Yöneticilerin Kamu Emekçilerine Bağış Talimatı Vermesi Açıkça Baskıdır, Dayanışma Gönüllülük Temelinde Olur!

Gündem - Ağustos 19, 2021 9:00 pm A A

Bilim insanlarının ve uzmanların uzun süredir yaptıkları uyarılara rağmen alınmayan tedbirler nedeniyle yurdun birçok bölgesinde yaşanan yangınlar ve sel felaketi, bu bölgelerde yaşayanlar açısından büyük bir yıkıma yol açmıştır. Yangınlar ve sel felaketi karşısında iktidarın içine düştüğü acizlik ve duyarsızlık, Türkiye’nin doğal afetten çok daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu göstermektedir.

Yangın ve sel felaketlerinde mağdur olan kesimlere maddi destek verilmesi ve yaşanan sorunların çözümü için kaynak ayırmak öncelikle devletin görevidir. Kamu kaynakları, özel sektöre, müşteri garantili köprü, otoyol ve havalimanlarına, makam araçlarına ve birden fazla maaşla çalıştırılan bürokratlara aktarılırken hiçbir sorun yaşanmamaktadır. Siyasi iktidarın, yangın ve sel nedeniyle mağdur olanlar için bağış kampanyası başlatması ve IBAN göndererek katılım çağrısı yapması resmen ikiyüzlülüktür.

Yardım kampanyaları yurttaşların gönüllü olarak katılabilecekleri; istemedikleri zaman da kimsenin veya hiçbir makamın onları bağış yapmaya zorlayamayacağı etkinliklerdir. Ancak daha önce olduğu gibi yangın ve sel mağdurlarına yönelik yardım kampanyasında eğitim emekçilerinden yardımda bulunmalarını istenmiş ve yapılan yardımların dekontları talep edilmiştir. Çeşitli illerde mülki amirler ve kamu yöneticileri her ne kadar kampanyaya katılımın ‘gönüllü’ olduğunu belirtse de dekont istenmesi fiilen bağış yapmaya zorlama anlamına gelmektedir.

Ezilenler, emekçiler zor günlerde dayanışmanın ne anlama geldiğini en iyi bilen kesimlerdir. Dayanışma eşitlerin gönüllü birlikteliğini, paylaşımı ve gereksinimi olana destek olmayı gerektirir. Ancak siyasi iktidarın bir taraftan ‘itibardan tasarruf olmaz’ diyerek kamu kaynaklarını har vurup harman savurması, diğer taraftan IBAN üzerinden kampanya başlatması büyük bir çelişkidir.

Eğitim Sen mülki amirlerin, her kademedeki eğitim yöneticilerinin çalışanları bağış kampanyasına katılmaya zorlamaması, bu tür kampanyalara katılımın gönüllülük esasına dayanması gerektiğini savunmaktadır.

Gündem - 9:00 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER