16° Parçalı bulutlu

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan Cumhuriyet TV’ye konuk oldu

Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan, göçmen kriziyle ilgili Cumhuriyet TV’ye değerlendirmelerde bulundu.
Gündem - Nisan 23, 2022 10:09 am A A

Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan, göçmen kriziyle ilgili Cumhuriyet TV’ye değerlendirmelerde bulundu.

 

“Herkes göçmenler ve mültecilerden sorunun kaynağı olarak bahsediyor. Sorunun kaynağı asla göçmenler ve mülteciler değil. Eşitsizlikler ve savaşlardır” diyen Okuyan, “Suriye özelindeyse çok açık ki bizim ülkemizin de katkısıyla yaşanan bir iç savaş var” şeklinde konuştu.

 

“Sınırların insanlık açısından zaman içerisinde tamamen kaldırılmasını savunan bir partinin üyesiyim. Ancak bugünkü dünyanın gerçekliği bambaşka. Emperyalizm, eşitsizlik, savaşlar var ve sınırlar bir gerçeklik” diyen Kemal Okuyan, çok sayıda kadın ve çocuğun da ülkelerinden kaçarak başka ülkelere sığındığını vurguladı. “Türkiye-Yunanistan sınırımızı bir kenara bırakırsak, aşağı yukarı sınırdan söz edilemeyecek bir ülke hale geldik” diyen TKP Genel Sekreteri, sınırlarda güvenlik istikrarının olmadığını ancak Türkiye’nin de başka ülkelerin sınırlarına saygı duymadığını söyledi.

 

‘Erdoğan sınırları belirsizleştirmeye karar verdi’

Okuyan, ”Sınırlar Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından yok sayılıyor. AKP hükümeti sınırları bile isteye ortadan kaldırdı. Çünkü Erdoğan, sınırları belirsizleştirmeye karar verdi. AKP’nin mülteci politikasının temelinde ‘Yeni Osmanlıcı’ politikalar da yatıyor” ifadelerini kullandı.

 

“Temkinli olmalıyız. Ortaya yayılan her görüntü gerçek değil” diyen Okuyan şöyle devam etti:

 

“ABD emperyalizmi diye bir gerçek var. Göç politikaları ve mülteci akımları da ülkelerin askeri, siyasi projeksiyonlarında bir yere sahip. Mültecilerin sırtından para kazananlar var. Akdeniz, bir mezarlığa dönüştü. Ülkemizin katkısıyla yaşanan bir iç savaş var. Bir katliam yaşanıyor ve AKP bu katliama ortak.

 

‘İnsanların başka ülkelere özgürce gitmelerini engelleyen bir şey varsa AKP de imzası var’

 

2016’da AB’yle bir geri kabul anlaşması imzaladık. Bu anlaşmanın bir unsuru AB’ye üye ülkelere Türkiye vatandaşlarının serbest girişim hakkı söz konusuydu bu zaten hemen unutuldu. Bir de AB’den miktarıyla ilgili tartışmalar olan bir para geldi. Ama asıl mesele Türkiye’nin kabaca mülteci akınını bloke etmesi, mültecilerin Türkiye’de kalmasıydı. Türkiye de bunu kabul etti. AKP’nin bugün ‘İnsanlık suçu işliyorlar’ demesinin bir anlamı yok, onlar attılar bu imzayı. İnsanların başka ülkelere özgürce gitmelerini engelleyen bir şey varsa burada AKP hükümetinin de imzası var. AKP Türkiye’yi bir toplama kampına çevirirken para almış oldu.

 

‘Kimse durup dururken göç etmiyor’

İnsanlar istedikleri yere gidebilmeli. Ülkelerin nüfusunu, ekonomik durumunu insanları aç bırakıp sömürürken, NATO’ya girerken, savaşları çıkarırken düşüneceklerdi. Kimse durup dururken göç etmiyor. Aş ve iş bulamadıkları yerden göç eder. 20 yıldır ülkede süren gerici dönüşümle ilgili ne yapıldı? Bu dönüşümün kaynağı Türkiye, Suriyeli göçmen değil. Problemleri doğru teşhis etmeliyiz. Ancak göçmenlerin ciddi sorunları da var. Uyum sorunları var, kültürel sorunlar var.

 

Afganistan çok geri kalmış ideolojik ve kültürel yapıların baskın olduğu bir ülke. Biz bunları ‘Onların kültürü böyle’ diyerek folklorik bir bakışla konuya yaklaşamayız. Afganistan’da çocuk tecavüzleri çok yaygın ve meşrulaşmış durumda ne yazık ki. Bir aşiret örgütlenmesi var. Göçmenlerin haklarını savunurken bir hata yapıp bu sorunları görmezden gelirsek yanlış yapmış oluruz. Bu sorunun kaynağı, sömürü düzenidir. Öte yandan mültecilerin uyum sorunu vardır ve bizim onaylayamayacağımız kültürel ve ideolojik bakışları olabilir. Bizim patronlarımız göçmenlere ucuz iş gücü olarak baktığı sürece zaten çözülmez. Göçmenler haklarını aradıklarında linç edileceklerini biliyorlar. Bir göçmen işçi hakkını aradığında dövülüyor, böyle sayısız örnek var.”

 

‘AB’yle imzalanan geri kabul anlaşması çöpe atılmalı’

Erdoğan’ın “Gönüllü olarak ülkelerine döndüreceğiz” sözleriyle Zafer Parti Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın açıklamalarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Okuyan, “İnsanları gitmeye ikna etmenin bir dizi yolu vardır. Can güvenliği nedeniyle kendi ülkelerinden kaçan insanlara yine aynı nedenle Türkiye’den gitmeleri için hazırlık yapılıyor.Bunlar çok tehlikeli. Gerçek var. Patron küçük bir azınlığı kast etmiyorum ama insanlar iş buldular, düzen kurdular. ‘Bunlar geçici misafir’ deniyorsa, göçmenlerin huzursuz edilmeleri sağlanacak demektir. Tersinden bir göçe zorlanmasın Türkiye’deki mülteciler. AB’yle imzalanan geri kabul anlaşması çöpe atılmalıdır. Cenevre Sözleşmesi uygulansın” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 10:09 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Ege İhracatçı Birlikleri’nde Jak Eskinazi güven tazeledi
  Ege İhracatının kare ası belirlendi   Ege İhracatçı Birlikleri’nde 1 Nisan 2022 tarihinde başlayan genel kurul maratonu Koordinatör Başkanlık seçimiyle sonuçlandı.
 • 02
  Sanko Enerji Devreye Aldığı Dört Rüzgâr Enerji Santralinin Açılışını Yaptı
  Açılış töreni Bursa Güney-1 RES’te yapıldı    Sanko Enerji Devreye Aldığı Dört Rüzgâr Enerji Santralinin Açılışını Yaptı   Sanko Enerji Grubu, son olarak devreye aldığı Akyel-1, Akyel-2, Gazi-9 ve Güney-1 RES olmak üzere toplam kurulu gücü 200 MW’ı aşan 4 yeni rüzgâr enerji santrali için 17 Mayıs 2022’de Güney-1 RES’te bir açılış töreni gerçekleştirdi.
 • 03
  “Trafik Sigortası’nda Teminat İki Kat Arttı”
  Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Özgür Obalı, SEDDK’nın yayınladığı yönetmeliğin ardından yaptığı açıklamada, primlerdeki değişikliğin teminat artışıyla birlikte geldiğine dikkat çekti.
 • 04
  Hayvan Pazarının Kotra Kiralamaları Yapıldı
  Kurban Bayramı’na 1 buçuk ay gibi kısa bir süre kalırken, bölgenin en hareketli hayvan pazarlarından biri olan İnegöl Hayvan Pazarının Kurban Bayramı için yer kiralama işlemi bugün yapıldı.
 • 05
  Halı ve zemin kaplamaları sektörlerinin buluşma noktası “DOMOTEX Turkey” yoğun ilgi gördü
  DOMOTEX TURKEY’DEN 2022 YILINDA HALI SEKTÖRÜNÜN  İHRACAT HEDEFİNE BÜYÜK KATKI   Halı ve zemin kaplamaları alanında sektör firmaları ve profesyonellerini bir araya getiren DOMOTEX Turkey, 3 yıllık aradan sonra yerli ve yabancı toplam 216 firmanın katılımıyla Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde yaklaşık 25.
 • 06
  Dargeçit Bilgi Evi Gençlerin Hizmetinde
  Zeytinburnu Belediyesi’nin katkılarıyla kardeş belediye Mardin Dargeçit’e kazandırılan Bilgi Evi’nin açılışı ilçede düzenlenen Dargeçit Gençlik Festivali’nde yapıldı.
 • 07
  Neo Skola ve İlber Ortaylı’dan “Atatürk’ü Anlamak” eğitimi
  Neo Skola’dan 19 Mayıs’ta, tüm Türkiye’ye büyük bir armağan…   Kendini geliştirmek ve hayatta bir adım ileri gitmek isteyen herkesin “en iyilerle” buluşmasını sağlayan online eğitim yönetimi platformu Neo Skola, tarihçi, akademisyen ve yazar Prof.
 • 08
  Fakirleştiren büyüme
  Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Ekonomist Sani Ak, İstanbul’da düzenlenen Mevzu Ekonomi: Çözüm Milli Ekonomi Modeli programında konuştu.