Yangın Anında Maruz Kalınan Duman ve Kimyasallar İtfaiyecileri Tehdit Ediyor

Her yıl dünyada çıkan milyonlarca yangında aktif olarak görev alan itfaiyeciler, ciddi sağlık riski altında çalışıyor.
Sağlık - Ağustos 2, 2022 7:30 am A A

Her yıl dünyada çıkan milyonlarca yangında aktif olarak görev alan itfaiyeciler, ciddi sağlık riski altında çalışıyor. Görevleri sırasında maruz kaldıkları duman ve tehlikeli kimyasalların kanser de dahil olmak üzere çalışanlarda birçok meslek hastalığına yol açabildiğini aktaran Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, yangın söndürme çalışmalarına destek olan her bireyin bu hastalık risklerinden korunabilmeleri için 4 önlemi paylaşıyor.

 

Dünya çapında ormanlarda, yerleşim yerlerinde ya da iş yerlerinde çıkan yangınlar, iklim değişikliğinin de etkisiyle her yıl ciddi artış gösteriyor. Bu yangınlarla mücadele etmek için çoğu zaman hayati risk altında çalışan söndürme görevlileri, birçok zararlı maddeye maruz kalıyor. Çalışanların görevleri sırasında duman, yüksek sıcaklık ve kanserojen etkisi bilinen kimyasallarla iç içe çalışırken karşılaştıkları sağlık sorunlarının ilk sıralarında tahmin edildiğinin aksine yanıklar yok. Kas çekilmesi, burkulmalar, ısı stresi, düşmeler ve kaymalar ile özellikle solunum yolları rahatsızlıkları, itfaiyecilerin en sık yaşadığı sağlık sorunlarının başında geliyor. Koruyucu ekipmanların, yangın tehlikelerinden korunmada büyük önem arz ettiğini belirten Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, itfaiyecilerin olası sağlık problemlerine yönelik alabilecekleri önlemleri sıralıyor.

 

1. Kapsamlı eğitim ve tecrübe her şeydir. Ateşin kuralları yoktur. Her yangın deneyiminde bambaşka tecrübeler edinilebilir. Dolayısıyla göreve başlamadan önce kapsamlı eğitim ve deneyim kazanmak, itfaiyecilerin yaralanmayı ve yangına karşı tedbirli olmayı öğrenmeleri için en önemli yollardan biridir.

 

2. Tam koruyucu ekipman birçok riski önler. İtfaiyeciler, yangınla mücadele ederken her zaman koruyucu giysi ve ekipmana özen gösteriyor ve bu sayede yanıklar, en sık karşılaşılan sorunlardan biri değil. Ancak solunum yolları rahatsızlıkları için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Duman, zararlı kimyasallar ve özellikle araç, çöp konteynerleri ve yapı yangınlarında ortaya çıkan zararlı toksinlerden korunabilmek için uygun maske ve solunum cihazı kullanımına çok daha fazla dikkat edilmeli. Endüstriyel alanlarda oluşabilecek yangınlara yönelik olarak kaçış maskeleri ya da tüplü solunum maskeleri çalışanların erişebileceği alanlarda tutulmalı, bunlardan tasarruf gözetilmemelidir.

 

3. Hareketler olabildiğince kontrollü yapılmalı. Yangın sırasında genelde ani gelişen kurtarma olayları, bireyleri ya da hayvanları taşıma gerekliliği, tahliye refleksleri ve farklı pozisyonlarda çalışma gerektiren durumlar ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla aşırı efora bağlı bazı rahatsızlıklar, burkulmalar, kas çekilmeleri ve kayıp düşmeler çok sık yaşanıyor. Zorlu koşullar altında çalışmaktan kaynaklı bu tür riskleri en aza indirebilmek için mümkün olduğunca görev sırasında ara verilmeli, vardiyalı çalışılmalı, iş dışında düzenli tatbikatlar ve egzersiz yapılmalı.

 

4. Kişisel ve ekipman temizliğine özen gösterilmeli. Yangına müdahale edilip merkeze döndükten hemen sonra ekipmanların tamamı mutlaka uygun yollarla temizlenmeli. İtfaiyeciler görev sonrası mümkünse 1 saat içinde duş almalı. Koruyucu ekipman zararlı maddelerin birçoğuyla teması sınırlasa da küçük parçacıklar cilde bulaşabilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sağlık - 7:30 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  TOBB İle Mesleki Eğitim
  Tobb İle Mesleki Eğitim Merkezleri Alanında İş Birliği Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleşen törenle imzalandı. Kapsama alınan oda ve borsa üyesi işletmelerle mesleki eğitim merkezlerinin eşleştirilmesine yönelik protokolün imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki […]
 • 02
 • 03
  Karşıyaka’da Aşure Buluşması
  Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel Aşure Günü etkinliği, Bahçelievler Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde yoğun katılımla gerçekleşti.
 • 04
  Bağcılarlı sporcular İslami Dayanışma Oyunları’na damga vurdu
  İlk üç sıra Bağcılar’ın oldu Konya’da düzenlenen ve 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı 5.
 • 05
  Bingöl Müteahitler Birliğinden Ortak Açıklama
  Bingöl Müteahhtitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara ve Başkan yardımcıları Muhittin Bukan,Metin Günay’dan Ortak basın açıklaması Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’de de inşaat maliyetleri yükseldi. Artan maaliyetler üstünde kentte satılan konutlar çok sayıda ev hayali ile kalan yurttaşın hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu. Bu konularda bir değelendirme yapan Bingöl Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara yaptığı açıklama […]
 • 06
  Kral Şakir Aydın Tekstil Park’ta Çocuklarla Buluştu
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Tekstil Park’ta her gün binlerce Aydınlının bir araya geldiği etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.
 • 07
  Zeytinli Rock Festivali yasaklandı
  Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, Zeytinli Rock Festivali’ni ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ bahanesiyle yasakladı. Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ve biletleri günler öncesinden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yayınlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve […]
 • 08
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Vatandaşlara Aşure İkram Etti
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayıyla birlikte her yıl geleneksel olarak yaptığı aşure ikramlarını, bu yıl da Aydın’ın tüm ilçelerinde gerçekleştiriyor.