit internet hızında ülkemiz dünya sıralamasında 104’üncü, OECD ülkeleri arasında ise son sırada yer alıyor.”

 

Cumhuriyetin 100. yılı hedeflerinin sadece yarısı tuttu

Türkiye’nin altyapı yatırımlarının umulanın çok gerisinde olduğunu dile getiren Teberci, 2022 yılının ikinci yarısında 2023 hedeflerinin yarısının bile tutturulamamış olmasını belirtirken bunun sadece ortak altyapı ile mümkün olabileceğini söyledi:

 

“Gelişmiş ülkelerde artık İşletmeciler altyapıda güçlerini birleştirerek; tüm İşletmecilere eşit mesafede konumlanan, sadece toptan hizmet sunmaya odaklanarak yatırım yapmayı ve bu yatırımları etkin bir şekilde kullanmayı hedefleyen Ortak Altyapı Şirketleri etrafında kümeleniyor. 

 

Ülkemizde de mevcut altyapıların dönüşümünün ve gelecek fiber altyapıların yeni kurulacak ve tüm işletmecilere eşit mesafede olacak Ortak Altyapı Şirketi bünyesinde yapılması, altyapı yatırımlarının önündeki bürokratik ve ekonomik engellerin kaldırılması halinde ülkemizin fiberde hak ettiği konuma hızla geleceğine inanıyoruz. Bu konuda daha önce Sayın Cumhurbaşkanının verdiği talimata uygun şekilde gerekli adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz.”

 

Türk Telekom’a ‘şikayet’ tepkisi

Türkiye’de çalışır, erişilebilir ve hesaplı bir ortak altyapı kurmak için çalışan firmaların Türk Telekom tarafından neden eleştirildiğini anlayamadığını dile getiren Teberci şunları söyledi:

 

“Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörünü 20 yıl önce serbestleşmeye açtı. Serbestleşmenin amacı rekabetin geliştirilmesidir, ancak Türk Telekom genel müdürü (kendi itirafı) biz halen tekeliz ve yeteriz diyor. Bu sektörün önünün açılması ve tekel durumunun ortadan kaldırılması için ilgili kurumlar gereğini yapmalıdır. Fiber çekmenin iki yolu var biri geçiş hakkı ki çok zorlu ve uzun bir süreç diğeri de tesis paylaşımı. Rekabetin olması için bu ikisinin de önünün açılması gerekir. Türkiye’nin yüzde 92’sini kapsadığını söyleyen Türk Telekom’un bugüne kadar yaptığı tesis paylaşımı sayısını ve uzunluğunu da açıklaması gerekir. 

 

Pazardaki hâkim işletmeci Türk Telekom’un, yatırım yapan rakiplerini sürekli şikâyet etme yaklaşımından vazgeçmesini ve ülkemiz adına daha yapıcı bir tutum sergileyerek, elindeki fiber kabloları ve fiber kanallarını paylaşması, yeni altyapı kuracak olanlara engel olmaması,  ülkemiz için değer yaratacak bir anlayış içinde olmasını  temenni ediyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Teknoloji - 9:20 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  TOBB İle Mesleki Eğitim
  Tobb İle Mesleki Eğitim Merkezleri Alanında İş Birliği Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleşen törenle imzalandı. Kapsama alınan oda ve borsa üyesi işletmelerle mesleki eğitim merkezlerinin eşleştirilmesine yönelik protokolün imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki […]
 • 02
 • 03
  Karşıyaka’da Aşure Buluşması
  Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel Aşure Günü etkinliği, Bahçelievler Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde yoğun katılımla gerçekleşti.
 • 04
  Bağcılarlı sporcular İslami Dayanışma Oyunları’na damga vurdu
  İlk üç sıra Bağcılar’ın oldu Konya’da düzenlenen ve 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı 5.
 • 05
  Bingöl Müteahitler Birliğinden Ortak Açıklama
  Bingöl Müteahhtitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara ve Başkan yardımcıları Muhittin Bukan,Metin Günay’dan Ortak basın açıklaması Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’de de inşaat maliyetleri yükseldi. Artan maaliyetler üstünde kentte satılan konutlar çok sayıda ev hayali ile kalan yurttaşın hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu. Bu konularda bir değelendirme yapan Bingöl Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara yaptığı açıklama […]
 • 06
  Kral Şakir Aydın Tekstil Park’ta Çocuklarla Buluştu
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Tekstil Park’ta her gün binlerce Aydınlının bir araya geldiği etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.
 • 07
  Zeytinli Rock Festivali yasaklandı
  Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, Zeytinli Rock Festivali’ni ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ bahanesiyle yasakladı. Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ve biletleri günler öncesinden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yayınlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve […]
 • 08
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Vatandaşlara Aşure İkram Etti
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayıyla birlikte her yıl geleneksel olarak yaptığı aşure ikramlarını, bu yıl da Aydın’ın tüm ilçelerinde gerçekleştiriyor.