26° Parçalı az bulutlu

Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası Finali Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleşti

Yeşilay’ın T.
Eğitim - Haziran 24, 2022 10:00 am A A

Yeşilay’ın T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ve Münazara Hitabet Derneği iş birliğiyle düzenlediği Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın Şampiyonluk Finali Sepetçiler Kasrı’nda tüm bölge şampiyonlarının katıldığı bir şenlik çerçevesinde gerçekleşti. Şampiyon Takım İstanbul Erkek Lisesi’nden Mert Geriş ve Emin Özdemir, Finalist Takımlar İstanbul Robert Koleji A takımından Mehmet Can Yılmaz ve Onat Şafak, İstanbul Robert Koleji E takımından Nil Özçelik ve Mert Turna, İstanbul Robert Koleji G takımından Oğuzhan Karaca ve Tuna Sağdan, En İyi Konuşmacı ise İstanbul Robert Kolej‘den Mehmet Can Yılmaz ödüllendirildi. Türkiye’nin dört bir yanından 10 bin başvuru alan ve en büyük münazara turnuvası unvanını taşıyan turnuvanın Şampiyonluk Finali’nden önceki süreçte gerçekleşen eğitimleri ve bölge şampiyonaları ise çevrim içi olarak yapılmıştı.

 

Gençlerin sağlıklı yaşam alışkanlıklarını benimsemesi ve bağımlılıklar konusunda farkındalık kazanmasını amaçlayan Yeşilay, düzenlediği Münazara Turnuvası ile liseli öğrencilerin topluluk önünde kendilerini daha iyi ifade etme ve fikirleriyle karşısındakini ikna edebilme becerilerinin gelişmesine de destek oluyor. Ülkemizde bu alanda gerçekleşen en geniş kapsamlı yarışmada gönüllü katılım esas tutuldu. Liseler Arası Münazara Turnuvası’na tüm Türkiye’den 10 bin genç başvuru yaptı. Yeşilay, katılımcıların münazara karşılaşmalarında gerekli olan temel becerileri kazanmaları için çevrim içi bilgilendirme toplantıları ve eğitim kampları düzenledi, ders içerikleri sağladı. Münazara Hitabet Derneği, parlamenter münazaranın kuralları ve öğrencilerin yarışmalarda kullanabileceği içeriklere dair dersleri sunarken bağımlılıklarla mücadele konulu eğitimler de Yeşilay tarafından verildi.

 

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Yeşilay olarak, sağlıklı bir nesil hedefiyle bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz münazara turnuvamızı ve bu turnuvanın ayrılmaz parçası olan, verdiğimiz eğitim sürecini çok önemsiyoruz. Bu süreçte, gençlerin entelektüel anlamda kendilerini geliştirmelerini, hitabet ve tartışma yeteneklerini artırmalarını ve bağımlılıklarla ilgili farkındalık kazanmalarını amaçladık.  Turnuva kapsamında yapılan Bölge Şampiyonaları’nda ve Şampiyonluk Finali’nde bu eğitimlerin sonuçlarını görmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bugün ödül alan ve almayan tüm öğrenciler gönlümüzde şampiyon” dedi.

 

Ödüller sahiplerini buldu

İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayan final etabında en yüksek puanı alan 8 takım yarı final turuna katılmaya hak kazandı. İkişer kişiden oluşan 8 takımdan başarı kazananlar Bölge Şampiyonaları ödüllerini aldı. İkinci günün sonunda tur maçları, çeyrek final ve yarı final maçlarının sonucunda belirlenen 4 takım Sepetçiler Kasrı’nda final maçında yarıştı. Türkiye Şampiyonası’nın kazananlarından Şampiyon Takım İstanbul Erkek Lisesi’nden Mert Geriş ve Emin Özdemir 10 bin TL, Finalist Takımlar İstanbul Robert Koleji A takımından Mehmet Can Yılmaz ve Onat Şafak, İstanbul Robert Koleji E takımından Nil Özçelik ve Mert Turna, İstanbul Robert Koleji G takımından Oğuzhan Karaca ve Tuna Sağdan 6 bin TL ve En İyi Konuşmacı İstanbul Robert Koleji‘nden Mehmet Can Yılmaz 3 bin TL ile ödüllendirildi.

Gençler hem öğrendi hem yarıştı

Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası’nda öncelikle çevrim içi eğitim çalışmaları ve bilgilendirme toplantıları gerçekleşti. Eğitimlerin ardından İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin 7 bölgesindeki çeşitli illerde yine çevrim içi Bölge Şampiyonaları yapıldı. Elemelerden geçen 2’şer lise öğrencisinden oluşan toplam 80 takım finallerde yarışmaya hak kazandı. 

Türkiye’nin dört bir yanındaki okullardan turnuvaya katılan ve bölge elemelerinden geçerek finalde yarışmaya hak kazanan hitabet sanatı güçlü öğrenciler şampiyonluk için yarıştılar. Turnuvanın Sepetçiler Kasrı bahçesindeki son etabı adeta bir şenlik havasında gerçekleşerek finalist gençlere eğlenceli anılar bıraktı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Eğitim - 10:00 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Tatilcilere öneriler
  Türkiye’deki yüksek enflasyonun geçim sıkıntısı yarattığına dikkat çeken Destination İzmir Başkanı Bülent Tercan, tatil yapmak isteyen vatandaşlara erken rezervasyon tavsiyesinde bulundu.
 • 02
  Van’da Bayram Öncesi Park, Bahçe ve Mesire Alanları İlaçlanıyor
  Van Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi park, bahçe ve mesire alanlarında vatandaşların rahat bir şekilde vakit geçirebilmeleri için ilaçlama çalışması başlattı.
 • 03
  Başkan Alper Taban’dan Personele Seyyanen Zam Müjdesi
  Çalışanının her zaman yanında olan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, asgari ücrete gelen ara zam sonrası belediye bünyesinde çalışan 530 işçiye seyyanen zam müjdesi verdi.
 • 04
  Aşçılık Nedir
  Aşçılık Nedir ? Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda “Sözleşmeli Destek Personeli” statüsünde aşçı ve aşçı yardımcısı kadrosuna personel alımı gerçekleştirildi,Bakanlık bünyesindeki pansiyonlarda ve yurtlarda istihdam edildi. Türk Eğitim-Sen Aşçıların Teknik Hizmetler Sınıfında Değerlendirilmesi İçin Meb’e Başvuru Yaptı!Türk Eğitim-Sen “Sendikamıza, aşçı ve aşçı yardımcılarının karşılaştığı bazı sorunlar ile ilgili şikayetler gelmektedir. Sorunun temel kaynağı; Milli Eğitim […]
 • 05
  Daha Temiz Bir Deniz İçin 7 Ton Atık Toplandı
  Güvercinlik Koylarında  7 Ton Atık Toplandı   Muğla’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, “Ölçekte Küçük Değerde Büyük” parolasıyla kıyı balıkçılığının önemine dikkat çekmek amacıyla ‘Kıyı ve Dip Temizliği Etkinliği’ düzenlendi.
 • 06
 • 07
  Netflix duyurdu Erşan Kuneri’ye 2. sezon geliyor
  Netflix Türkiye, resmi hesabından yaptığı açıklamada Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği Erşan Kuneri dizisinin ikinci sezonunu duyurdu. Netflix Türkiye, resmi sosyal medya hesabından Cem Yılmaz’ın “Erşan Kuneri” dizisinin ikinci sezonu hakkında bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, “Kuneri Film ailesi ile yeniden bir araya gelmekten mutluluk duyarım. Erşan Kuneri 2. sezon geliyor” denildi. Başrollerinde Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Ezgi Mola, Çağlar Çorumlu, Uraz […]
 • 08
  Haluk Levent’ten, Konya saldırısına sert tepki
  Konya Şehir Hastanesi’nde bir saldırgan, Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya’ya silahlı saldırıda bulundu. Karakaya ve intihar eden saldırgan yaşamını yitirdi. Korkunç saldırıya sosyal medyadan tepki gösteren ünlü sanatçı Haluk Levent, “Doktorlarımız , sağlık emekçileri. Yine bugün öldürüldüler. Nasıl bir şeydir bu?” dedi. Sağlıkta şiddet haberlerinin son adresi bugün Konya oldu. Karatay ilçesinde Konya Şehir Hastanesi’nin kardiyoloji […]