16° Parçalı bulutlu

Unesco Müzik Şehri Kırşehir’de müzik odaklı kalkınma hamlesi toplantısı yapıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında finanse edilen UNESCO Müzik Şehri Kırşehir’de Müzik Odaklı Kalkınma hamlesi toplantısı 13 Ocak 2022 Perşembe günü Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde yapıldı.
Gündem - Ocak 13, 2022 4:40 pm A A

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında finanse edilen UNESCO Müzik Şehri Kırşehir’de Müzik Odaklı Kalkınma hamlesi toplantısı 13 Ocak 2022 Perşembe günü Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde yapıldı. Toplantıya Vali İbrahim Akın ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ile birlikte katılan Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, program açılışında yaptığı konuşmasında şunları ifade etti: 

“Müziğin kalbi Kırşehir’in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına müzik alanında dahil olmasıyla birlikte Müzikle Kalkınma Hamlesi toplantımıza katılan herkese saygılarımı sunuyorum.
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Müzik alanında dahil olan şirin Kırşehir’imizin “Müzikle Kalkınma Hamlesi”nde üzerine düşenleri tüm paydaşlarımızla birlikte yapıyor olmak kuşkusuz büyük önem arz etmektedir.

Bilindiği üzere ilimiz şirin Kırşehir UNESCO yaratıcı şehirler ağı içerisinde yer alıyor. Anadolu’nun ortasında Bozkırın sesini tüm yurda ve dünyaya duyuran Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Şemsi Yastıman gibi üstatlarımız ve Anadolu Abdal geleneğinin tüm temsilcilerinin kuşkusuz bu gelişmede sonsuz katkı ve emekleri olmuştur.

İlimizin tarihsel ve kültürel mirası içerisinde bulunan ve gelecek kuşaklara da özgür bir şekilde aktarmakla yükümlü olduğumuz Bozlak müziğinin icrası kadar bilimsel bir şekilde incelenmesi de önümüzde bir görev olarak durmakta ve bunun da gerekleri yapılmaktadır.

Hatırlatılacağı üzere 7-8 Temmuz 2021 tarihlerinde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Kırşehir Ulusal Müzik Çalıştayı gerçekleştirilmiş ve çalıştayda sunulan tüm bildirilerle birlikte çalıştay raporu da Kırşehir Belediyesi tarafından kitaplaştırılarak kültür arşivimizdeki yerini almıştı. Yine aynı yıl içerisinde Müzikle Kalkınma Hamlesi kapsamında gençlerimizi müzikle buluşturmak adına şehrimizin farklı yerlerine yerleştirdiğimiz Müzik Duraklarımızla farkındalık yaratmıştık. 
UNESCO Müzik Şehri Kırşehir’de Müzik Odaklı Kalkınma Hamlesi Projesi kapsamındaki Dijital Müzik Stüdyosu ve YouTube Çekim Odası, içerdiği cihazlar nedeni ile teknik bir personelin kontrolünde olması gerektiği için, bünyesinde bir Ses Teknisyeni barındıran Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde kurulacak ve merkezi konumu ile tüm müzisyenlerin kullanımına açık olacaktır.

Mesleki Beceri Geliştirme ve Üretim Atölyeleri (Müzik Aletleri Yapımı ve Bakım Onarım Atölyeleri) ise Kırşehir Belediyesi’ne ait olan ve Bağbaşı Mahallesi’nde bulunan 3 katlı binanın bu proje için tahsis edilen bir katında kurulacaktır.
Yine Bağbaşı Mahallesinde, Muharrem Ertaş Evinin yanında bulunan Kırşehir Belediyesi’ne ait boş arazide, Kırşehir Belediyesi’nin ayni katkısı ile bahsi geçen atölyelere özel tek katlı bir yapı inşa edilecektir.
İlaveten Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün karşısında yer alan Ahi Evran-ı Veli Külliyesi içerisindeki Zanaatkârlar Çarşısında bulunan bir dükkân Şehir Merkezi Satış Mağazası olarak tahsis edilecektir. Satış mağazasının tefrişatı için Kırşehir Belediyesi tarafından ayni katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Bu kapsamdaki çalışmalarımızın bundan sonra da artarak devam edeceğinin altını çiziyor; “Kötülerin gölgesi olmaz, dalı olmaz” diyen Dadaloğlu’nun sözünü havalandıran büyük ozanımız Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş başta olmak üzere Türk Halk Müziğinin tüm üstatlarını buradan bir kez daha saygıyla anıyor, hepinizi canı gönülden selamlıyorum.”

 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 4:40 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör’e Anlamlı Ziyaret
  Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Kızılkaya Belediyesi’ni Ayça Haberleşme ve Yayıncılığa bağlı A Haber Ajansının Genel Yayın Yönetmeni aynı zamanda Dünya Basın Federasyonu Üyesi olan ve Alaattin Çakıcı’nın da baş danışmanlığını yapan Gazeteci Ferhat Aydoğan ziyaret etti. Aydoğan Burdur ilinde bir dizi ziyaretlerde bulunarak Kzızılkaya beldesine geldi. Aydoğan Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Kızılkaya Belediye başkanı İlkay […]
 • 02
  Büyükşehir, Tipide Mahsur Kalan Vatandaşların Yardımına Koştu
  Van Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, kentte etkili olan kuvvetli fırtına ve tipide mahsur kalan 100’lerce araç ve vatandaşı kurtarmak için var gücüyle çalışıyor.
 • 03
 • 04
  ASAT’ta işçiyi sevindiren sözleşme
  Antalya ASAT Genel Müdürlüğü ve DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Antalya Şubesi arasında 2 bin 95 işçiyi kapsayan 3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı.
 • 05
  Kar tatili olan iller belli oldu!
  Yoğun kar yağışı nedeniyle 8 ilde okullar tatil edildi… Valilikler açıklamayı peş peşe yaptı… İşte kar tatili olan iller… ADIYAMAN Önceki akşam sadece taşımalı eğitime 1 gün ara verilmesine karar veren Adıyaman Valiliği, bugün eğitim ile ilgili yeni bir karar aldı. Salı ve Çarşamba günü tüm ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiği açıklandı. Adıyaman […]
 • 06
  Motorine zam İşte il il motorin fiyatları!
  Dolar yükselince artan motorin fiyatlarına dolar düşse de zam gelmeye devam ediyor. Son olarak motorine 52 kuruşluk bir zam daha geldi. İşte il il motorin fiyatları… Dolar yükselince artan motorin fiyatlarına dolar düşse de zam gelmeye devam ediyor. Son olarak motorine 52 kuruşluk bir zam daha geldi. İşte il il motorin fiyatları… İşte il il […]
 • 07
  Hrant Dink 15 yıl önce bugün katledildi
  Gazeteci Hrant Dink, 15 yıl önce bugün, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Cinayeti azmettirenlerin yargılandığı dava ise halen sonuçlanmış değil. Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 15 yıl önce bugün, çalıştığı gazetenin önünde, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Devlet görevlilerinin planlayıcısı olduğu ortaya çıkan ve 17 yaşındaki saldırganın gerçekleştirdiği cinayetin azmettiricileri ise […]
 • 08
  Sağlıkta Eylem Sürecek
  Sağlıkta Eylem Sürecek. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Yönetim Kurulu toplantısı 15 Ocak 2022 Cumartesi günü Omicron varyantının yaygınlığı ve hava şartları nedeni ile çevrimiçi yapıldı. En kısa sürede eylem kararının açıklanacağı belirtildi. Toplantının pandemi gündeminde, özellikle son yayımlanan ve aşı olmayanlara PCR şartının kaldırılması ile iktidarın pandemi tutumunun iyice çöktüğü, sürecin başından beri etkin bir […]