16° Parçalı bulutlu

Yürürken Bacak Ağrısı Çekiyorsanız Dikkat!

Kişilerde hareket kısıtlığına neden olarak çok kısa mesafeli yürüyüşlerde bile oluşabilen, dinlenmekle geçen fakat hareketle birlikte tekrar başlayan bacak ağrıları halk arasında yürüyüş ağrısı olarak tanımlanmaktadır.
Sağlık - Ocak 11, 2022 2:00 pm A A

Kişilerde hareket kısıtlığına neden olarak çok kısa mesafeli yürüyüşlerde bile oluşabilen, dinlenmekle geçen fakat hareketle birlikte tekrar başlayan bacak ağrıları halk arasında yürüyüş ağrısı olarak tanımlanmaktadır. En belirgin özelliği yürüme sırasında başlaması, dinlenince geçmesi olan yürüme ağrısı; özellikle merdiven ve yokuş inip çıkarken daha da şiddetlenmektedir.

 

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Girişimsel Radyoloji bölümünden Prof. Dr. Aylin Hasanefendioğlu Bayrak ‘ Yürüyüş ağrıları nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.’

 

Ağrı neden olur, altta yatan mekanizma nedir? 

 

Bacaklarımızda bulunan atardamarlar kaslarımıza temiz kanı taşıyan borular gibi işlev görürler. Yürüyüş gibi bacak kaslarının yoğun kullanıldığı durumlarda, bacak atardamarları genişleyerek kasların artan oksijen ve enerji ihtiyacını karşılarlar. Ateroskleroz dediğimiz damar duvarında plak oluşumu sigara, tansiyon, diyabet, kolesterol yüksekliği gibi nedenlerle bazı hastalarda çok ciddi boyutta damar darlıklarına yol açar. Aslında vücuttaki her damar bu durumdan nasibini alır ve hastada farklı organlarda farklı şikâyetlere neden olur. İşte yürüme sırasında kasların artan kan ihtiyacı bu plakların damarda yarattığı darlıklar nedeniyle yeterince karşılanamaz ve ağrıya neden olur.  Atardamarlardaki darlık miktarı arttıkça kas ağrıları daha kısa yürüyüş mesafesinde ortaya çıkar. Orta ve ileri yaştaki kişiler, tansiyon hastaları ve diyabet gibi ek hastalıkları bulunan kişilerde yürüyüş ağrısının bulunması ciddi damar darlıklarının habercisi olabilir. 

 

 

 

Atardamar kaynaklı bacak ağrısının tanısı ve tedavisi nasıldır?

 

Gelişen teknoloji ve yeni teknikler, atardamar darlıklarının hatta tıkanıklıklarının bile kapalı ameliyatla tedavisini mümkün kılmaktadır. Girişimsel Radyoloji poliklinikleri hastalığınızın hızlı tanı alması ve tedavinizin gecikmeden düzenlenmesi için başvurabileceğiniz en kestirme yollardan biridir. Öyle ki orta ya da ileri yaşta, tansiyon, diyabet gibi ek hastalıkları olan hasta yürüyüş ağrısı şikâyetleri de varsa ‘benim bacak damarlarımda muhtemelen daralma var’ diyerek doğrudan Girişimsel Radyoloji polikliniğine başvurabilir. Girişimsel radyoloji uzmanları, damar hastalıklarının tanısı ve tedavisinde uzmanlaşmış hekimlerdir. 

 

Tanı için yapılması gereken ilk adım Doppler Ultrasonografi tetkikidir. Doppler ultrasonografi tetkiki kesinlikle bir Radyoloji Uzmanı tarafından yapılmalıdır. İyi bir doppler ultrasonografi tetkiki ile damarlarınızdaki daralan veya tıkanan bölgeler tespit edilerek raporlanır. Gerekirse Bilgisayarlı Tomografi gibi yöntemlerle koldan verilen ilaçla damar darlığı daha detaylı görüntülenebilir. Artık bundan sonra yapılması gereken uygun tedavi seçimidir. 

 

Tedavi işleminde genellikle kasık damarından girilerek yapılan anjiografik yöntemler artık vazgeçilmez hale gelmiştir. Bu işlem kapalı ameliyat adıyla bilinir, ve Girişimsel Radyolog tarafından anjiyografi ünitelerinde neredeyse ameliyathaneyi andırır ortamda steril koşullarda gerçekleştirilir. Damar darlıkları ve tıkanıklıkları bu yöntemle balon veya stent uygulamaları ile çoğu zaman tek seansta tedavi edilir. Bu işlemler iğne deliği gibi küçük cilt kesiği ile yapılır. En güzel tarafı kapalı ameliyat dediğimiz bu tedavi ile hasta ertesi gün taburcu olur, günlük işine dönebilir.                               

 

Tedavinin en kolay yapılabildiği dönem sorunun tespit edildiği en erken dönemdir. Zamanında yapılmayan tedavi daha uzun darlık ya da tam tıkanıklıklara yol açar, bu da tedaviyi daha uğraştırıcı ve zor hale getirebilir. Ayrıca yine bu dönemde tedavi edilmeyen hastalarda zamanla istirahat ağrısı dediğimiz hareket etmediği dönemde bile ağrının olduğu sürece evrilir ki acil tedavi gerektirir. Yine ihmal edilen darlık/tıkanıklıklar bir süre sonra ayak yaralarına yol açabilir, bu da acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Özellikle diyabetik hastalarda ayak yaraları varlığında hiç zaman kaybedilmeden müdahale edilmelidir. Yara oluştuktan sonra ihmal edilirse ayak parmaklarında kangrene yol açar ve amputasyon dediğimiz kangrenli dokunun kesilerek uzaklaştırılması gerekir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sağlık - 2:00 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör’e Anlamlı Ziyaret
  Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Kızılkaya Belediyesi’ni Ayça Haberleşme ve Yayıncılığa bağlı A Haber Ajansının Genel Yayın Yönetmeni aynı zamanda Dünya Basın Federasyonu Üyesi olan ve Alaattin Çakıcı’nın da baş danışmanlığını yapan Gazeteci Ferhat Aydoğan ziyaret etti. Aydoğan Burdur ilinde bir dizi ziyaretlerde bulunarak Kzızılkaya beldesine geldi. Aydoğan Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Kızılkaya Belediye başkanı İlkay […]
 • 02
  Büyükşehir, Tipide Mahsur Kalan Vatandaşların Yardımına Koştu
  Van Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, kentte etkili olan kuvvetli fırtına ve tipide mahsur kalan 100’lerce araç ve vatandaşı kurtarmak için var gücüyle çalışıyor.
 • 03
 • 04
  ASAT’ta işçiyi sevindiren sözleşme
  Antalya ASAT Genel Müdürlüğü ve DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Antalya Şubesi arasında 2 bin 95 işçiyi kapsayan 3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı.
 • 05
  Kar tatili olan iller belli oldu!
  Yoğun kar yağışı nedeniyle 8 ilde okullar tatil edildi… Valilikler açıklamayı peş peşe yaptı… İşte kar tatili olan iller… ADIYAMAN Önceki akşam sadece taşımalı eğitime 1 gün ara verilmesine karar veren Adıyaman Valiliği, bugün eğitim ile ilgili yeni bir karar aldı. Salı ve Çarşamba günü tüm ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiği açıklandı. Adıyaman […]
 • 06
  Motorine zam İşte il il motorin fiyatları!
  Dolar yükselince artan motorin fiyatlarına dolar düşse de zam gelmeye devam ediyor. Son olarak motorine 52 kuruşluk bir zam daha geldi. İşte il il motorin fiyatları… Dolar yükselince artan motorin fiyatlarına dolar düşse de zam gelmeye devam ediyor. Son olarak motorine 52 kuruşluk bir zam daha geldi. İşte il il motorin fiyatları… İşte il il […]
 • 07
  Hrant Dink 15 yıl önce bugün katledildi
  Gazeteci Hrant Dink, 15 yıl önce bugün, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Cinayeti azmettirenlerin yargılandığı dava ise halen sonuçlanmış değil. Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 15 yıl önce bugün, çalıştığı gazetenin önünde, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Devlet görevlilerinin planlayıcısı olduğu ortaya çıkan ve 17 yaşındaki saldırganın gerçekleştirdiği cinayetin azmettiricileri ise […]
 • 08
  Sağlıkta Eylem Sürecek
  Sağlıkta Eylem Sürecek. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Yönetim Kurulu toplantısı 15 Ocak 2022 Cumartesi günü Omicron varyantının yaygınlığı ve hava şartları nedeni ile çevrimiçi yapıldı. En kısa sürede eylem kararının açıklanacağı belirtildi. Toplantının pandemi gündeminde, özellikle son yayımlanan ve aşı olmayanlara PCR şartının kaldırılması ile iktidarın pandemi tutumunun iyice çöktüğü, sürecin başından beri etkin bir […]