16° Parçalı bulutlu

TKP Olağanüstü Konferans Raporu’nu ve aldığı kararları duyurdu

Türkiye Komünist Partisi 9 Ocak’ta Ankara’da “Bir Adım Daha İleri” başlığıyla Olağanüstü Konferans düzenledi.
Gündem - Ocak 13, 2022 1:21 pm A A

Türkiye Komünist Partisi 9 Ocak’ta Ankara’da “Bir Adım Daha İleri” başlığıyla Olağanüstü Konferans düzenledi. Yaklaşık 600 delegenin katılımıyla gerçekleşen toplantıda delegeler, hem konferans raporu hem de karar taslaklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundular. 

 

AKP’nin iktidara gelişinden günümüze kadarki süreçte yaşananların özetinin analiziyle başlayan rapor, özelleştirmelerden, laikliğin günbegün ayaklar altına alınmasına; seçim sisteminden, düzen siyasetinin sermayeyle ilişkilerine; Haziran Direnişi sonrası muhalefetin izlediği strateji ve Millet İttifakı’nın ortaya çıkışı gibi pek çok başlığı içeriyor.

 

Yaklaşan seçimlere ilişkin değerlendirmelerin bulunduğu raporda AKP iktidarının nasıl sona ereceğinin önemsiz olmadığı söyleniyor. Bu başlıkta ayrıca EMEP ve Sol Parti’yle yürütülen ittifak görüşmelerine dair güncel bilgiler de yer alıyor. TKP, her seçim döneminde tartışma konusu olan CHP ve HDP ile ilgili tavrını da rapor metninde detaylı bir şekilde açıklıyor.

 

TKP çağırıyor: 2023'e yaklaşırken hedef Sosyalist Cumhuriyet

 

“Çağrımız tüm emekçi halka, tüm yurtsever ve devrimcileredir” denilen ve Türkiye Komünist Partisi’nin önümüzdeki yakın geleceği, emekçi halkın sermaye düzenine karşı ayağa kalkacağı tarihsel bir dönem olarak gördüğü belirtilen rapor, şu ifadelerle bitiyor:

 

Parti bütün gücüyle bugünü ve yarını kazanmak için uğraşıyor ve işçilere, öğrencilere, köylülere, aydınlara partiye, TKP"ye katılma çağrısı yapıyor. TKP düzenin sola vermek istediği "denge ve denetleme" rolünü, sömürü ve eşitsizliğe makyaj işlevi görmeyi reddediyor. Sosyalist bir Cumhuriyet, 2023'e yaklaşırken, temel hedef ve şiarımızdır.

 

Parlamentoya, popüler kültür alanına ve sosyal medyaya sıkışmış bir muhalefet ya da solculuğun sonuç alıcı olmadığı, hatta sermaye düzeninin restorasyon hazırlığına açıkça hizmet ettiği görülmektedir. Artan hayat pahalılığı ve dayanılmaz hale gelen yoksulluğa dönük tepkilerin ölçeği ile sözünü ettiğimiz alanlarda çıkarılan gürültünün orantısızlığı fazlasıyla düşündürücüdür. TKP, örgütlü ve ilkeli bir mücadele hattı dışında hiçbir çözüm olmadığını göstermeye kararlıdır. Partiye son dönemde artan ilgi, bu kararlılığı emekçi halkımızın da giderek daha fazla benimsediğini göstermektedir.

 

Ağır ekonomik koşullar altında çare arayan halkımız için ve halkla birlikte çareyi, dayanışmayı, umudu, mücadeleyi örgütleyeceğiz ve memleketimizi karanlıktan çıkaracağız.

 

TKP Türkiye'nin geleceğidir. Gelin geleceğimizi ellerimize alalım ve umudu yeşertelim. 2022 Olağanüstü Konferansı, Türkiye Komünist Partisi'ne

 

– Hayat pahalılığı ve yoksulluğun ağır baskısını hisseden halkın tepkisini örgütlü mücadeleye dönüştürme

 

– Bütün semt evleri ve işçi evlerini dayanışmanın yeşerdiği üsler haline getirme

 

– Dost güçlerle birlikte emekçilerin anti-emperyalist ve laik cephesini, blok ya da ittifakını yaratma

 

– 1 Mayıs'a kadar 5000 yeni üye ve gönüllü hedefini hayata geçirmek için her tür aracı geliştirme

 

– Partinin artan maddi kaynak ihtiyacı için etkili ve yaygın bir kampanya örgütleme

 

– Partinin yaklaşan parlamento seçimlerindeki adaylarını belirleme sürecine derhal başlama görevini vermektedir.

 

Yolumuz zorludur, yolumuz açıktır.

 

“Bir adım daha ileri” diyor, mücadeleye devam ediyoruz. AKP’ye boyun eğmeyen halkımızın sömürüye karşı ayağa kalkacağı bir büyük kavgayı kararlılıkla örgütlüyoruz.

 

TKP Türkiye işçi sınıfının aklı ve vicdanı, ülkenin onurudur!

Yaşasın komünizm, yaşasın Türkiye Komünist Partisi!

 

Konferansta alınan kararlar

 

TKP Olağanüstü Konferansı’nda çeşitli başlıklarda kararlarını da açıkladı. Bu kararlar arasında Cumhurbaşkanlığı seçimi ilgili öneri, milletvekili adaylarının belirlenmesi, sol içi ittifak görüşmeleri, seçim yasası hakkında alınan kararların yanı sıra, abluka altındaki Küba ile dayanışma kararı da yer alıyor. 

 

TKP’nin konferansta aldığı kararlardan bir diğeri ise devletleştirme başlıklı. Tüm kamu kaynaklarının devletleştirilmesi gerektiği söylenen kararda, başta enerji şirketleri olmak üzere acilen tüm temel ihtiyaçların sağlandığı şirketlerin devletleştirilmesi gerektiğini ifade ediliyor.

 

TKP’nin konferansta aldığı ve uygulayacağı iki diğer karar ise, örgütlenme ve bağış kampanyaları. Partinin üye ve dostlarıyla sağladığı mali kaynaklarını artırma ihtiyacı ve sosyalizmin sesinin yükselmesi gerektiğinden doğan ihtiyaçların sonucu ortaya çıkan bu kararlar, tüm delegelerin kabul yönündeki oylarıyla önümüzdeki dönemde uygulanmaya başlayacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 1:21 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi’
  Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi’ 19 Aralık Pazar günü 10:00 – 16:00 saatleri arasında online olarak gerçekleşti. İhracat yapan ve yapma hazırlığında olan her sektörden firma için yol haritası niteliğinde harika bir buluşma oldu. Bu yıl 19 Aralık 2021 tarihinde üçüncüsünü gerçekleşen, ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi 2021’ Sosyal Uygunluk, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Ödül […]
 • 02
  Aşırı Soğuklarda Hipotermi Durumu Oluşabilir !
  Aşırı soğuklar ! Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, geçtiğimiz hafta ülkemizi etkileyen yoğun kar ve soğuk havanın bu hafta da devam edeceği söylenmektedir. Kişisel olarak alınabilecek önlemlerle bu sorunları daha az hasarla atlatabiliriz. Soğuk havada donma ve hipotermi gibi risklerin yanında buzlanma dolayısıyla oluşabilecek kazalardan kendimizi korumakta çok önemlidir. Donmanın en sık rastlanan belirtisi soğuk […]
 • 03
  ABD’den Sedef Kabaş tepkisi
  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkında “Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasından dolayı üzgünüz. İfade özgürlüğü evrenseldir” açıklamasında bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ”Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasından dolayı üzgünüz. İfade özgürlüğü evrenseldir ve bazıları tarafından tartışmalı ya da rahatsız edici olduğu düşünülen sözleri içerse de ifade özgürlüğünün korunması demokrasileri […]
 • 04
  İBB, Metro Seferlerini 02.00’ye Kadar Uzattı
  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u etkisi altını alan kar yağışıyla ilgili denetimlerini gün boyu sürdürdü.
 • 05
  Senfoni Orkestrasına Bir Ödül Daha
  Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından, Anadolu’nun ortak kimliğine katkıda bulunan üretimlere dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Anadolu Ödülleri’nin kazananları açıklandı.
 • 06
  Yüzde 30’a çıkarılan devlet katkısı, BES’teki büyümenin itici gücü olacak
  Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Remzi Duman: “30’a çıkarılan devlet katkısı, BES’teki büyümenin itici gücü olacak” BES’teki yeni düzenleme ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Remzi Duman; “Sistemin önümüzdeki dönemde yakalayacağı büyüme ivmesindeki en önemli itici güçlerden biri hiç kuşkusuz ki, yüzde 30’a çıkarılan devlet katkısı olacak.
 • 07
  Ülke Genelinde Olumsuz Hava Koşulları
  Ülke genelinde yaşanan aşırı kar yağışları nedeniyle kapalı bulunan yolların açılması ve vatandaşlarımıza yardım ulaştırılması için AFAD koordinasyonunda Karayolları, Emniyet, Jandarma, 112, Belediye, İl Özel İdare, Türk Kızılay, UMKE ve STK ekiplerinin çalışmaları devam etmektedir.
 • 08
  Cengiz Kurtoğlu’ndan şok sözler! Verdi veriştirdi
  Geçtiğimiz hafta domuz gribine yakalanan sanatçı Cengiz Kurtoğlu, iyileşir iyileşmez sahneye çıktı. Kurtoğlu, “Bizim camiada grip yok ama domuzlar çok” sözleriyle şaşırttı. İşte detaylar. “YETER Kİ YOLUMA YABAN DOMUZU ÇIKMASIN” Sağlığın her şeyden önemli olduğunu söyleyen Kurtoğlu, geçirdiği hastalık üzerinden bazı meslektaşlarına da gönderme yaptı: “Domuz gribine yakalandım ama bu dağdaki yaban domuzu gribi gibiydi. […]