16° Parçalı bulutlu

Türkiye’nin ‘Sıfır Atık’ İlçesi Zeytinburnu

2019 yılından beri israfa ve çevreye olan duyarlı çalışmalarıyla ‘Sıfır Atık’ projesini destekleyen Zeytinburnu Belediyesi, ‘Sıfır Atık’ seferberliğinde Türkiye’nin öncü ilçelerinden biri olmayı başardı.
Gündem - Nisan 13, 2022 12:50 pm A A

2019 yılından beri israfa ve çevreye olan duyarlı çalışmalarıyla ‘Sıfır Atık’ projesini destekleyen Zeytinburnu Belediyesi, ‘Sıfır Atık’ seferberliğinde Türkiye’nin öncü ilçelerinden biri olmayı başardı.

 

Bundan yaklaşık üç yıl önce Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan ‘Sıfır Atık’ seferberliğine ilk olarak belediye hizmet binası içerisinde yaptığı revizyonlarla uyum sağlayan Zeytinburnu Belediyesi, kısa sürede ‘Sıfır Atık’ anlayışıyla, israfın önüne geçmek ve çevre duyarlılığına olan bilincin artırılması için yürüttüğü birçok projenin de öncüsü olmayı başardı.

 

ATIKLAR AYRIŞTI, 100’DE 100 DÖNÜŞÜM SAĞLANDI

Türkiye’de örnek alınacak ‘Sıfır Atık’ projelerine imza atan Zeytinburnu Belediyesi, ilk olarak Merkezefendi Mahallesi’yle pilot olarak başlattığı ayrıştırılmış çöp konteynırları sistemini tüm ilçe geneline yaymayı başardı. Bugün Zeytinburnu’nda 365 noktada ayrıştırılmış konteynır ve geri kazanım kumbaraları bulunuyor. Burada geri kazanılabilir atıklar; kâğıt, plastik, metal, cam ve diğer atıklar yani geri dönüşmeyen ve organik atıklar ayrı konteynırlarda toplanıyor. Aynı zamanda ilçenin 23 noktasında; kâğıt, plastik, metal, cam ambalaj atıkları, elektronik atıklar, bitkisel atık yağlar, atık piller, atık floreasanların toplanması amacıyla 6 gözlü atık getirme merkezleri kuruldu. Zeytinburnu’nda bulunan 102 eczaneye de atık ilaç toplama kutusu koyuldu. Yine ilçedeki 90 noktaya atık giysi kumbarası yerleştirilirken, 50 noktaya da bayat ekmek kumbarası bırakıldı. Sıfır Atık projesi kapsamında Zeytinburnu’ndaki tüm okullara ve kamu kurumlarına da iç mekân sıfır atık ekipmanları Zeytinburnu Belediyesi tarafından karşılanırken, pazar yerlerindeki atık sebzeler de Zeytinburnu Belediyesi ekipleri tarafından toplanarak kompost cihazında gübreye dönüştürüldü.

 

“ATIĞINI GETİR, PUANI TOPLA, BEDAVA ALIŞVERİŞTE KULLAN”

Yaklaşık iki yıl kadar önce Sıfır Atık uygulamalarına “Atığını getir, puanını topla, alışverişinde harca" çağrısı ile yeni bir Atık Kazanç Projesi dâhil eden Zeytinburnu Belediyesi, Mobil Atık Kazanç Aracı uygulamasıyla yine Türkiye’de bir ilk olan uygulamayı başlattı. Zeytinburnu’nda her gün iki mahalleye hizmet verecek şekilde hareket eden Mobil Atık Kazanç aracı; kağıt, plastik, metal, cam ambalaj atıkları, bitkisel atık yağlar, atık piller, atık elektrikli ve elektronik eşyalar ve atık floresanları ayrı ayrı toplarken, vatandaşlar teslim ettiği atık türlerine göre puan kazanıyor. Zeytinburnu Belediyesi tarafından vatandaşlara dağıtılan Z kartlara her atık tesliminde puan yükleniyor. Bu puanlar ilçedeki anlaşmalı süpermarketlerde yapılan alışverişlerde, askıda mama ve askıda ihtiyaç uygulamalarında kullanılabiliyor. Bugüne kadar 11 bin 650 kişiye Z kart dağıtan Zeytinburnu Belediyesi, Mobil Atık Kazanç Aracı vasıtasıyla; 13 ton bitkisel yağ, 173 ton cam, 32 ton elektronik atık, 1 ton floresan, 827 ton kâğıt-karton, 369 ton karışık ambalaj, 57 ton metal, 1.5 ton pil, 780 ton plastik atık topladı. Toplanan atıklar karşılığında sokak hayvanlarına 2 ton mama temin edildi.

 

Öte yandan ‘Sıfır Atık’ konusunda ilkokul öğrencilerine eğitim ve atölye çalışmaları gerçekleştirmek üzere faaliyete geçecek olan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nin de içinde bulunduğu, Çevre ve İklim Değişikliği Eğitim Merkezi çok yakın zamanda Zeytinburnu’nda faaliyete geçiyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 12:50 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  İletişim Başkanı Altun’dan “İsveç, NATO’ya katılmak için Türkiye’nin endişelerini gidermek zorunda” mesajı
  İletişim Başkanı Altun: “Terör örgütleri konusunda yeterince kararlı bir pozisyon alamamış ülkelerin üyeliğine olumlu yaklaşılması düşünülemez.” Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç’te yayımlanan Expressen gazetesinde kaleme aldığı makalede, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu: “İsveç’in NATO’ya katılımı, Türkiye’nin bu haklı endişeleri giderilmediği müddetçe mümkün olmayacaktır. Bir saldırı durumunda NATO’nun en büyük ikinci ordusunun sizleri savunmasını […]
 • 02
  Hekim Göçü ! (Özel Haber)
  Hekim Göçü ! Haklarını alamadıkları gerekçesiyle 17-18 Mayıs tarihlerinde iş bırakan hekimler, ülkede gündeminin birinci sırasına yerleşti. Twitter #SağlıkÇöktüDoktorGöçtü etiketi ile yıkıldı !  Hekimlerin ve sağlık personelinin başlattığı eylem süreci devam ederken, kamudan istifa eden ve yurt dışına giden hekim sayısı da her geçen gün artıyor ! İşte hekim hakları ile ilgili atılan twitler Şehirler arası […]
 • 03
  CHP’den SADAT Önergesi: “Kamu Kurumlarıyla İlişkileri Açıklığa Kavuşmalı”
  Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, SADAT’ın faaliyetlerinin araştırılması ve seçim güvenliğini sağlayacak önlemlerin belirlenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Araştırma önergesinin gerekçesinde, “Suriye’deki iç savaş ve iç karışıklık sürecinde ve bu ülkeden Türkiye’ye yaşanan sığınmacı akınında büyük rol oynadığı belirtilen bu şirketle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Cumhurbaşkanlığı’nın, Genelkurmay Başkanlığı’nın, […]
 • 04
  CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Erdoğan, ‘SADAT’la Alakam Yok’ Demişsin; Tanıştırayım, Solundaki 6. Kişi SADAT’ın Kurucusu”
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ‘SADAT ile alakam yok’ demişsin. Tanıştırayım, devlet sırlarının konuşulduğu toplantıda solundaki 6. kişi SADAT’ın kurucusu…” dedi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü TBMM grup toplantısında; “SADAT’ın yöneticileriyle yakından uzaktan hiçbir alakam olmadığı halde bunu bizim kullandığımız darbeci bir oluşum olduğunu söyleyecek kadar bu başkan terbiyesizleşiyor” diye konuştu. Bunun […]
 • 05
  Burhaniye Müzesi Büyük İlgi Gördü
  18 Mayıs Müzeler günü dolayısıyla Burhaniye Belediyesi Kuvva-i Milliye Kültür müzesi ziyaretçi akınına uğradı.
 • 06
 • 07
  ‘Suveyda’ Filmi Ücretsiz Halk Gösteriminde İzleyicisiyle Buluştu
  Nevşehir Belediyesi, 1930'lu yıllarda hafız olmaya çalışan bir çocuğun gözünden Türkiye'nin bir döneminde yaşananları ele alındığı Suveyda Filmi’ni, Nevşehirlilerle buluşturdu.
 • 08
  Prof. Dr. Türkan Saylan Ölümsüzlüğünün 13. Yılında Mezarı Başında Anıldı
  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)’nin Unutulmaz Genel Başkanı Prof.