16° Parçalı bulutlu

Toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı Avon’dan 1,35 milyon dolar bağış

Avon, 135.
Ekonomi - Kasım 25, 2021 9:50 am A A

Avon, 135. yılında da sözlü ya da fiziksel saldırıya uğrayan kadınların yanında olmaya devam ediyor.  Avon ve NO MORE Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre; kadınların üçte birinden fazlası, birlikte olduğu bir partner tarafından yapılan olumsuz yorumlar nedeniyle kendi değerlerine dair güvensizlik yaşıyor. Avon, sözlü şiddete karşı çıkmak için bir çevrimiçi portal aracılığı ile müşteriler, Temsilciler ve iş ortakları için bir eğitim kampanyası başlattı. Kampanya için sivil toplum kuruluşlarına 1,35 milyon dolar bağışlandı.

Dünyada ve Türkiye’de kadına ve aile içi şiddetle mücadele konusunda uzun yıllardır çeşitli çalışmalarla kadınlara destek olan Avon’un NO MORE Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre; her beş kadından biri yakın bir partner tarafından sürekli olarak sözlü şiddete maruz kalıyor. İngiltere, Polonya ve Filipinler de dahil olmak üzere sekiz ülkede 8.300'den fazla kadınla yapılan araştırma, 25-34 yaşları arasındaki 5 katılımcıdan yaklaşık ikisinin ilişkilerinde potansiyel sözlü şiddet belirtileri yaşadığını da ortaya koyuyor ve bu oran yaş grupları arasında en yüksek orana sahip. Sonuçlar, dünyadaki kadınların üçte birinden fazlasının (36), partnerleri tarafından yapılan olumsuz yorumlara dayanarak öz değerleri konusunda güvensizlik yaşadığını belirtiyor.

10 kadından biri nereye gideceğini bilmediğini söylüyor

Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizmi desteklemek üzere Avon ve NO MORE, herkesin sözlü şiddeti ve bunun zorlayıcı kontrol, aile içi şiddet veya yakın partner şiddetindeki rolünü tanımasına yardımcı olmak için bir kampanya başlatıyor. Sözlü taciz sorunları için destek isteyip istemediği sorulduğunda, her 10 kadından biri (11) nereye gideceklerini bilemediklerini ve 10 kadından biri de kendisini kontrol eden bir partneri olduğu veya bildirdikten sonra karşılaşabilecekleri sonuçlardan çok korktuğu için harekete geçemediklerini belirtiyor. Yardım arama davranışlarının önündeki bu engeller, şiddete uğrayan birçok kişinin bu ilişkilerde kapana kısılmasına neden oluyor.

Genel görünümden kilo ve giyimine 

Kadınların yaklaşık yarısı (47) yakın bir partnerden genel görünümleri hakkında olumsuz yorumlar aldığını ve beşte biri (19) son bir ay içinde bu durumla karşı karşıya kaldığını söyledi. Bildirilen diğer olumsuz yorumlar ise kadınların zekası (43), işi veya kariyeri (44), kilosu (50) ve giyimi (50) ile ilgiliydi. Bu, en çok 25-34 yaşlarındaki kadınlarda rastlanan bir durum oldu. 25-34 yaş grubunun yaklaşık dörtte biri (24) son bir ay içinde kiloları hakkında olumsuz yorumlara maruz kalırken, bu oran 55 yaş üstünde 10 olarak yer aldı. Şiddet uygulayanların çoğu, kurbanlarını sevdiklerinden uzaklaştırmak için yaygın olarak onları eleştirme manipülasyon tekniğini kullanıyor. Kadınların yarısından fazlası, yakın bir partnerin arkadaşlarına veya ailelerine (55) eleştirilerde bulunduğunu söylüyor. 

Sessizlikten Konuşmaya

Sözlü şiddet belirtilerine maruz kalanların 16'sı destek ararken, bu kadınların 30'u bir aile üyesine, 26'sı bir arkadaşına ulaşıyor. Bu ankette nispeten küçük bir sayı olmasına rağmen, bazı katılımcıların güzellik terapistleri veya kuaförler (2) ve Avon Temsilcileri (2) gibi dış kaynaklardan destek aradıklarını söylemeleri dikkat çekiyor. Şiddet uygulayanların mağduru arkadaşlarından ve ailesinden izole ettiği kontrol edici bir ilişkide, bu grupların hayat kurtarıcı bir rol oynaması söz konusu olabilir. Avon, toplulukları içindeki bir ilişkiler ağı ve eşitler arası desteğiyle, dünya çapındaki 5 milyon Temsilcisine önleme, görgü tanıklığı ve destek kaynakları içeren bir araç seti de dahil olmak üzere eğitim sunuyor. Avon'un küresel Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Protokolü aracılığıyla aile içi istismara maruz kalan çalışanlara destek sunan bir dizi Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Elçisine de eğitim veriliyor.

Sadece bir “Kadın Meselesi” değil

Dünyanın dört bir yanındaki kadınlar arasında, genç erkekleri kadınlara karşı inançları ve tutumları konusunda eğitmek için daha fazlasının yapılması gerektiğine dair güçlü bir his var (81) ve kadınların dörtte üçünden fazlası toplumda erkeklerin kadınlara nasıl davranması gerektiği konusunda ele alınması gereken köklü sorunlar olduğuna inanıyor. Avon ve NO MORE Vakfı, insanlara sözlü şiddet belirtileri, sözlü şiddete uğrayan birinin ne yapması gerektiği ve yardım için nereye gideceği hakkında önemli bilgiler sağlamak için bir online platform oluşturdu. Sözlü şiddete uğrayanların gerçek hikayelerini içeren koleksiyonun da yer aldığı platformun yanı sıra Avon 135. yıl dönümünde, şiddete uğrayan kadınları desteklemek için dünya çapındaki Sivil toplum kuruluşlarına 1,35 milyon dolar bağışta bulunuyor.

‘16 günlük aktivizm başlattık’

Avon CEO'su Angela Cretu şunları söyledi: “Araştırmamız, sözlü, duygusal veya fiziksel olsun, cinsiyete dayalı her türlü şiddet hakkında konuşmayı teşvik etmeye devam etmemizin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Son 15 yılda Avon, kadına yönelik şiddeti sona erdirmeyi ve sessizlik duvarını yıkmayı misyon edindi. Dünya çapında, hepsi kendi benzersiz ağlarına sahip 5 milyon Temsilcimizle birlikte kendimizi işaretleri tanıma, güvenli konuşmalar yapma ve yerel sivil toplum kuruluşu desteğini yönlendirme konusunda eğitime adadık. Ayrıca, aile içi şiddete maruz kalabilecek her çalışanı desteklemek için bir Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Protokolü ve Elçiler getirdik. Sözlü şiddetin ne olduğundan emin olmayan insanları işaretleri tanımaya çağırdığımız bu 16 Günlük Aktivizm; kendini izole hisseden mağdurlar için, yalnız olmadıklarını bilmesi ve şiddete uğrayanların gerekli yardıma başvurmaları konusunda da teşvik etmeyi amaçlıyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ekonomi - 9:50 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Öğretmenler En Çok Neyden Şikayetçi ? (Özel Haber)
  Türk Eğitim Sen tarafından yapılan ankette öğretmenlerin en çok şikayetçi olduğu konular gün yüzüne çıktı. Katılımcıların yüzde 58’i Milli Eğitim Bakanlığı ve bakanlık taşra teşkilatlarında liyakatsız yöneticilerin tutum, davranış ve uygulamalarından şikayetçi oldu ! Ankete katılımcıların %52,52’si il/ilçe müdürlüklerinde en çok yaşadıkları sorun olarak liyakatsiz yöneticilerinin tutum, davranış ve uygulamaları olarak belirtmişlerdir. %22,24’ü ise hiçbir […]
 • 02
  Horlamaya Çözüm
  Horlamaya Çözüm !  Horlama, uyku ve yaşam kalitesini engelleyen sorunların başında geliyor. Horlama şikayeti olan kişilerin sabahları fazlasıyla yorgun, halsiz ve kalitesiz uykuyla güne başladıklarını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik, bu rahatsızlığın ‘Su Diyeti’ ile kişinin kilosuna bağlı olarak 1 – 4 aylık süre içinde ve yüzde 95’in üzerinde başarı oranıyla tedavi edilebileceğini ifade ediyor.  Dr. […]
 • 03
  Dünya Ticaret Yatırım ve Kalkındırma Derneğinden Gazeteci Ferhat Aydoğan’a Teşekkür
  Dünya Basın Federasyonu Üyesi Gazeteci Ferhat Aydoğan, Dünya Ticaret Yatırım ve Kalkındırma Derneği’ni ziyaret etti. Aydoğan gerçekleştirdiği ziyarette, dernek başkanı Ali Genç’e hizmet anısına onur plaketi takdim ederek işlerinde başarılar diledi. Aydoğan gerçekleştirdiği ziyarette, Dernek Başkanı Ali Genç’e hizmet anısına onur plaketi takdim ederek işlerinde başarılar diledi. Ziyaretten dolayı memnuıniyetini belirten Dernek Başkanı Ali Genç, […]
 • 04
  Ege Kıyılarında Fırtına Devam Edecek
  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kıyı Ege’de devam eden kuvvetli fırtınanın yarın da (30 Kasım 2021 Salı) etkili olacağı bilgisini verdi.
 • 05
  ORGANICS by Red Bull “Organics Sunday” ile bomontiada’da Sertab Erener ve Gülinler Rüzgarı Esti
  Türkiye’nin ilk organik içerikli gazlı içecek serisi ORGANICS by Red Bull’un müzik, çağdaş sanat ve gastronomiyi harmanlayan ORGANICS by Red Bull Sessions çatısı altında, 28 Kasım’da Yapı Kredi bomontiada’da Organics Sunday etkinliği gerçekleştirildi.
 • 06
  Cartel Grubu’nun İnceefe’sinden Pandemic albümü
  Efsane CARTEL grubunun kurucu üyelerinden İnceEfe'nin kurduğu Efeler Area şirketinin yapımcılığını üstlendiği, 19 sanatçının şarkılarının bulunduğu PANDEMIC isimli toplama albüm Cuma günü tüm dijital marketlerde yerini aldı.
 • 07
  Veri madenciliği ile gelecekteki trendler öngörülebiliyor…
  Veri madenciliği, insan gözüyle görülmesi mümkün olmayan finansal eğilimlerin keşfedilmesi, güvenlik açıklarının tespiti, gen haritalandırma ve pazar analizi gibi uygulamaları mümkün kılıyor.
 • 08
  Nevşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Dirikoç ve yöneticilerden NTSO Başkanı Parmaksız’a ziyaret
    Nevşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Nafiz Dirikoç ve beraberindeki kulüp yöneticileri Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M.