Üniversite Adaylarına Tercih Tavsiyeleri

Üniversiteden mezun olma zamanı geldiğinde iş hayatınızdaki rolünüzü seçtiğiniz bölüm ve üniversitenin yanı sıra yetenekleriniz ve uzmanlaştığınız alanlar belirleyecek.
Eğitim - Ağustos 2, 2022 8:20 am A A

Üniversiteden mezun olma zamanı geldiğinde iş hayatınızdaki rolünüzü seçtiğiniz bölüm ve üniversitenin yanı sıra yetenekleriniz ve uzmanlaştığınız alanlar belirleyecek. Gerçekten severek yapacağınız ve geleceği olan bir mesleği seçmeniz hayatınızdaki en önemli kararlardan biri. Bugünkü seçimleriniz kariyer yolculuğunuzun dönüm noktası haline geliyor. Peki, bu kritik virajda adaylar doğru tercih için kendilerine hangi soruları sormalı? İş dünyasının gençlerden beklentileri neler? Üniversiteler öğrenciyi geleceğe taşırken hangi görevleri üstlenmeli?

 

Dr. Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu eğitim dünyasında öne çıkan konuların tartışıldığı Yolun Başındayken programında tüm bu sorular masaya yatırıldı. İldaş, programda İstanbul Galata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özgür Çengel’i ağırladı. Karar arifesindeki gençlere seslenen Çengel, “Yolun başındayken ne yapmak istediğinizi anlayın. Kendinizi en iyi kendiniz bilirsiniz” dedi. 

 

Çengel, 5 Ağustos’ta sona erecek olan üniversite tercih maratonunda adaylara yol gösterecek açıklamalarda bulundu. Üniversitede mutlu bireyler yetiştirmeyi ana misyon edindiklerini söyleyen Çengel, “Öğrenciler bir bölümü okuyor ama bambaşka bir iş yapıyor. Mutsuz bir durumda okuyup iş hayatına atılıyor ve kendilerini bambaşka bir yerde buluyorlar” dedi. Çengel bu problemin önüne geçilebilmesi için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı.

 

 • Bilgi ve becerilerini çok iyi analiz et.

 

 • Kendine sor: ‘20 yıl sonra ne iş yapmak istiyorum?’

 

 • Hangi mesleğin niteliklerine uygun olduğuna karar ver.

 

 • Çalışmak istediğin alanda uzmanlaş

 

 • Üniversitelerin sunduğu olanakları araştır.

 

Çengel, günümüzde üniversitelerin iş hayatıyla kurduğu ilişkilerin daha da önem kazandığını belirtti. “Üniversiteler özel sektörle uyum içinde olmalı. Bizler birinci sınıftan itibaren bütün öğrencilerimizi stajlara ve firma ziyaretlerine gönderiyoruz” diyen Çengel, yeni dünya düzeninin gençlerden neler beklediğini şöyle anlattı: “Üniversite öğrencileri dört yıl boyunca, ben sadece öğrencilik yaparım diyor ama özel sektör öyle düşünmüyor. Dört yıl sonrasında, ‘ne tecrüben var?’ diye soruyor. Üniversiteler on binlerce mezun veriyor; herkes her şeyi aynı mükemmellikte yapıyorsa sizin bir farkınız olmaz.” 

 

Üniversitede öğrencilerin sadece diploma değil meslek de edinmesi gerektiğini vurgulayan Çengel, gelecekte hangi mesleklerin ön planda olacağı konusuna da değindi. Sağlıkta tüm alanların gelişeceğini kaydeden Çengel, hizmet sektöründe dijitalleşmenin etkisinin daha yoğun hissedileceğini ifade etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Eğitim - 8:20 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  TOBB İle Mesleki Eğitim
  Tobb İle Mesleki Eğitim Merkezleri Alanında İş Birliği Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleşen törenle imzalandı. Kapsama alınan oda ve borsa üyesi işletmelerle mesleki eğitim merkezlerinin eşleştirilmesine yönelik protokolün imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki […]
 • 02
 • 03
  Karşıyaka’da Aşure Buluşması
  Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel Aşure Günü etkinliği, Bahçelievler Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde yoğun katılımla gerçekleşti.
 • 04
  Bağcılarlı sporcular İslami Dayanışma Oyunları’na damga vurdu
  İlk üç sıra Bağcılar’ın oldu Konya’da düzenlenen ve 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı 5.
 • 05
  Bingöl Müteahitler Birliğinden Ortak Açıklama
  Bingöl Müteahhtitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara ve Başkan yardımcıları Muhittin Bukan,Metin Günay’dan Ortak basın açıklaması Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’de de inşaat maliyetleri yükseldi. Artan maaliyetler üstünde kentte satılan konutlar çok sayıda ev hayali ile kalan yurttaşın hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu. Bu konularda bir değelendirme yapan Bingöl Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara yaptığı açıklama […]
 • 06
  Kral Şakir Aydın Tekstil Park’ta Çocuklarla Buluştu
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Tekstil Park’ta her gün binlerce Aydınlının bir araya geldiği etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.
 • 07
  Zeytinli Rock Festivali yasaklandı
  Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, Zeytinli Rock Festivali’ni ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ bahanesiyle yasakladı. Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ve biletleri günler öncesinden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yayınlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve […]
 • 08
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Vatandaşlara Aşure İkram Etti
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayıyla birlikte her yıl geleneksel olarak yaptığı aşure ikramlarını, bu yıl da Aydın’ın tüm ilçelerinde gerçekleştiriyor.