Üretimde 3D Haritalandırma ile Dijital İkiz Devrimi Yaşanıyor

Mitsubishi Electric, geliştirdiği dijital ikiz teknolojileriyle fiziksel ve sanal dünya arasında dijital bir köprü görevi görüyor   Endüstriyel kabuk değişimi, dijitalleşmenin etkisiyle giderek artarken sanal ve fiziksel dünya arasında köprü görevi gören uygulamalar hayati bir konuma ulaşıyor.
Teknoloji - Ağustos 1, 2022 10:10 am A A

Mitsubishi Electric, geliştirdiği dijital ikiz teknolojileriyle fiziksel ve sanal dünya arasında dijital bir köprü görevi görüyor

 

Endüstriyel kabuk değişimi, dijitalleşmenin etkisiyle giderek artarken sanal ve fiziksel dünya arasında köprü görevi gören uygulamalar hayati bir konuma ulaşıyor. Bugün dünya üzerinde çok sayıda fabrika, üretimde maliyetleri düşürüp verimi artırmak ve müşterilerine daha fazla özelleştirilebilir hizmetler sunmak adına dijital uygulamalara yöneliyor. Özellikle dijital ikiz teknolojileri, fabrikaların üretim süreci ve performansını kaydedip sanal ortama aktararak mevcut üretim merkezlerini geleceğin dinamiklerine uygun hale getiriyor. Pek çok farklı sektördeki işletmenin üretim hatlarının dijitalleşmesini ve bu sayede akıllı üretime geçmelerini sağlayan Mitsubishi Electric ise gerçek zamanlı veriyle çalışan bilgisayar modellemeleri ile Türk sanayisini geleceğe hazırlıyor. 

 

Teknoloji devi Mitsubishi Electric, Sanayi 4.0 çözümleri arasında yer alan dijital ikiz uygulamalarıyla senkronize edilmiş dijital ve gerçek üretimi mümkün kılıyor. Yeni endüstri çağında neredeyse tüm sektörlerde tercih edilen dijital ikiz uygulamalarıyla firmaları global rekabet hızına uyumlu hale getiren şirket, üretim ve sistemlerin tüm yaşam döngüsünü sanal ortamda izlenebilir hale getiriyor. Üretimin giderek dijital iklime daha fazla entegre olmasıyla birlikte dijital ikiz teknolojilerine yenilerini ekleyen ve firmalara iş sonuçlarını yönlendirebilme fırsatı sunan Mitsubishi Electric, iş performansını artırırken maliyetleri de aşağıya çekiyor.

 

Farklı alanlara uygun simülasyon modelleri sunuyor

Fiziksel olan bir nesne ya da sistemi simüle edebilen, 3D modelli bir dijital kopya olarak tanımlanan dijital ikiz uygulamaları, üretim dünyasında yeni bir dönüm noktasını temsil ediyor. Bu noktayı kendine başlangıç kabul eden Mitsubishi Electric ise imza attığı dijital ikiz teknolojileriyle farklı alanların en uygun temsili için algoritmalar, davranışsal modeller ve simülasyon modelleri sunuyor. Dijital ikiz simülasyonunun tasarım süreçlerini kısaltarak simülasyon hassasiyetini daha da iyileştiren şirket, davranışsal analizlere dayanan kapsamlı bakış açıları için de alan yaratıyor. Örneğin bir CNC işleme merkezinin işleme döngülerinden planlanmış veya hâlihazırda mevcut bir nesne için belirli davranış kalıpları türetilebilen Mitsubishi Electric imzalı uygulamalar, 3D görselleştirmeler ile kullanıcıların bir makinenin iç işleyişini anlamasını kolaylaştırıyor. Bu sayede tasarımcının bireysel gereksinimlere göre son derece esnek olmasında özgürlük yaratıyor.

 

Kestirimci bakımdan sistem iyileştirmelerine kadar birçok avantaj sunuyor

Mitsubishi Electric’in dijital ikiz uygulamaları yalnızca geliştiriciler için değil, aynı zamanda tesis ve fabrika yöneticileri için de birçok farklı alanda süreci dijitalize ediyor. Kullanıcılar, ihtiyaçları doğrultusunda söz konusu dijital ikiz platformunda yer alan dijital modüler sistemden belirli bir araç setini kullanabiliyor. Örneğin bir tasarım mühendisi, yeni geliştirilen bir makinenin performansını gerçekleştirilen prototip üzerinde değil, dijital geliştirme ortamında test edebiliyor. Simülasyonlara ve davranışsal analizlere dayanarak beklenen bir malzeme darboğazı, bir ekipmanın öngörülebilir arızası veya azalan ürün kalitesi gibi parametreler tespit edilebiliyor. En önemlisi de servis ve bakım planlarıyla kestirimci bakım yapılabiliyor.

 

Üretime çağ atlatan teknolojiler dijital dünyada kullanılabiliyor

Yeni nesil endüstriyel otomasyon sistemleri ile Türkiye genelinde uzun yıllardır çözüm ortaklığı yapan Mitsubishi Electric; dijital servo güçlendiriciler, PLC kontrolörleri ve robotlar gibi akıllı cihazlar ile dijital ikiz uygulamalarını sorunsuz bir şekilde çözümlüyor. Süreç verilerinin toplanması ile ortaya çıkan büyük hacimli verilerin konsolide edilmesine ve yoğunlaştırılmasına yardımcı olan uygulamalar; tasarım, devreye alma ve üretim aşamalarını optimize ederek maliyetlerde ciddi bir kar avantajı sağlıyor. Ürün portföyünde yer alan birçok teknoloji, dijital ikiz uygulamaları için kullanılabiliyor. Özellikle esnek üretimin ‘metal yakalıları’ olan kolaboratif robotlar sanal kopyalar aracılığıyla rahatlıkla kontrol edilebiliyor. Şirketin tescilli markası MAISART imzalı MELFA ASSISTA cobotları, dijital ikiz kapsamında kullanılarak üretimde esnekliğe yeni bir boyut kazandırıyor.

 

Türkiye’de elektronik eşya sektöründe “dijital ikiz” uygulaması 

Yeni sanayi evresinin iddialı bir oyuncusu olan Mitsubishi Electric, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sanayicileri geleceğin dijital fabrikalarına hazırlamak için ileri teknoloji çözümler hayata geçiriyor. Sanayi 4.0’a yanıt olarak geliştirdiği [email protected] konsepti ile dijital ikiz uygulamalarını kolaylaştıran şirket, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde ev tipi klima üretimi gerçekleştiren Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim A.Ş.’yi de bu konseptle hazırladı. Buna ek olarak Türkiye’nin önde gelen bir elektronik eşya üreticisinin üretim hattında gerçekleştirdiği dijital ikiz uygulaması sayesinde de gerçek üretim hattına müdahale edilmeden üretime esneklik ve verim kattı. Yetkili bir kişi, üretim hattının dijital ikizinde gerçekte yapmak istediği üretimi sadece parametresini değiştirerek simüle edebiliyor ve hedeflenen üretimin gerçek olduğu zaman ne kadar verim ile çalışacağını fiziksel olarak üretime başlamadan görebiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Teknoloji - 10:10 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  YKS Kontenjanları 2022
  YKS Kontenjanları 2022 YÖK Başkanı Özvar: Kontenjanların yüzde 99’u doldu   Özvar, yazılı açıklamasında, YKS’de baraj puanı uygulamasını ocak ayında sonlandırdıklarını, bu kararla adayların üzerinde baraj kaygısı ve baskısı olmadan YKS’ye odaklanma imkanı bulduklarını belirtti. Barajın kaldırılması kararının ardından üniversite sınavına girmek için başvuran aday sayısında bir önceki yıla göre yüzde 24 artış gerçekleştiğini bildiren Özvar, […]
 • 02
  Eczacı Ferit Eczacıbaşı’nın Kurduğu Eczane Ofis Oldu
  Eczacı Ferit Eczacıbaşı’nın Kurduğu Eczane Ofis Oldu !!!  Türk Eczacılığında yeni bir dönemin başlamasına öncülük eden Süleyman Ferit Eczacıbaşı’nın İzmir’de ilk görev yaptığı Gureba-yı Müslimin Hastanesinde yönettiği eczane ofis olarak kullanılıyor. İzmirli Sanayici ve Eczacı Enver Olgunsoy, Bilim ve Sağlık Haber Ajansına yaptığı açıklamada, “Tarihi eczanenin ofis şeklinde değerlendirilmesi uygunsuz olmuştur” yorumunu yaptı. İzmir’deki ilk […]
 • 03
  Penta Teknoloji yılın ilk yarısında cirosunu yüzde 60 artırarak 4 milyar TL’ye yükseltti
   Dünyanın önde gelen teknoloji markalarını Türkiye ile buluşturan Penta Teknoloji, 2022 yılının ilk altı aylık döneminde konsolide cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artırarak 4 milyar TL’ye yükseltti.
 • 04
  Dünya Ticaret ve Kalkındırma Derneği’nin Yeni Bölge Temsilciliklerinin Açılması
  DÜNYA TİCARET VE KALKINDIRMA DERNEĞİ BAŞKANI SAYIN ALİ GENÇ: ​Ülkemiz ekonomisine tüm gücüyle ve üyeleriyle katkıda bulunmaya çalışan Derneğimiz, yeni açılan Ege Bölge Temsilciliği Şube Başkanlığı’na İlker KARA Beyefendi Atanmıştır. Ülke çapında iş dünyamıza destek olma kapasitesini artırarak ve ülkemiz ile diğer ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirerek, dünya ticaretini kolaylaştırmak ve ticaret kapasitesini yükseltmek konusunda hepimizi […]
 • 05
  League Of Legends Mevsim Finalleri Başlıyor
  13 – 14 Ağustos tarihinde oynanan heyecan dolu karşılaşmalar ile lig aşaması geride kaldı.
 • 06
  30 Ağustos Zaferi’nin 100. Yılı Kütahya’da Tırmanma Yarış İle Kutlandı
  NG Kütahya Seramik sponsorluğunda düzenlenen AVIS 2022 Türkiye Tırmanma Şampiyonası 13-14 Ağustos tarihlerinde Frigya Spor Kulübü tarafından 30 Ağustos Zaferinin 100.
 • 07
  Tüpraş’ın Stratejik Dönüşüm Planı doğrultusunda atılımları devam ediyor
  Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2022 yılının ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.
 • 08
  eKampüs’le yaz döneminde kesintisiz gelişim fırsatı
  ÖRAV’ın uzaktan eğitim platformu eKampüs, öğretmen eğitimlerinin yanı sıra tüm bireylere açık gelişim eğitimleri de sunuyor.